Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Saddám měsíc poté: kde vlastně je?

  0:01aktualizováno  0:01
Měsíc po dopadení svrženého iráckého vůdce Saddáma Husajna situace připomíná stav před jeho dopadením - opět se neví, kde Saddám vlastně je. Američané z bezpečnostních důvodů tají, kde bývalého diktátora drží.

Většina hlasů se shoduje na tom, že Husajn je držen někde v okolí svého bývalého hlavního města. Ale objevily se už i názory, že jej Američané převezli na jednu ze svých základem v Perském zálivu.

Je celkem jisté, že Saddám prožívá perné dny, protože se z něho vyšetřovatelé snaží dostat co nejvíce informací. Podle spojeneckých generálů se však nezdá, že by již začal výrazně mluvit.

Přesto se něco změnilo. List USA Today v pondělí zveřejnil záznamy Pentagonu, z nichž vyplývá, že od zadržení Saddáma Husajna se počet gerilových útoků na spojenecké jednotky v Iráku snížil o pětinu.

Saddám měsíc poté: dlouhé čekání na soud
Zatím příliš zpráv o současném osudu Saddáma hustou informační mlhou neproniklo. Také nemůže, přístup k němu mají pouze vyšetřovatelé, tlumočník, lékař a jeho strážci platí, čím méně lidí, tím lépe.

Takřka jisté je tedy pouze to, že USA zadržují Saddáma na iráckém území, že ho intenzivně vyslýchají a že celý proces řídí vyšetřovatelé CIA. "Nasadili jsme na něj naše nejlepší lidi," řekl šéf náčelníků štábů armády USA generál Richard Myers.

Nedostatek informací je pochopitelný. Saddámovo vězení musí být utajováno z bezpečnostních důvodů. Útoky na koaliční cíle jsou na denním pořádku, a proto není ani vyloučeno, že by se irácké gerily mohly pokusit Saddáma osvobodit.

Stejně tak bude předmětem utajení to, co Saddám svým vyšetřovatelům řekl či neřekl, protože Američané se pokusí získat co nejvíce informací o jeho spolupracovnících, kteří by mohli být napojeni na iráckou odbojovou síť. Proto je třeba s opatrností hodnotit kusé informace o tom, že Saddám toho zatím příliš neřekl.

"Něco prozradil, ale zatím toho není tolik, kolik bychom chtěli, a ne o věcech, o nichž bychom se rádi dozvěděli," řekl v sobotu agentuře Reuters nejmenovaný americký činitel.

Podobně se vyjádřil už koncem roku i Myers ("Saddám nespolupracuje," řekl) a také nejmenovaný vysoký britský zdroj minulý týden, když uvedl, že "Saddám zatím nemluví".

Dodal nicméně, že "výsledky zadržení jsou lepší, než se očekávalo" kvůli dokumentům, jež byly u něj nalezeny při zatčení. "Ty vedly k dalším informacím a ty pak k dalším operacím," řekl.

Může to být pravda, ale jisté to není. Se Saddámovým zadržením se totiž rozjely zpravodajské hry, které se pokusí zmást irácký odboj a získat moment překvapení.

A jak asi vypadá Saddámovo vězení? Nevěřme zprávám, že myje záchody nebo že je mučen. Bude mít čistou celu, třikrát denně jídlo a lékařský dohled. Tím však komfort skončí. Nebude to Guantánamo, kde jsou bez práv drženi teroristé Al-Kajdy, ale ani "fešácký kriminál", jaký má třeba Miloševič v Haagu.

Nevěřme ani příliš slovům nejmenovaného britského činitele, že se Američané snaží, aby se Saddám cítil spokojeně, a tak mohl v zajetí mluvit. Tady půjde do tuhého. Pravděpodobně je podrobován silnému psychologickému nátlaku, který může hraničit až s týráním. USA půjde o to, získat co nejvíc informací. Není proto vyloučeno, že až se Saddám jednoho dne objeví v televizi, bude z něj už jen zlomený muž. 

Autoři: ,


ZPRÁVY: V New Yorku explodovala trubková nálož, pachatel byl zadrženHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...Najdete na iDNES.cz