Projev na burze

Projev na burze - Zaměstnanci japonské burzy sledují při práci projev prezidenta USA George Bushe, 18. března 2003 | foto: Reuters

Saddám má 48 hodin na opuštění Iráku

  • 2558
Prezident USA George Bush vyzval Saddáma Husajna a jeho syny, aby do 48 hodin opustili Irák. V opačném případě spojenecké síly zaútočí. Bush to prohlásil ve svém projevu k americké veřejnosti. Bagdád jakékoliv ultimátum odmítá.

On-line reportáž najdete ZDE

Saddámovi zbývá 48 hodin
Irácký prezident Saddám Husajn má poslední šanci zabránit vojenské akci proti Iráku.  Pokud do dvou dnů odejde do exilu, spojenci nezaútočí. Prezident Bush ve svém projevu dále uvedl, že odchod Saddáma je jedinou šancí jak zabránit použití zbraní hromadného ničení.

Spojené státy se totiž obávají, že by Husajn mohl použít chemické a biologické zbraně proti okolním státům i proti svým lidem.

Zásah proti Iráku je podle Bushe ve jménu všech mírumilovných lidí.

Podle USA má Irák jen dvě možnosti - buď irácký prezident Saddám Husajn odejde do exilu, nebo bude odzbrojen silou. Bagdád jakékoliv ultimátum odmítl.

"Jedinou možností je odchod válečného štváče číslo jedna," reagoval na Bushův projev irácký ministr zahraničí Nádží Sábrí.

Bagdád také považuje za nešťastné, že ze země odcházejí zbrojní inspektoři i s dalším personálem OSN.

Generální tajemník světové organizace Kofi Annan kvůli odchodu pracovníků OSN zastavil program, který umožňoval Bagdádu nakupovat potraviny a léky výměnou za ropu.

Země se přou o legitimitu úderu
OSN se začala přít o legitimitu případného úderu. Podle Moskvy i dalších zastánců míru musí řešení krize zůstat na Radě bezpečnosti. "Listopadová rezoluce číslo 1441 nedává nikomu právo na automatické použití síly," tvrdí šéf ruské diplomacie Igor Ivanov.

DÁLE ČTĚTE
Reportáž:
on-line zpravodajství
Česko:
Zasedala bezpečnostní rada
Přípravy:
Iráčané kvaltují, válka se blíží
Rezignace:
Robin Cook se vzdal postu
Protest:
Francouzi pošlou Bushovi preclíky
Inspekce:
Experti OSN chtějí opustit Irák
Útěk:
Dánům zmizel irácký exgenerál
Ekonomika:
Válka je blízko, ale ropa zlevňuje
Příloha:
zvláštní příloha o Iráku

Britský generální prokurátor Lord Goldsmith však tvrdí, že úder na Irák by měl být na základě dosavadních rezolucí legální. "Právo na úder vychází z kombinace rezolucí číslo 678, 687 a 1441," uvedl v prohlášení Goldsmith.

"Každý, kdo hlasoval pro rezoluci 1441, věděl, že je to nyní jiné a závažné důsledky znamenají použití síly," míní šéf americké diplomacie Colin Powell.

Blair přišel o člena vlády
Irácká krize má první politickou oběť - odstoupil člen britské vlády a bývalý ministr zahraničí Robin Cook.

Cook dosud zastupoval kabinet v Dolní sněmovně. Rezignoval před mimořádným zasedáním britské vlády o Iráku.

Před odstoupením se soukromě sešel s premiérem Tonym Blairem. Cookovi se nelíbí, že Blair podporuje USA.

Britský parlament odložil na úterý rozhodnutí, zda vyšle své vojáky do války.

Bush pronese projev k národu
Washington ohlásil na 2:00 SEČ projev prezidenta George Bushe k národu. Diplomatické okno se zavřelo, tvrdí Bílý dům.

"Prezident řekne, že pokud se chce Saddám Husajn vyhnout válce, musí opustit zemi," řekl mluvčí Bílého domu Ari Fleischer.

Ministr zahraničí Colin Powell uvedl, že Bush dá Husajnovi ultimátum, ale odmítl specifikovat jeho délku. "Prezident možná bude mluvit o časovém limitu," připustil.

Saddám vyloučil možnost exilu
Irácký prezident chvíli předtím přiznal, že Irák dříve měl zbraně hromadného ničení. "Teď už je ale nemáme," prohlásil v televizi svého syna Udaje.

Saddám Husajn stále doufá, že Irák unikne válce. "Pokud se ale USA rozhodnou zaútočit, prohrají," míní irácký vůdce.

Prezident také vyloučil možnost exilu. "Neopustíme Irák a jsme připraveni obětovat duše, děti i rodiny. Říkáme to, aby si nikdo nepředstavoval, že Amerika je schopná zbraněmi rozbít vůli Iráčanů," uvedl Saddám.

O rezoluci se nebude hlasovat
Je už také jasné, že Rada bezpečnosti OSN nebude hlasovat o nové rezoluci k Iráku. Obsahovala ultimátum, aby Irák dal do 17. března jasně najevo, že odzbrojí.

USA, Británie a Španělsko však návrh stáhly, protože ho nedokázaly prosadit. Vetem rezoluce hrozila zejména Francie.

Podle Paříže je většina z patnácti zemí zasedajících v RB OSN. Diplomatické řešení irácké krize zastávali i další členové s právem veta - Rusko a Čína.

"Nebylo by legitimní svolit k použití síly, když inspektoři mají výsledky," zdůvodnil přetrvávající mírový postoj Francie vyslanec Jean-Marc de La Sabliér.

OBRAZOVÉ PŘÍLOHY
Speciální jednotky USA
Bunkr Saddáma Husajna

RB OSN jedná tajně
RB OSN začala v New Yorku jednat o odzbrojení Iráku za zavřenými dveřmi v 16:00 SEČ. Zasedání se neúčastní ministr zahraničí Colin Powell. V době jednání rady uspořádal mimořádnou tiskovou konferenci.

Před RB OSN předstoupí šéfové zbrojních inspektorů Muhammad Baradej a Hans Blix. Chtějí stáhnout své týmy z Iráku do 24 hodin.

Spekulovalo se, že Blix také předloží novou zprávu s konkrétními úkoly, které musí Bagdád nezbytně splnit, aby odzbrojil mírovou cestou.

Předchozí vývoj najdete zde


Video