Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Saddám Husajn: USA chtějí ničit!

  13:34aktualizováno  13:34
Bývalý britský ministr Tony Benn zpovídal v únoru pro čtvrtý kanál rozhlasové stanice BBC iráckého prezidenta. Saddám Husajn tehdy v rozhovoru mimo jiné zopakoval, že Irák nemá zbraně hromadného ničení a že spojování bývalého režimu s Al-Kajdou je nesmysl.
Unavený Saddám

Unavený Saddám - Zadržený irácký vůdce Saddám Husajn s vojáky mluvil a spolupracoval. "Vypadal unaveně a podle mě působil dojmem člověka, který rezignoval na svůj osud," popsal americký generál Ricardo Sanchez, který se se Saddámem po zatčení setkal, 14. prosince 2003. | foto: Reuters

PŘÍLOHA:
Vše o dopadení Saddáma

Rozhovor odvysílala britská BBC v únoru 2003. V úvodu exprezident pozdravil posluchače celého světa a zdůraznil, že Iráčané si zvolili cestu, ke které budou potřebovat mír. Především ke zdárnému vývoji společnosti.

Hned poté bývalý britský ministr průmyslu Tony Benn položil Saddámu Husajnovi přímou otázku: "Má Irák zbraně hromadného ničení?" To Saddám okamžitě popřel.

"Většina iráckých vládních představitelů se pohybovala na světové scéně přes 34 let. Každý rozumný člověk ví, že když iráčtí politici něco řeknou, lze jim plně věřit," rozehrál Husajn národní obhajobu.

"Takže moje odpověď bude přímá. Existuje pouze jedna pravda a tu vám podobně jako několikrát v minulosti řeknu. Irák nemá žádné zbraně hromadného ničení!"

Al-Kajda není naším partnerem
Tony Benn pokračoval v nastolené upřímnosti. "Pane prezidente, jste ve spojení se sítí Al-Kajda?"

Ani tato otázka nevyvedla respondenta z míry. "Pokud bychom byli, nestyděli bychom se a přiznali se. Opět vám odpovím jasně. A skrze vás celému světu. Nemáme žádné kontakty na Al-Kajdu!"

Bez poznámky se nemohly obejít ani mezinárodní inspekce, které se pod vedením Hanse Blixe snažily zjistit, zda Irák vlastní nukleární či biologické zbraně.

"Vy sám víte, že u každého velkého úkolu se musí počítat s jistými komplikacemi," vysvětloval svržený diktátor, proč inspekce OSN provázelo tolik problémů a komplikací.

"Navíc je potřeba si zodpovědět, zda takové inspekce mají reálný základ v mezinárodním právu. To, co motivovalo jejich vznik, může současnou situaci dovést jak k míru, tak k válce," naznačil Saddám Husajn.

"Nespravedlivé utrpení iráckých lidí v posledních 13 letech v době mezinárodního embarga, to je třeba mít na paměti. Proto nikoho nemůže překvapit, že se objevují určité stížnosti na detaily v průběhu inspekcí."

"Je v našem zájmu nechat inspekce dělat jejich práci, aby se dobraly pravdy. Irák nemá žádný zájem na tom, aby vznikala další válka. Nepřejí si to jak irácké úřady, tak iráčtí občané. Válka proti Iráku by proto měli ospravedlnit ti, kteří ji začali," dodal Husajn.

Od inspekcí je blízko k OSN a jeho roli ve světě. Tony Benn se proto otázal Saddáma Husajna, jestli se domnívá, zde je při vší slabosti organizace možné, aby našla v nastálé situaci takové řešení, které by bylo "výhrou" pro lidstvo.

"Mám obavu, že Británie a Amerika jsou více motivovány touhou ničit než vlastní odpovědností za mír. Jejich rétorikou je přesvědčovat ostatní, že je nutné zabíjet ve jménu míru. A není složité získat koaliční podporu, protože když takový plán odmítnete, rázem budete vystaveni odsouzení světového veřejného mínění."

V pozadí stojí ropa a Židé
Od začátku iráckého konfliktu se diskutuje, jakou roli v invazi sehrála ropa. Zatímco Američané její vliv snižují, dopadený exprezident si je jist, že černé zlato je klíčovým bodem války. A nejen to.

"Americká vláda se chová vůči našemu regionu agresivně přes deset let. To mají na svědomí vlivní lidé, kteří stojí i za rozhodnutími George Bushe. Tito lidé jsou napojeni na Židy. Titíž lidé přesvědčili americkou vládu, že Palestinci jsou nebezpečím pro Izrael a svedli je tak na cestu nenávisti původních obyvatel regionu," vysvětloval v rozhovoru Saddám Husajn.

"Opět tito lidé namluvili Americe, že k ovládnutí světa potřebuje ropu. Obsazení Iráku je předstupněm pro ovládnutí ropy. Američané si zřejmě myslí, že když ovládnou Blízký Východ, ovládnou celý svět."

"Zdá se mi, že poznávací značkou současné americké vlády je nenávist a agresivita, která vychází z potřeby kontrolovat svět a rozšiřovat v něm svůj vliv," rozhorlil se Saddám nad mezinárodní politikou USA.

Obsazování ropných polí a válčení může podle Saddáma Husajna pomoct Spojným státům pouze v krátkodobém horizontu. "Dlouhodobě to ovšem Američanům sloužit nemůže."

Na konec nechal Tony Benn exprezidenta pohovořit o mírovém hnutí ve světě, které nabírá na síle s prodlužující se invazí a množícím se počtem obětí.

"Velice si vážíme rozšiřujícího se mírového hnutí v celém světě. Modlíme se k bohu, aby ti, kteří bojují proti válkám, získali moc. Iráčané nikoho nenávidí a chtějí také mír. My nezklameme ty, kdo věří v principy spravedlnosti. Tytéž principy budeme také všemožně podporovat," zakončil interview zatčený prezident.

TONY BENN

Narodil se v roce 1925 v Londýně. Ve dvaačtyřicátém se stal členem Labour Party, jejíž principy obhajoval ve vysoké politice do roku 2001. Z té odešel po padesáti devíti letech jako nejdéle sloužící poslanec Labour Party.

V letech 1964 až 1979 byl ministrem průmyslu a energie, ministrem technologií a prezidentem Rady evropských energetických ministrů. Za svého života napsal několik knih a publikoval bezpočet žurnalistických textů.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

Najdete na iDNES.cz