Saddám Husajn před soudem řekl, že k němu byl přiveden proti své vůli.

Saddám Husajn před soudem řekl, že k němu byl přiveden proti své vůli. | foto: Reuters

Saddám Husajn: Nechci být oběšen, chci být zastřelen

  • 68
Saddám Husajn, zesláblý po šestnáctidenní hladovce, prohlásil, že byl ve středu násilím donucen přijít před soud. Dále oznámil, že by byl raději zastřelen než oběšen, pokud by byl shledán vinným.

Saddámovi obhájci a dalších sedm obžalovaných opět soudní přelíčení bojkotovali.

"To, že jsem přišel k soudu, nebyla moje volba," řekl Saddám Husajn soudci. Měl na sobě tmavý oblek a v ruce pevně svíral Korán.

"Napsal jsem stížnost, ve které uvádím, že jsem nechtěl přijít k soudu. Přivedli mě sem proti mé vůli. Od 8. července jsem držel hladovku," pokračoval Saddám.

Devětašedesátiletého bývalého diktátora živili v nemocnici prostřednictvím vyživovací trubičky. Saddám držel opakovaně hladovku na protest proti nespravedlivému procesu. Po šestnácti dnech ho převezli do nemocnice. - více zde

Chci zemřít jako voják, zastřelením
Muž, který velel Iráku železnou pěstí, u soudu přiznal, že by v případě odsouzení radši zemřel pod palbou kulek, než aby ho oběsili.

"Říkám vám jako Iráčan, že pokud byste měli rozhodovat o mém trestu smrti, pamatujte na to, že Saddám je voják a v tomto případě bych měl jako voják zemřít zastřelením a ne oběšením," řekl soudci.

Saddám o sobě prohlásil, že velel armádě i přesto, že nikdy neprošel vojenským výcvikem ani nikdy nesloužil jako voják.

Irácké zákony přitom výslovně stanoví, že poprava musí být provedena oběšením.

Hladovka se na Saddámově odhodlání neprojevila. I nadále před soudem v bagdádské vysoce střežené Zelené zóně, kde stojí i několik jeho paláců, vystupoval s razancí a odhodlaností.

I přesto, že jeho hlas nezněl tak silně jako dřív a přes to, že Saddám po hladovce pohubl, několikrát se před soudem rozčílil.

"I kdybych nejedl deset měsíců, zůstane mi síla a pevné zdraví," řekl Saddám. "Mysleli jste si, že Saddám Husajn nebude schopen po dvaceti dnech ani mluvit?," pokračoval.

Saddám a jeho spolupachatelé jsou obviněni z masakru 148 šíitských mužů a mladíků. Ti zemřeli za to, že se v roce 1982 někdo pokusil ve městě Dudžail Saddáma zabít.

Saddám odmítá soudní proces
Právníci obžalovaných uvedli, že chtějí bojkotovat proces do doby, než budou splněny jejich požadavky na "spravedlivý proces" a vyšetřeny vraždy tří obhájců.

"Polovinu mých právníků zabili. Je to pro vás takový problém, abyste je ochránili?," ptal se Saddám hlavního soudce Raoufa Abdela Rahmana.

Saddámovi právníci také obvinili americkou armádu z toho, že ho donutili přerušit protestní hladovku."V nemocnici mě krmili nosem až do žaludku," řekl u soudu Saddám.

Generální prokurátor Džaafar Musáví Saddáma v úterý obvinil, že hladovku zinscenoval, aby narušil proces a získal si pozornost médií.

Bývalého iráckého prezidenta čeká 21. srpna zahájení dalšího procesu, v němž je spolu se šesti jinými lidmi obžalován z genocidy Kurdů během operace Anfál z 80. let minulého století.

Verdikt soudu se Saddámem bude 16. října

27. července 2006 - Bagdádský soud odročil závěrečné zasedání v procesu s bývalým iráckým prezidentem Saddámem Husajnem a s dalšími sedmi osobami obviněnými z porušování lidských práv na říjen. Verdikt, v němž Saddámovi a dalším dvěma osobám hrozí trest smrti, vynesou soudci 16. října.
"Soud se rozhodl odročit závěrečné zasedání až na 16. října," oznámil novinářům předsedající soudce Raúf Abdar Rahmán. Jako důvod odročení uvedl "nezbytnost důkladně prostudovat spisy".
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video