Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šachy s opravou Prunéřova skončily, ČEZ dostal ministerské posvěcení

  12:07aktualizováno  16:37
Ministerstvo životního prostředí vydalo souhlasné stanovisko ke komplexní obnově elektrárny Prunéřov II. Informovala o tom ministryně životního prostředí Rut Bízková. Její předchůdce Jan Dusík kvůli Prunéřovu rezignoval, dlouhodobě proti jsou ekologové.

Tepelná elektrárna Prunéřov. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Ministerstvo se podle Bízkové takto rozhodlo především proto, že projekt splnil všechny náležitosti týkající se kvality ovzduší v ústeckém regionu. Ve srovnání s provozem stávajících bloků bude elektrárna Prunéřov po komplexní obnově vypouštět výrazně méně škodlivých emisí.

SPOR BEZ KONCE?

Podle Greenpeace neznamená vydané souhlasné stanovisko EIA pro ČEZ definitivní výhru. Není totiž závazné a ekologické organizace ve spolupráci s místními lidmi svoji kampaň proti prodloužení provozu elektrárny prý nevzdají.
"Soulad projektu s požadavky českých zákonů a evropských předpisů, bude ještě přezkoumáván v několika navazujících řízeních. ČEZ musí prokázat, že používá nejlepší dostupnou technologii v rámci tzv. integrovaného řízení, při němž je vydáváno povolení k provozu zařízení. Platí přitom, že elektrárna, která kritérium BAT nesplní, nemůže povolení k provozu vůbec obdržet," píše organizace.

"Jsem ráda, že proces posuzování vlivů komplexní obnovy elektrárny Prunéřov II je již uzavřen. Byl veřejností hodně sledován a pro celý úřad hodně složitý," podotkla podle ČTK Bízková.

Je přesvědčena, že ovzduší v Ústeckém kraji se zlepší. Ve srovnání s provozem stávajících bloků má totiž Prunéřov po komplexní obnově vypouštět o 32 % méně emisí oxidu siřičitého (SO2), o 26 % méně oxidů dusíku (NOX) a o 41 % méně tuhých znečišťujících látek.

Ekologové oponují. Podle nich jsou dostupné ještě čistší technologie, než ČEZ nabídl. Ale jsou dražší. Takto podle nich nebude mít elektrárna maximální možnou účinnost.

"Energetický gigant ČEZ dosáhl svého a znovu prokázal svůj vliv na rozhodování státních úřadů. Ministerstvo životního prostředí dalo souhlas k modernizaci Prunéřova a stalo se tak součástí Romanova impéria," komentovala mluvčí Greenpeace Lucie Jakešová s narážkou na šéfa mocné firmy Martina Romana. ČEZ je podle ní o krok blíže prosazení plánu na prodloužení životnosti největšího českého zdroje znečištění o další čtvrtstoletí.

Ministerstvo podle ekologů posvětilo plán, který bude v porovnání s modernější variantou znamenat ročně statisíce tun spáleného uhlí navíc i zbytečně vyšší emise CO2 a dalších znečišťujících látek.

"Není tomu tak. Stanovisko zpřísňuje řadu emisních limitů, a to tak, aby odpovídaly použití nejlepší dostupné techniky pro nové zdroje. Toto zpřísnění zajistí oproti variantě předložené ČEZ nižší emise tuhých znečišťujících látek o 155 tun ročně a oxidu siřičitého o 750 tun za rok, které vůbec nebudou do ovzduší Ústeckého kraje každoročně vypouštěny," argumentuje ministerstvo.

NÁZOR KLIMATOLOGA PRETELA

"Souhlasné stanovisko je dobrým krokem"

Kromě přestavby Prunéřova má ČEZ zájem také o rozšíření jaderné elektrárny Temelín a výstavbu nového atomového bloku v Dukovanech. Temelín je ve fázi zpracování dopadů na životní prostředí a výběru zájemců o dostavbu. Stavba pátého bloku v Dukovanech ještě není jistá, ČEZ během dvou let zváží, zda je to ekonomicky a technicky možné.

Bízkové stačilo na seznámení čtrnáct dnů

CO JE EIA

Smyslem procesu posuzování vlivů na životní prostředí (tzv. EIA) je vyhodnotit vliv záměru na životní prostředí a zdraví obyvatel a posoudit, zda je záměr v souladu s platnou legislativou a příslušnými normami. Proces EIA má také stanovit, zda je možné daný záměr do území umístit. EIA je odborný proces, ve kterém svoje stanoviska vyjadřují samosprávné celky, správní úřady a další subjekty včetně veřejnosti a zástupců občanských iniciativ.

Zdroj: MŽP

S materiály k Prunéřovu se Bízková seznamovala dva týdny. Během té doby se sešla i s klimatologem Janem Pretelem, který vypracovával posudek o možném vlivu Prunéřova na životní prostředí Mikronésie, a s Vojtěchem Koteckým z Hnutí Duha.

"S agendou kolem Prunéřova jsem ze své předchozí pozice náměstkyně ministra nepřišla pracovně do styku, a proto se nyní snažím získat co nejvíc informací ze všech zainteresovaných stran," uvedla dříve ministryně.

V pondělí se Bízková setkala také se zástupci Ekologického právního servisu, se starosty a dalšími zástupci místní samosprávy z nejbližšího okolí Prunéřova. "Všechna setkání proběhla ve věcné rovině a korektně," zhodnotila ministryně Bízková.

Prunéřov se stal rozbuškou, kvůli které Strana zelených stáhla své ministry z vlády Jana Fischera. Podle nich se jednalo pod tlakem mocné energetické firmy. (více o odchodu Jana Dusíka čtěte zde)

Nová ministryně životního prostředí Rut BízkováBízková navržená ODS po svém jmenování čelila výtkám, že dříve pro ČEZ pracovala, takže teď bude mít energetický gigant zřejmě vyhráno. Sama ale Prunéřov označila za vedlejší věc, hlavní problémy jsou prý jinde. Třeba s ovzduším v Moravskoslezském kraji.

POVOLENÉ LIMITY

Ministerstvo životního prostředí s novým stanoviskem povolilo limit tuhých znečišťujících látek 10 mg/m3 (v navržené variantě ČEZ bylo 20 mg/m3), oxidu siřičitého 150 mg/m3 (návrh ČEZ byl 200 mg/m3) a limit oxidu uhelnatého je 200mg/m3 (návrh ČEZ byl 250 mg/m3).

Zdroj: MŽP

Samotný proces EIA u elektrárny Prunéřov zahájilo Ministerstvo životního prostředí začátkem června 2008, v době kdy byl ministrem životního prostředí Martin Bursík. V prosinci 2009, za ministra Jana Dusíka, byl proces EIA formálně dokončen a stanovisko EIA bylo připraveno.

Ministr Jan Dusík po skončení procesu EIA ještě na začátku letošního roku požádal o vypracování nezávislého posudku na komplexní obnovu elektrárny Prunéřov norskou společnost DNV. Z ní vyplynuly pochybnosti o projektu, a Dusík odmítl stanovisko vydat.

"Rozhodnutí Ministerstva životního prostředí je velkým vítězstvím ČEZu nad zdravím a životním prostředím. Je smutnou zprávou pro veřejnost, že zelení zůstali jedinou stranou, která odmítá rekonstrukci elektrárny Prunéřov za použití technologií z osmdesátých let," uvedl k dnešnímu rozhodnutí lídr zelených Ondřej Liška.

Protest aktivistů z hnutí Greenpeace proti souhlasnému stanovisku Ministerstva životního prostředí k modernizaci Prunéřova

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Policie vyšetřuje několikanásobnou vraždu v chatě, kde žili rodiče a tři děti

Policie střeží vchod do zahrádkářské osady, kde se našli tři mrtví.

Policisté vyšetřují vraždu v chatové oblasti u Střížovic na Ústecku. „Na místě byly nalezeny tři oběti,“ uvedl...

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Další z rubriky

Do někdejší litvínovské polikliniky přijdou po opravě znovu lékaři

Dvě zchátralé prvorepublikové budovy v litvínovské Tylově ulici už kdysi...

Trojice podnikatelů se pustila do obnovy dvou památkově chráněných a od revoluce opuštěných budov bývalé polikliniky v...

Den rozhodnutí o menšinové vládě ANO a žádosti policie o vydání Babiše

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO) na jednání Poslanecké sněmovny,...

Pro Andreje Babiše to není ve Sněmovně úplně příjemný den. Poslanci odmítnou jeho menšinovou vládu a měli by rovněž...

Zeman a dalších šest klíčníků vyzvedli české korunovační klenoty

Prezident Miloš Zeman během vyzvedávání korunovačních klenotů v katedrále sv....

Klíčníci v pondělí odemkli v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu, odkud vyzvedli korunovační klenoty. Pro veřejnost...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz