Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šachty skrývají nebezpečné chemikálie

  0:01aktualizováno  0:01
Moravská Třebová - Téměř po tři desetiletí sloužily opuštěné štoly nedaleko obce Vraná Lhota na Moravskotřebovsku k ukládání toxických odpadů z průmyslových podniků v okolí. Dnes už jsou v plném proudu přípravné práce pro vyzvednutí a bezpečné uložení rizikové ekologické zátěže. Celý projekt přijde stát téměř na dvacet milionů korun.

"Dlouhá léta platilo, že když někdo nevěděl kam s odpady, hurá s ním k nám do Vranové Lhoty. Urazit zámek u zamčeného a jinak nehlídaného objektu nebyl takový problém," líčí dlouholeté praktiky firem starosta obce Václav Schreiber.

V okolí Vrané Lhoty je sedmnáct opuštěných šachet na železnou rudu, která se kdysi tavila přímo v obci. Dobře přístupné šachty u potoka a v blízkosti cesty byly od šedesáti let se souhlasem tehdejšího okresního národního výboru zaváženy toxickými odpady. V převážně vodorovně hloubených štolách se tak vršily chemikálie, řezné oleje a ropné produkty.

"Jelikož průsaky pronikaly do potoka, objevovala se na něm modrá či žlutá pěna a některé děti měly nepříjemné vyrážky a boláky, začali jsme se o obsah štol víc zajímat. Od roku 1994 jsme prováděli monitoring a vznikla i nová norná stěna na zachycení úniků," říká starosta.

Najít odpovědné lidi, kteří okolí obce zatížili nebezpečnými odpady, je dnes již praktiky nemožné. Firmy změnily majitele a k nepříjemnému dědictví se tudíž nikdo nehlásí. Do ztracena vyznělo i podání žaloby na neznámého pachatele.

I když obec není vlastníkem pozemku, který patří Českým lesům, o skládku se zajímá společně s referátem životního prostředí Okresního úřadu ve Svitavách. Ten ale nebyl schopen zajistit na asanaci peníze.

Až po mnoha jednáních loni obec s přibližně pěti sty obyvateli získala mimořádnou dotaci od ministerstva životního prostředí ve výši téměř dvacet milionů korun. Specializovaná firma z Moravské Třebové, která vyhrála výběrové řízení, se zavázala vyčistit oblast nejpozději do léta.

"Za zdmi je uloženo mnoho sudů, skleněných demižonů či polorozpadlých pytlů s nejrůznějšími druhy chemikálií. Na řadě míst se za ta léta vytvořila i těžko definovatelná kompaktní vrstva na dně štol. Vše je nutno odtěžit a odvézt, dno vypláchnout a praskliny opět utěsnit, aby bylo nepropustné a umožnilo odčerpávat nahromaděnou povrchovou vodu," vyjmenovává Schreiber.

Po vyčištění, které se kvůli nebezpečným výparům provádí v ochranných oblecích, bude zřízeno přibližně pět kontrolních vrtů, z nichž se budou minimálně po tři roky odebírat vzorky na monitoring podzemních vod.

Skládka místní vodovod neohrozí, studny možná ano
"Naštěstí nejsou nebezpečné štoly v těsné blízkosti obce, takže nehrozí přímá kontaminace pitné vody. Máme totiž svůj vlastní vodovod z bezpečně vzdáleného zdroje. Přesto se ale průsak do některých soukromých studní nedá v budoucnu zcela vyloučit," míní starosta.

Stavbaři již zřídili plochu pro otáčení cisteren. Po zpevnění příjezdové komunikace se postupně odtěží čela šachet. Práce se rozběhnou naplno, až odtaje sníh.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

VIDEO: Divočák s dogou tvoří nerozlučný pár, na útěku překvapili řidiče

Rocky a Janička spí každý den společně ve stáji pro koně.

Po silnici pobíhá velký pes a honí divočáka, hlásili začátkem prosince řidiči milevským strážníkům. Ti ale na místě...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

Koho vybrat za prezidenta? Kalkulačka vám ukáže, s kým se shodujete

Volební kalkulačka iDNES.cz

Nejste si jistí, kterému z prezidentských kandidátů dát v lednové volbě svůj hlas? Volební kalkulačka, kterou...Najdete na iDNES.cz