Saberiová poprvé promluvila o íránském věznění: Hrozili mi popravou

  10:10aktualizováno  10:10
Novinářka Roxana Saberiová vylíčila v prvním rozhovoru svých sto dní v íránském vězení. Celou dobu prý byla "pod velkým fyzickým a psychickým tlakem". Během mnohahodinových výslechů ji vyšetřovatelé hrozili i nejvyšším trestem. Íránský soud novinářku původně odsoudil za špionáž k osmi letům vězení.

Americká novinářka Roxana Saberiová po návratu do USA z Íránu, kde byla tři měsíce za mřížemi | foto: Reuters

"Byla jsem pod intenzivním fyzickým a psychickým tlakem, i když jsem nebyla fyzicky mučena," řekla dvaatřicetiletá novinářka americkému rozhlasu NPR. "Ani dnes ještě nevím, proč mě zatkli, nebylo to kvůli tomu, že jsem si koupila alkohol, ani kvůli reportáži, kterou jsem natočila bez akreditace," doplnila.

Roxanu Saberiovou zadrželi 31. ledna, na svobodu byla propuštěna 11. května poté, co ji odvolací soud snížil původně osmiletý trest za špionáž na dva roky s podmínkou. - čtěte Írán snížil trest za špionáž, novinářka dostala podmínku a je na svobodě

Minulý pátek přiletěla do Spojených států, cestou se na týden zastavila v Rakousku, kde trávila čas se svými rodiči a bratrem. Po návratu do USA se ve středu setkala s americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou. Saberiová jí vyprávěla, jak moc pro ni znamenalo, když se doslechla, že za ni USA bojují. "Hned jsem se necítila tak sama," citovala agentura Reuters Saberiovou.

Novinářka nyní vypráví, jak ji v lednu zadrželi čtyři muži, kteří jí zabavili počítače a dokumenty a pak ji odvezli do vězení. "Když jsem si uvědomila, že nikdo neví, kde jsem, měla jsem strach," popsala žena, otci prý mohla zavolat až jedenáct dní po zatčení.

Americká novinářka Roxana Saberiová se po návratu do USA z Íránu, kde byla tři měsíce za mřížemi, setkala s ministryní zahraničí Hillary Clintonovou

"Ty první dny mě vyslýchali celé hodiny, od rána do večera, oči jsem měla zavázané, musela jsem stát tváří ke zdi," vypráví a dodává, že jí hrozili trestem odnětí svobody na deset až dvacet let a dokonce i trestem nejvyšším. "Potom mě umístili do samotky, kde jsem byla několik dní," řekla Roxana, která má dvojí občanství, americké a po otci i íránské.

Írán miluji, říká novinářka

Saberiová se narodila a vyrostla ve Spojených státech, od roku 2003 pracovala pro zahraniční média v Teheránu, ale v roce 2006 jí vypršela akreditace. Vězení Evine, kam putují političtí vězni, nechvalně proslulo v roce 2003, kdy tu po těžkém bití zemřel íránsko-kanadský novinář, který fotografoval demonstraci u věznice.

Roxana Saberiová uvedla, že ji odvezli do tohoto vězení proto, že odmítla podat falešnou výpověď a přiznat se ke špionáži. "Potom jsem si řekla, pokud se mi něco stane, moje rodina neví, kde jsem, a možná se to ani nikdy nedozví. Rozhodla jsem se udělat falešné prohlášení a řekla jsem: Ano, jsem americká špionka," vysvětlila.

Po několika týdnech izolace ji umístili do cely s ostatními politickými vězeňkyněmi, které nyní označila za "nejpozoruhodnější ženy, s nimiž se v životě setkala".

Na dotaz týkající se případného návratu do Íránu odpověděla, že za šest let života v této zemi se ji naučila milovat. "Většina lidí se vůči mně chovala mile, přátelsky a velkoryse," řekla novinářka a dodala: "Doufám, že se tam jednoho dne vrátím."

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

„Miliardářce“ ze směnáren šéfovali bývalí politici. Žena se zastřelila

Poslanec za hnutí ANO Bronislav Schwarz

Ve vedení firmy To & Mi z Varnsdorfu, v níž pracovala Zuzana K., která za čtyři roky podle policie protočila až 12...

Další z rubriky

Konec svobodného tisku v Nikaragui. Police tvrdě zbila novináře

Nikaragujská policie vyhání novináře od policejní stanice ve městě Managua, kde...

Policie v nikaragujské metropoli Managui v sobotu tvrdě zakročila proti novinářům, kteří protestovali proti zátahům na...

Němci odškodní židy evakuované i z českých zemí v roce 1939 do Británie

Kufr z koncentračního tábora v Osvětimi.

Německo souhlasí s jednorázovou finanční kompenzaci lidem, především židům, kteří byli z nacistické třetí říše a...

První světová válka jako včera. Barva vdechla válečným snímkům nový život

Historici kolorovali snímky zachycující okamžiky první světové války, do...

První světová válka ještě nemusí v očích současné mladé generace skončit na úrovni zoufale nudné kapitoly ještě...

Najdete na iDNES.cz