Palestinci oslavují výrok soudu

Palestinci oslavují výrok vojenského tribunálu, který nařídil propustit generálního tajemníka radikální organizace Lidová fronta pro osvobození Palestiny Ahmada Saadata. (3. června 2002) | foto: Reuters

Saadat zůstává za mřížemi

Generální tajemník radikální organizace Lidová fronta pro osvobození Palestiny (PLFP) Ahmad Saadat na svobodu nepůjde. Rozhodla tak palestinská vláda a zvrátila rozhodnutí palestinského nejvyššího soudu. Saadat byl jedním ze šestičlenné skupiny, která se během izraelské ofenzívy v palestinských městech ukryla v sídle palestinské samosprávy v Ramalláhu. Proti Saadatově možnému propuštění ostře protestovala izraelská vláda.

Lídr PFLP je vězněn pod americko-britským dozorem v Jerichu.

V Izraeli je Saadat hledanou osobu, spojovanou s vraždou někdejšího ministra Rechavama Zeeviho. Palestinský soud v březnu odsoudil za vraždu čtyři členy PFLP k trestům od jednoho do 18 let vězení. Saadat nebyl obviněn ani souzen.

Kdyby byl Palestinec propuštěn, postavil by ho před soud Izrael, který požádá o jeho vydání. "Vrazi se nenechávají na svobodě," prohlásil mluvčí izraelské vlády Raanan Gissin.

Izrael nedávno Saadata dokonce podezíral, že z věznice pomáhal zorganizovat sebevražedný atentát, při kterém 19. května zemřeli v Netanji tři lidé. Saadat pak musel odevzdat mobilní telefon.

"Podnikneme všechny nezbytné kroky k tomu, aby nebylo možné propustit osobu, která byla zapletena do vražd, která vraždy nařizovala a jejíž organizace dodnes vraždy páchá," reagoval na možné Saadatovo propuštění Šaron, ovšem žádné bližší podrobnosti plánovaných kroků neuvedl.

Saadat byl členem šestičlenné skupiny, která se během izraelské ofenzívy na západním břehu Jordánu ukryla v sídle palestinské samosprávy v Ramalláhu. Izraelci žádali vydání členů skupiny.

Palestinci nakonec přistoupili na dohodu, podle níž šestice zůstala na palestinských územích a byla převezena do Jericha. Ostrahu zajišťují Britové a Američané. Izraelci pak obléhání sídla samosprávy ukončili.

Podle šéfa izraelské bezpečnosti podmínky, za jakých je šestice v Jerichu držena, neodpovídají představám Izraele. Vězni se prý mohou volně stýkat a přijímat neomezený počet návštěv, což palestinský právník Chádir Škirát popřel.

Mluvčí britského konzulátu v Jeruzalémě Andrew Whittaker prohlásil, že izraelská strana proti podmínkám ve vězení nevznesla oficiální protest.

Podle vojenského tribunálu, který zasedal v Gaze, neexistují důkazy o Saadatově podílu na Zeeviho vraždě. Izraelský ministr, který prosazoval vyhoštění Palestinců z Předjordánska a pásma Gazy, byl zavražděn loni v říjnu v Jeruzalémě. K atentátu se přihlásila PFLP.

Lidová fronta pro osvobození Palestiny rozhodnutí soudu uvítala a oznámila, že bude bude pokračovat v protiizraelském povstání. V prohlášení požádala o propuštění ostatních svých zadržovaných členů a vyzvala samosprávu, aby bojovníky za svobodu nesoudila.

"Propuštění Saadata by bylo porušením dohody s Američany a Brity. V takovém případě by mohl Izrael postupovat svobodně v souladu se svými bezpečnostními potřebami," míní izraelský ministr obrany Benjamin ben Eliezer.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video