Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

S ženami v politice ubývá vulgarity, míní senátorka

  3:00aktualizováno  3:00
"Já jsem senátorka," oznamuje se zjevným zalíbením v hlase novopečená členka horní komory Jiřina Rippelová ochrance Valdštejnského paláce. Senátoři totiž nemusí procházet bezpečnostním rámem. Bývalá starostka si své první dny v nové funkci užívala. Focení, přípitek i hlasovací instruktáž.

Nováčci se učí hlasovat. Teď už jen se správně rozhodnout, říká Jiřina Rippelová (v popředí). | foto: Lenka NejezchlebováiDNES.cz

Ve středu ráno skládali noví i staronoví senátoři slavnostní slib. Mezi nimi byla i bývalá starostka Sušice Jiřina Rippelová. Elegantní štíhlá dáma, původní profesí právnička, byla do Senátu zvolena za ČSSD. Redaktorka iDNES.cz s ní strávila první chvíle v novém působišti.

Instituce na přestávky
"Tak dneska už budeme hlasovat naostro," říká Jiřina Rippelová, když se o přestávce po slavnostním slibu scházíme.

"Ze začátku budete mít pocit, že Senát je instituce na přestávky," vstoupí nám s mazáckou připomínkou do hovoru jeden z protřelejších kolegů nové senátorky.

Na slavnostní slib se přijel podívat manžel Jiřiny Rippelové a její rodiče. "Pro moje rodiče je ten den asi hodně významný. Přece jen se pouze 81 lidem z České republiky podaří stát se senátorem, myslím, že jsou na mě asi dneska velmi pyšní."

Jsem zvyklá na maloměsto
V úterý v půl deváté ráno máme sraz na recepci. Senátorka dorazila se svým manželem. "Ta doprava v Praze je hrozná, musím si zvyknout, sice jsem v Praze študovala, ale teď jsem trochu zmatená, přece jen jsem zvyklá na malé město," postěžuje si. Manžel ji prý doprovází, aby jí pomohl vyřešit "technické věci", například smlouvu s asistentkou.

Pražská doprava dnes očividně nebude jen její téma. "Na piráty silnic si nikdo nejpřijde, ale že já se dostanu do pruhu pro autobusy a hned dostanu pokutu, to je nespravedlnost," slyšíme jasný ženský hlas, když přicházíme k místnosti, kde se senátoři fotografují. Skupinku svých kolegů zde při čekání na přepudrování nosu baví energická štíhlá dáma v černém kostýmku s červeným melírem ve vlasech.

"Boženka Sekaninová, bývalá místostarostka Prostějova, je mi blízká, už se známe, myslím, že bychom mohly být přítelkyně i v té osobní rovině," poznamená později Jiřina Rippelová.

Senátorka Jitka Rippelová se učí ovládat hlasovací zařízení.

Dámy, kde to sedíte?!
Obě ženy spolu zasednou později do jedné lavice při instruktáži, jak ovládat hlasovací zařízení. "Což o to, ovládat těch pár tlačítek je prosté, podstatnější se bude pak správně rozhodnout, které," komentuje školení Rippelová.

"Teda dámy, podívejte, kde sedíte. Lavice Mejstřík, Štětina," směje se jejich kolega z ČSSD, že usedly na místa dvou známých "antilevicových" senátorů. "To jste trochu přehnaly."

Po školení se senátoři a senátorky srocují ve Frýdlantském salonku, kde jim má ministr vnitra předat dekrety. "Užijte si to, pokud možno prací," končí svůj slavnostní projev s širokým, ale tak trochu křečovitě strnulým úsměvem Ivan Langer.

Následuje přípitek. Cinkání skleněných "píšťal" se sektem uvolní atmosféru. "Je to krásný pocit, po té dvouměsíční volební kampani zadostiučinění. Věřím, že s kolegy, kteří jsou tady se mnou, budu ráda spolupracovat," říká uvolněně Jiřina Rippelová.

Töpfer: Mé srdce tak bije
Tomáš TöpferPo předávání listin odchytím dalšího nováčka v Senátu, tentokrát z politického tábora ODS. "Toto jsou jenom třešničky na dortu, který jsou samozřejmě hezký, slavnostní, já se těším na tu práci," poznamená ke slavnostní atmosféře herec, principál a nový člen nejsilnějšího senátního klubu Tomáš Töpfer. "Nevybíral jsem si tým podle toho, že je silný, ale že mé srdce tak bije," říká.

V Senátu nezní výkřiky mladých hochů
Naopak Jiřina Rippelová je v týmu o poznání slabším. Sociální demokracie má v Senátu dvanáct mužů a žen. "Přiznám se, že opoziční roli nemám vyzkoušenou, ale věřím, že budeme konstruktivní opozicí. O věcech, které se nám nebudou líbit, se necháme slyšet. Jestli budeme slyšeni, to nevím, ale věřím, že Senát je kultivované prostředí, odbornější. Jsme zde všichni ve věku nad 40 let, tak tu snad nebudou znít výkřiky mladých hochů," doufá Rippelová.

SenátV Senátu je také o pár žen více než dříve a ženský element podle ní také pomáhá snižovat hladinu vulgarity. "Ženy umí být stejně tak dobří politici jako muži, je mezi námi dost šikovných a schopných žen, proč se tedy neuplatnit i ve vrcholové politice. A navíc přítomnost žen způsobuje, že si muži méně dovolí nekultivované projevy."

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...Najdete na iDNES.cz