Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

S žalobami na Chrudimsku Kinský nepohnul

  14:58aktualizováno  14:58
Okresní soud v Chrudimi otevřel tři z 50 žalob, které tam podal František Oldřich Kinský. Ani s jednou ve čtvrtek ale Kinského právník nepohnul. Všechny tři kauzy soud odročil. Šlechtic v nich žádá majetek, který nyní vlastní Vodovody a kanalizace Chrudim, Strojírny Prachovice a Vápenka Prachovice.

První ze sporů byl odročen záhy po půl deváté ráno. K soudu nepřišli zástupci žalované strany - Vodovodů a kanalizací Chrudim.

U zbylých dvou kauz je důvod odročení shodný: Strojírny Prachovice i Vápenka Prachovice se dovolávají zákona, který upravuje tak zvané držení majetku v dobré víře. Podle něj připadne majetek novému majiteli, pokud ho 10 let vlastní v dobré víře, že je jeho.

Žalované strany tak dostaly měsíc, aby to před soudem prokázaly. Další líčení začne nejdříve v půlce listopadu.

Stejně vyřešila Kinského nároky například soudkyně v Kladně. Šlechtic tam nevysoudil nic právě z tohoto důvodu. Kinský se ale odvolal.

"V porovnání s jinými žalobami se v těchto případech nejedná o velké pozemky," řekl Lukáš Blažek z advokátní kanceláře, která Kinského zastupuje.

Firmy by musely propouštět
Například od Vápenky Prachovice Kinský žádá zhruba 20 tisíc metrů čtverečních pozemků. Údajně na nich stojí i některé budovy vápenky. Stejně je na tom i strojírna.

"Zřejmě bych musel propustit sedmdesát zaměstnanců, protože ne jednom z pozemků jsou dílny.Jinde jsem například vybudoval přístupovou cestu za pět milionů korun," uvedl majitel prachovických strojíren Josef Kružík.

Soudkyně Soňa Soukupová odložila spory na neurčito s tím, že nejdříve bude jednání pokračovat v půlce listopadu. "Obě strany musí ve stanovených lhůtách předložit důkazy, kterými se přesně identifikují majetky, o které se dnes jedná," uvedla soudkyně.

Kinský chce na Chrudimsku zámek i domov důchodců
Šlechtic bude v dalších žalobách na Chrudimsku usilovat například i o vrácení zámku v Heřmanově Městci, v němž sídlí domov důchodců.

V Pardubickém kraji chce získat zpět ještě rozsáhlý majetek na Orlickuústecku, včetně zámku v Chocni.

Šlechtic chce majetek za 40 miliard
Rodina Kinského o majetek přišla po druhé světové válce na základě Benešových dekretů, protože údajně spolupracovala s nacisty.

Kinský se majetku v hodnotě asi 40 miliard korun snaží domoci prostřednictvím 157 žalob, které podal u různých českých soudů.

Dvě z jeho žalob počátkem října zamítl soud v Děčíně, dalších 44 na rozhodnutí čeká. Kinský má kvůli množství žalob problém s placením soudních poplatků. - více zde

V Ústí nad Orlicí Kinský naopak jeden spor vyhrál. - více zde

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer Shehadeh, o nějž se již dříve ...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Najdete na iDNES.cz