Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

S vyslovením nedůvěry Topolánkově vládě souhlasila téměř polovina lidí

  20:30aktualizováno  20:30
Argument, jímž se krátce po pádu vlády Mirka Topolánka oháněl šéf ČSSD Jiří Paroubek, byl zřejmě pravdivý. S vyslovením nedůvěry minulému kabinetu souhlasí téměř polovina lidí, jeho svržení opozici naopak zazlívá 39 procent. Desetina lidí odpověď neznala, vyplynulo z dubnového průzkumu agentury CVVM.

Nejčastěji byli proti pádu vlády voliči ODS, méně už lidovců či zelených. | foto: ČTK

Názory veřejnosti na pád koaliční vlády zjišťovalo Centrum pro výzkum veřejného mínění ve dnech 30. března až 6. dubna.

Souhlas s vyslovení nedůvěry vládě Mirka Topolánka

Odpovědi se zásadně dělily podle stranických sympatií. Přívrženci opozice s pádem vlády v drtivé většiny souhlasili (více než 8 z 10 sympatizantů ČSSD a komunistů), obdobně - ale s opačným znaménkem - pak vypadaly odpovědi voličů koaličních stran.

Největší podporu měl Topolánek u těch, kteří by volili ODS, nemalé procento těch, kteří pád vlády přijali pozitivně, ale figuruje u voličů lidovců a zelených (27 a 34 procent).

Ti, kteří s vyslovením nedůvěry souhlasí, svůj názor nejčastěji podepřeli argumentem o špatném výkonu vlády. Nelíbila se jim ani "pravicovost" kabinetu, respektive nedostatečné sociální ohledy vlády, slabost a nejednotnost Topolánkova týmu či s vládou spojené korupční aféry.

Lidé, kterým svržení kabinetu vadilo, jako důvod zase uváděli předsednictví Česka Evropské unii. V tom se shodly dvě pětiny respondentů. Významná část také poukázala na dobrou práci vlády, nutnost dokončení reforem, riziko špatné pověsti země v zahraničí či politické nestability.

CVVM se zaměřilo i na stanovisko lidí k vypsání předčasných voleb. Ty by si přály hned dvě třetiny dotázaných (66 procent), proti se postavilo jen 22 procent lidí.

Podle 37 procent si Topolánkův kabinet nejlépe vedl v zahraniční politice, palec dolů naopak dostala vláda za své působení na domácí politické scéně.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

OBRAZEM: Nejtragičtější požáry za 30 let. Na vině byly svíčky i msta

Požár na pražské Florenci, 27.10.2010

Poté, co se počet obětí sobotního požáru v pražském hotelu Eurostars David zvýšil na čtyři, se tato nešťastná událost...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Najdete na iDNES.cz