Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

S Václavem Havlem se loučí Ostrava, kde ho komunisté věznili

  22:02aktualizováno  22:02
Byl spíše malý vzrůstem. Rád žertoval. Když jste se s ním potkali po letech, zajímalo ho, jak se vám daří. Občas nevěděl, co říci, ale to důležité řekl dostatečně nahlas. Tak na Václava Havla vzpomínají osobnosti z Moravskoslezského kraje. Právě zde, ve věznici v Ostravě-Heřmanicích, ho komunisté v 80. letech věznili.

Lidé na Masarykově náměstí v centru Ostravy zapalují svíčky na památku zesnulého bývalého prezidenta Václava Havla. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

"Poprvé jsme se potkali v Hradci u Opavy. Primátorem Ostravy jsem byl teprve dva měsíce. Neměl jsem vůbec pocit, že jsem primátor a on prezident," vzpomíná europoslanec Evžen Tošenovský na setkání s Václavem Havlem.

Václav Havel v Ostravě-Heřmanicích

Ve věznici v Ostravě-Heřmanicích byl disident Václav Havel zavřený na počátku 80. let. Byl odsouzený na 4,5 roku i za to, že byl jedním z prvních mluvčích Charty.

Václav Havel strávil Vánoce spolu s ostatními vězni v takzvané kulturní místnosti. "I na Hod boží jsem se dost díval na televizi a byl nucen zhlédnout různé nejapné estrády a vyslechnout spoustu bezduchých písniček," napsal Havel z vězení po Vánocích v roce 1980. Odpykal si zde první rok z trestu a právě odsud psal proslulé Dopisy Olze.

"Patřil k ne moc vysokým lidem. A já jsem byl zase trochu přerostlejší, takže když jsme pokládali věnce k památníku prvního odsunu Židů, říkal mi: Moc blízko ke mně nechoďte, já si na to špatně zvykám. Z toho si dělal legraci pokaždé," líčí Tošenovský.

V Moravskoslezském kraji byl Václav Havel již jako prezident Československé republiky několikrát. Jak na něj vzpomínají představitelé Moravskoslezského kraje?

Lobkowicz: Vzpomínám na Havla, když se loučil s kardinálem Tomáškem

Například biskup ostravsko-opavský František Václav Lobkowicz se s Havlem setkal vícekrát. "Jedna z nejkrásnějších osobních vzpomínek je z července roku 1992, kdy Václav Havel ukončil úřad prezidenta Československé republiky a přišel se na pražské arcibiskupství rozloučit s kardinálem Františkem Tomáškem, který tehdy prožíval poslední dny svého života," popisuje František Václav Lobkowicz.

Ostravské loučení

"Pan prezident byl při tomto setkání trochu rozpačitý. Nevěděl, co dělat, co říci. Přesto to bylo milé setkání dvou lidí, kteří měli o čem hovořit," vzpomíná biskup.

S Václavem Havlem se setkal naposledy před třinácti lety u příležitosti oslav Dne vzniku samostatného československého státu.

"Tehdy jsem byl již biskupem v Ostravě. Václav Havel se u mě na chvíli zastavil a přeptal se, jak se mi daří na novém působišti. Bylo to milé," říká Lobkowicz.

Politolog Jarmara: Havla a Masaryka mnohé spojuje

Jen jednu osobní zkušenost s Václavem Havlem má ostravský politolog Tomáš Jarmara. Po 17. listopadu 1989 jej viděl v Ostravě na dnešním Masarykově náměstí. Jarmara byl tehdy v roli studenta, Havel jako vůdce revoluce. "Bylo to velmi emotivní. Ostrava byla baštou komunismu a do poslední chvíle to tu bylo dramatické," sděluje Jarmara.

"Pamatuju si, jak jsme jako studenti tehdy ještě na náměstí Lidových milicí byli na Václava Havla velmi zvědaví. Jedna paní nás pustila k sobě do bytu, stál jsem na balkoně poblíž Staré radnice, ale co Havel tehdy na náměstí říkal, to už si bohužel nepamatuju," líčí ostravský politolog.

Podle něj zemřela jedna z největších postav české historie. "S Masarykem bych jej nerad srovnával, ale mnohé je spojuje. Je to osobní statečnost, schopnost zaujmout stanovisko navzdory většinovému názoru. Česká společnost byla v 70. a 80. letech velmi apatická, lidé jezdili na chaty, co se děje kolem nich, neřešili. Havel ano. Podobné to bylo s Masarykem. Všichni včetně něj věděli, že Rukopisy královédvorský a zelenohorský jsou falza, ale jedině on to řekl nahlas, za což ho lidé vypískali," dodává Jarmara.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

„Zeman drsný kantor, Drahoš školený žák.“ Redaktoři glosovali první debatu

Kandidát Jiří Drahoš v prezidentském duelu TV Prima, který moderuje Karel...

Tři dny před začátkem druhého kola prezidentských voleb se Miloš Zeman s Jiřím Drahošem poprvé setkali tváří v tvář v...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Zeman se s Drahošem hádal o migraci. Babiše premiérem jmenuje v únoru

Miloš Zeman a Jiří Drahoš v debatě kandidátů na prezidenta na Primě

Andrej Babiš bude podruhé jmenován premiérem do konce února. Prezident Miloš Zeman to řekl v debatě se soupeřem v boji...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Další z rubriky

Babiš podal demisi, Zeman mu dal druhou šanci, netrvá na 101 hlasech

Premiér Andrej Babiš předal prezidentovi Miloši Zemanovi demisi menšinové...

Po 43 dnech v úřadu podala zimní menšinová vláda Andreje Babiše demisi. Šéf ANO ji dopoledne přinesl na Hrad prezidentu...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Najdete na iDNES.cz