Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Se školami jednat chceme a budeme, měli jsme ale práci, hájí se Nečas

  19:26aktualizováno  20:01
Vláda bude o změnách vysokého školství s rektory i zástupci studentské komory dále jednat, reagoval na středeční protesty studentů proti reformě univerzit premiér Petr Nečas. Členové vlády se podle něj s protestujícími nesetkali proto, že demonstrace se před Úřadem vlády konala právě v době, kdy kabinet zasedal.

Český premiér Petr Nečas | foto:  Petr Topič, MAFRA

Ve svobodné zemi je podle premiéra normální, že studenti vyjadřují názor na kroky vlády například i na demonstraci.

"Budu jednat dále s představiteli rektorské konference i šéfy Rady vysokých škol a jsem přesvědčený, že tady je zájem na pozitivních změnách v českém vysokém školství. Vláda bude intenzivně jednat," slíbil Nečas odpoledne v Londýně, kde se účastní slavnostní recepce na počest zesnulého prezidenta Václava Havla.

Protesty jsme sledovali on-line

Se studenty by se prý setkal, kdyby v době protestu nezasedala vláda. "Vláda je tím pádem v práci. Běží mašiny a od jedoucích strojů se prostě neodchází, obrábí se zkrátka dál," poznamenal premiér.

Na dotaz novinářů se premiér vrátil k nejasnostem kolem vládních plánů na zavedení školného. Potvrdil, že alternativou k odloženému školnému je kombinace jiných poplatků, například zápisného za semestr a platby za překročení standardní délky studia.

Už v pondělí premiér uvedl, že podobná varianta je náhradou za odložené školné, které v tomto volebním období už vláda z procesních důvodů zavést nestihne.

Nečas připustil, že o reformě špatně informovali

Nečas odpoledne přednášel na prestižní Londýnské ekonomické škole a v odpovědích na otázky ohledně studentských demonstrací v Česku připustil, že nutné změny ve školství možná nebyly dobře komunikovány s akademickou obcí a studenty.

"Jsem přesvědčen, že vládě i akademické obci jde o to, abychom měli kvalitnější školství. Jsem si jistý, že se nakonec shodneme," řekl premiér.

V Praze protestovaly ve středu proti reformě vysokých škol tisíce studentů. Podle policie se sešlo kolem 7 000 demonstrantů, organizátoři odhadli účast až na 10 tisíc lidí. Před polednem došel průvod k Úřadu vlády.

Ministr školství Josef Dobeš, ani žádný z ministrů ale během jednání vlády k demonstrantům nevyšel (více o demonstraci čtěte zde).

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Najdete na iDNES.cz