Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

S tátou lichý týden, s mámou sudý. Otec bojuje o syna a za střídavou péči

  21:35aktualizováno  21:35
Aleš Hodina už dva roky bojuje za to, aby získal svého tříletého syna do vlastní či střídavé péče. Paragrafy jsou na jeho straně, statistika nikoli. Zákon o rodině sice umožňuje, aby se rodiče v péči o potomka střídali, a to i když s tím jeden z nich nesouhlasí, soudy se ale k takovému řešení nepřiklánějí. Do střídavé péče se dostane pouze jedno dítě z dvaceti.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Hodina svého syna vídá pouze párkrát do měsíce. A to i přesto, že ještě v roce 2008 ho měl ve své péči. Pak se ho ale jeho matka, které od rodiny odešla, rozhodla syna získat a soud jí vyhověl.

"V liché týdny jsem se synem ve čtvrtek, v sudý o víkendu. Jedná se pouze předběžné opatření, ale už je to tak předběžně upraveno dva roky," vysvětluje Hodina, který usiluje o vlastní nebo střídavou péči. Pokud dostane syna do péče výhradně matka, je připraven se obrátit až na štrasburský soud pro lidská práva.

CO ŘÍKÁ ZÁKON

Jsou-li oba rodiče způsobilí dítě vychovávat a mají-li o výchovu zájem, může soud svěřit dítě do společné, popřípadě střídavé výchovy obou rodičů, je-li to v zájmu dítěte a budou-li tak lépe zajištěny jeho potřeby.

Střídavá výchova znamená, že dítě žije po určitou dobu s jedním a pak s druhým rodičem. Zákon neuvádí, po jaké době by se rodiče měli střídat. V praxi soudů se uplatňuje model střídání po měsíci, soudy však schvalují i dohody o střídavé výchově po týdnu.

Společná péče je podobná střídavé, liší se v tom, že nejsou pevně stanovené intervaly střídání. Rodiče tedy musí být schopni se domluvit podle potřeby, kdy který z nich bude o dítě pečovat.

Hodina se zároveň snaží pomáhat i jiným otcům, které se ocitli ve stejné situaci jako on. Založil webové stránky www.stridavka.cz, kde mimo jiné ukazuje na konkrétních příkladech, jak střídavá péče může fungovat, a to i tehdy, když s ní jeden z rodičů nesouhlasí. Letos poprvé se Hodina rozhodl vyrazit i do ulic, na Palackého náměstí v Praze pořádá v pátek od 15:00 akci nazvanou Vraťte dětem táty!.

"Cílem je upozornit na diskriminaci otců, tedy de facto na diskriminaci podle pohlaví, která u nás i v roce 2010 setrvává, je hodně silná a vede k tomu, že připravuje děti o táty a táty o děti," vysvětlil Hodina.

"Dokud jsem se s tím osobně nesetkal, tak jsem netušil, jak ten problém může být vážný a co se v naší opatrovnické justici může dít. Také jsem si do té doby myslel, že se to týká pár lidí, kteří si to třeba i zaslouží. Pak jsem se s tím ale setkal sám a potkal i další lidi, kteří byli někdy i dost drsným způsobem připraveni o kontakt se svými dětmi," dodává Hodina (více o střídavé péči si můžete přečíst na jeho blogu na iDNES.cz).

Samotný zákon o rodině otce či matku dítěte neznevýhodňuje. Pokud jeden z nich žádá o střídavou péči, není to podmíněno tím, aby s tím druhý rodič souhlasil.

"Souhlas rodičů jako podmínku pro svěření dítěte do střídavé péče nestanovuje. Ze své zkušenosti však vím, že v praxi soudů byla ještě donedávna tato podmínka dovozována, tedy soudy se ke střídavé péče přikláněly pouze v případech, kdy mezi rodiči existovala shoda o tomto
způsobu řešení a rodiče byli schopni spolu vzájemně nekonfliktně komunikovat," řekla iDNES.cz advokátka Michaela Rotterová.

Poslanec Pavel Staněk letos v létě navrhoval, aby se v zákoně změnila formulace "může svěřit" na "svěří", pokud mají oba rodiče zájem a jsou způsobilí dítě vychovávat. Návrh ale narazil na odbor soudců, jimž by se tím zmenšily pravomoce. Ani ministerstvo nechystá v rámci připravované novely zákona o rodině změny, které by se střídavé péče týkaly.

Podle statistik se do střídavé péče dostane pouze jedno dítě z dvaceti, sedmnáct z nich jde k matce, zbylé dvě k otci.

Změnu ve statistice by ale mohl přinést verdikt Ústavního osudu, který letos v únoru dospěl k tomu, že nesouhlas jednoho z rodičů nemůže být bez dalšího vysvětlení překážkou pro střídavou péči o dítě. Soudy jsou podle verdiktu povinné zjistit, proč jeden z rodičů nesouhlasí a zda jsou jeho důvody opodstatněné.

"Zůstává ale otázkou, zda v případě, kdy oba rodiče spolu nejsou schopni efektivně komunikovat a střídavou péči žádá pouze jeden, má takovéto řešení šanci na reálné fungování. Je proto možné, že v mnoha případech z tohoto důvodu soudci nižších soudů přistoupí k tomu, že své rozhodnutí o zamítnutí střídavé péče zdůvodní pouze formálně jinými okolnostmi, které jsou pro rozhodnutí o svěření dítěte do konkrétního typu péče rozhodující, a střídavou péči zamítnou," míní advokátka Rotterová.

Podle Hodiny je v zahraničí střídavá péče běžnou praxí. "V zahraničí už je tato otázka vyřešení, jen u nás se stále vnášejí nějaké pseudodůvody, proti ní. Různé studie ale dokazují, že střídavá péče je pro děti nejméně špatná varianta," uzavírá.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

Další z rubriky

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Statisíce pro herce Rodena, autobus smrti a útoky v prezidentské kampani

Karel Roden (28. února 2017)

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, že herec Karel Roden vysoudil statisíce na bulváru, že do prezidentské...

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, hasiči likvidují popadané stromy

Spadlý strom zastavil 18. ledna odpoledne nakrátko dopravu mezi Hazlovem a Aší...

Silný vítr, který odpoledne začal foukat v Čechách, způsobil na mnoha místech pády stromů i výpadky dodávek elektřiny....

Najdete na iDNES.cz