S puškou proti komunismu nebojovali jen Mašínové a Paumer - iDNES.cz

S puškou proti komunismu nebojovali jen Mašínové a Paumer

  11:55
Oceněním bratrů Mašínů a Milana Paumera rozpoutal premiér Topolánek diskusi nad různými formami boje proti komunismu. Ale stejně jako Mašínové i mnoho dalších odbojářů vzalo zbraně a jejich rukou umírali lidé. Připravovaný zákon o třetím odboji má ocenit všechny bojovníky proti komunismu.

Milan Paumer přebírá ocenění z rukou premiéra Mirka Topolánka, 4. března 2008. - Člen odbojové skupiny bratří Mašínů, bývalý příslušník československého protikomunistického odboje Milan Paumer (vpravo) převzal 4. března v Praze ocenění z rukou premiéra Mirka Topolánka. | foto: David PortMF DNES

Je noc. Dva muži se plíží kolem stěn domů v jihočeském Milevsku. V batohu si nesou výbušninu, mají zbraně. Jejich cílem je sekretariát okresního výboru komunistické strany.

Není snadné se dostat k oknu, za kterým je kancelář, k budově totiž přicházejí zezadu, aby je nikdo neviděl. Přelézají bránu.

Je sice už k půlnoci, ale za oknem je stále světlo. Čekají. Když světlo zhasne, počkají ještě pro jistotu asi patnáct minut a pak půjdou na věc.

"Usoudili jsme, že osoby, které byly přítomny a které světlo zhasly, již odešly, a rozhodli jsme se provést vhození nálože do přízemí sekretariátu a způsobit tak demolování této místnosti,“ popsal o čtyři roky později jeden z útočníků. Jeho spolubojovník rychle pod oknem zapálil lahev s benzinem a vhodil ji dovnitř. Je slyšet cinkot rozbitého skla. Útočník spěchá. Ještě výbušninu a další lahev. Tu už ale zapálit nestihl.

Oba se dávají rychle na ústup.

Další dva odbojáři na ně budou čekat za městem s připravenými motocykly a rychle je odvezou do bezpečí.

Smrtící výbuch
Jenže mezitím už je všechno vzhůru nohama. Výbuch, který v noci na neděli 14. května 1950 zničil sekretariát, byl tak silný, že poškodil celé přízemí domu a strhl i strop v zasedací místnosti. Celková škoda dosáhla částky 200 tisíc korun (před měnovou reformou).

Ale co hůř: při výbuchu byl zabit příslušník Sboru národní bezpečnosti. O jeho smrti se útočníci dozvěděli až druhý den. Pokud však chtěli vyvolat neklid a paniku, akce svůj cíl rozhodně splnila.

Komunisté se začali bát, mezi obyčejnými lidmi se zase začala šířit šeptanda a neklid. "Zdemolování sekretariátu OV KSČ v Milevsku způsobilo doslova poprask,“ napsal o akci historik Tomáš Bursík, který protikomunistický odboj v tamním kraji mapoval.

Odbojáři ostatně nebyli žádnými nováčky. Už o rok dříve podnikli podobný bombový útok na sekretariát v Sedlčanech, ale ten se obešel bez ztrát na životech.

Mužů, kteří tvořili jádro odbojové skupiny s podivným názvem Černý lev 777, bylo celkem šest. Vlastní bombové útoky podnikli dva z nich: Jiří Řezáč a Jaroslav Sirotek. Druhý jmenovaný byl už za války pronásledován gestapem, kterému úspěšně unikl.

Úspěšně budou všichni unikat i komunistické tajné policii (StB), která je dopadne až za čtyři roky. Tři z nich (včetně Sirotka a Řezáče) budou popraveni, další dostanou dlouhá léta vězení. "Bez ohledu na toho mrtvého jsem přesvědčen, že celá skupina Černý lev 777 patří do třetího odboje. Ten příslušník složil přísahu a sloužil určitému režimu,“ říká historik Bursík.

Kdo patřil k odbojářům
Útoky na stranické sekretariáty byly však jen jedním z mnoha projevů odporu proti komunismu. Často působili mezi odbojáři ti, kteří bojovali už předtím proti nacistům.
"V obou odbojích se objevují titíž lidé a stejné skupiny občanů, například studenti, sokolové, skauti, vojáci,“ připomíná historik Eduard Stehlík.

Odbojové skupiny, které zapalovaly stohy či šířily letáky, vznikaly v různých částech země, mnohé z nich však byly od začátku vyprovokovány či kontrolovány StB. Šanci tak měly jen ty, které pracovaly zcela konspirativně. Díky tomu unikli i bratři Mašínové a Milan Paumer, kterým se nakonec podařilo dostat na Západ. Ostatní odbojáři většinou takové štěstí neměli a v podmínkách brutálního režimu ani mít nemohli. Proti situaci například v sousedním Polsku, kde protikomunističtí partyzáni na konci čtyřicátých let ovládali celá území, byl odboj v tuzemsku slabší.

Začít o tom mluvit
Sami političtí vězni jsou přesvědčeni, že je nejvyšší čas začít mluvit o protikomunistickém boji jako o třetím odboji. Jestliže první odboj zahrnuje legionáře, kteří bojovali za samostatné Československo, druhý vojáky a partyzány, kteří se postavili Hitlerovi, třetí má zahrnout bojovníky proti komunismu.

Zákon, který oficiálně třetí odboj uzná a ocení, prosazuje senátor Jiří Liška (ODS). Zákon je ostatně již připraven a nyní projednáván ve výborech Senátu. Prezident by jej mohl dostat k podpisu ještě letos. "Myslím, že je velmi potřebný,“ říká Liška.

Zákon rozlišuje protikomunistický odboj a odpor. "Do odboje patří například sabotáže, zpravodajská činnost a boj se zbraní v ruce. Odpor se týká například lidí, kteří aktivně nebojovali, ale s režimem nesouhlasili a byli za to pronásledováni. Do té první skupiny by patřily stovky odbojářů, ale pravděpodobně ne více než 10 až 15 tisíc. Živých jich je dnes pochopitelně mnohem méně,“ říká historik Stehlík. Odbojáři i příslušníci odporu (těch druhých je neporovnatelně více) budou mít nárok na úřední osvědčení a odznak. Odbojáři by navíc získali práva válečných veteránů, což by v praxi znamenalo především nárok na lepší zdravotní péči. O vydání osvědčení má rozhodovat Ústav pro studium totalitních režimů.

Senátor Liška nepochybuje, že zákon projde v Senátu, ale i ve Sněmovně, kde se o něj nejspíš svede těžší boj. "Proti budou samozřejmě komunisté. Byli by rádi, kdyby se zapomínalo na jejich hříchy,“ říká Liška. "Všechno má své normy, i ten boj. Pokud někdo usiloval o demokracii a lidská práva, tak podmínkou jeho důvěryhodnosti je, že používá prostředky a metody, které jsou v souladu se zákonem,“ říká předseda komunistů Vojtěch Filip. Návrh zákona však zatím nezná. "Zákon tu měl být už dávno,“ říká bývalý politický vězeň František Wiendl.

Autor:
Rozstřel: Mojmír Hampl - include | (1:59) | video: iDNES.tv

Trump zasadil poslední hřebík do rakve globalizace, říká ekonom Hampl

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

6. dubna 2025  21:35,  aktualizováno  22:53

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

2. dubna 2025  6:35,  aktualizováno  7:23

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman...

Velké peníze za ztrátu důstojnosti. Fekální večírky v Dubaji vyšetřuje policie

3. dubna 2025  20:24

Bizarní, sadistické a fekální praktiky ohodnocené hodně penězi jako klíč k luxusnímu životu. Tak by...

Útok nožem v Praze s účastí cizinců: mezi pobodanými je i raper

6. dubna 2025  15:17,  aktualizováno  20:24

Tři zraněné si vyžádala v neděli v Praze potyčka mezi čtyřmi lidmi. Dva z nich jsou pobodaní, z...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

8. dubna 2025  20:39

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde...

Senát rozhodne o vyšších poplatcích pro ČT. Zaplatí je i vlastníci chytrých mobilů

9. dubna 2025  5:50,  aktualizováno  12:45

Přímý přenos Senát rozhodne o zvýšení poplatků České televizi a Českému rozhlasu a rozšíření okruhu jejich...

Policie zadržela dva Čechy a cizince, z Asie vozili do Německa ženy k prostituci

9. dubna 2025  12:39

Policie v Česku ve středu zadržela tři lidi podezřelé z nelegálního přivážení žen z jihovýchodní...

Česko buduje průlomový bezpilotní polygon. Posílí obranu i vizi chytrých měst

9. dubna 2025  12:36

Jde o první průlomový krok, kterým se Česko chce zařadit mezi lídry v bezpilotních technologiích....

Merzova CDU/CSU se dohodla se sociálními demokraty na koaliční vládě

9. dubna 2025  12:22,  aktualizováno  12:32

Německá konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) se dohodly na koaliční vládě,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe...

Tohle že je James Bond? Herec Daniel Craig šokoval změnou vzhledu

Herec Daniel Craig (57) se před pár dny objevil v italské televizní talkshow Che Tempo Che Fa, kde zaskočil diváky svou...

Anička tušila, že jsme poslední, kdo zachytil její hlas, vzpomíná na duet Lipo

Emotivní píseň Jsi ve mně napořád, kterou s Annou Julií Slováčkovou v únoru 2025 nahrál zpěvák, raper a skladatel Lipo,...

Trump je vyřadil z provozu. Pro americké značky jsou cla vůči Vietnamu smrtelná

Vietnam se v uplynulých letech stal klíčovým hráčem výroby místo Číny, která čelila přísnějším celním tarifům ze strany...

Už tomu vůbec nerozumím, říká Anna Geislerová o módním stylu dcery

Anna Geislerová (48) patří mezi nejlépe oblékané české herečky. Díky svému stylu pravidelně boduje v hodnocení módní...