Zeman už ví, kdy uvidí Klause a Nečase. Na Hradě vyvěsí vlajku EU

  9:34aktualizováno  14:54
Schůzka prezidentů, končícího a nastupujícího, má konečně termín. Miloš Zeman se potká s Václavem Klausem v úterý, ten samý den o něco později se sejde i s premiérem Petrem Nečasem. Na přetřes zřejmě přijde i vlajka Evropské unie na Pražském hradě. Klaus ji nechtěl, Zeman plánuje její slavnostní vyvěšení.

Miloš Zeman | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Schůzka Klaus-Zeman by se měla uskutečnit v úterý po obědě na Pražském hradě. Odpoledne pak za Zemanem dorazí do jeho pražské kanceláře v Loretánské ulici premiér Petr Nečas.

Klausův mluvčí Radim Ochvat ani Úřad vlády zatím oficiální vyjádření nezveřejnili.  "Časy schůzek nemůžeme prozatím zcela potvrdit," řekla ČTK mluvčí Zemanova týmu Hana Burianová.

Setkání s předsedou vlády zřejmě bude chladné a pracovní. Zeman se netají nesouhlasem s vládními kroky. Hned v den svého vítězství prohlásil, že vláda by měla skončit a měly by se uskutečnit předčasné volby.

Naopak setkání na Hradě bude podle všeho příjemnou schůzkou dvou politiků, kteří se léta znají. Klaus i jeho rodina Zemana v závěru předvolební kampaně otevřeně podporovali.

Zeman: Vyvěsím vlajku EU, pozvu i Barrosa

S končícím prezidentem si nastupující hlava státu může promluvit o vztyčení vlajky Evropské unie na Pražském hradě. Bude to jeden z prvních kroků po uvedení do úřadu, řekl Zeman deníku Právo.

Vlajka Evropské unie visí na téměř všech státních úřadech. Na Hradě ji nechtěl euroskeptik Václav Klaus. Zeman chce na slavnostní vyvěšení vlajky pozvat i předsedu Evropské komise Manuela Barrosa.

Na Hrad Zeman přesídlí až po své inaugurací 8. března. "Považoval bych to za velmi nezdvořilé vůči současnému prezidentovi, kterého bych rád v nejbližší době navštívil a poděkoval mu mimo jiné i za jeho podporu. Myslím si, že bude úplně stačit, když budu, jako dosud, bydlet na pražském panelovém sídlišti," řekl Právu.

Nový prezident se v pátek setkal s kancléřem Jiřím Weiglem a šéfem Správy Pražského hradu Ivem Velíškem, s nimiž probíral přípravy prezidentské inaugurace a technické detaily, týkající se například ubytování. (více o Zemanově pátečním programu zde)

Zeman nehodlá dělat v Kanceláři prezidenta republiky žádné dramatické personální změny. Už dříve řekl, že si na Hrad přivede pouze nového tajemníka a řidiče. Zároveň trvá na odchodu dvou nejbližších spolupracovníků Václava Klause - Ladislava Jakla a Petra Hájka.

"Samozřejmě že jsem řekl, že můj tým je průzračný, téměř by se chtělo říci, křišťálově průzračný, kdyby už to před tím neřekl Stanislav Gross," uvedl Zeman. Dodal, že pokud někteří pracovníci kanceláře dobrovolně odejdou například do Knihovny Václava Klause, bude se je snažit nahradit.

Agendu milostí vrátí Zeman na ministerstvo spravedlnosti

Právo také uvedlo, že Miloš Zeman převede agendu prezidentských milostí na ministerstvo spravedlnosti.  Vrátí se tak stav před nástupem Václava Klause. Václavu Havlovi totiž také přijímalo žádosti a zajišťovalo podklady ministerstvo spravedlnosti.

Václav Klaus nechával žádosti o milost zpracovávat Kancelář prezidenta republiky. Konečné rozhodnutí o udělení milosti ale vždy zůstává v odpovědnosti prezidenta.

"Prezident republiky odpouští a zmírňuje tresty uložené soudem, nařizuje, aby se trestní řízení nezahajovalo, a bylo-li zahájeno, aby se v něm nepokračovalo, a zahlazuje odsouzení," stojí v Ústavě.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Je to hyenismus. Muž na záznamu je zřejmě duševně nemocný, řekl Zeman

Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem. (15. 11. 2018)

Prezident Miloš Zeman se v pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem vyjádřil i k aktuální kauze okolo premiérova syna...

Policie vyšetřuje pobyt Babišova syna na Krymu jako zavlečení, snaží se o kontakt

Šéf pražských policistů Jan Ptáček hovoří na tiskové konferenci Policie ČR k...

Věc údajného únosu premiérova syna na Krym nyní česká policie prošetřuje jako možný trestný čin zavlečení, sdělil na...

Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají

Medvěd v oblasti beskydské hory Smrk na Frýdecko-Místecku. (15. listopadu 2018)

Medvěda, který se pohybuje v oblasti beskydské hory Smrk, vyfotili dva muži. „Na ten zážitek nikdy nezapomeneme,“...

Pronájem, byt 3+kk, 93 m2, Krnov
Pronájem, byt 3+kk, 93 m2, Krnov

Revoluční, Krnov - Pod Bezručovým vrchem, okres Bruntál
9 000 Kč/měsíc

Najdete na iDNES.cz