Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

S Pavlem Němcem o smradu, jímž všichni hynou

  18:28aktualizováno  17. května 13:15
Michaela Jílková zpovídá předsedu Unie svobody Pavla Němce. Zakladatele strany nemohlo napadnout ani v nejčernějších snech, že z jejího symbolu, košatého zeleného stromu, zbude magický pentagram.

Rozhovory Michaely Jílkové

Za předsednictví ministra spravedlnosti se chce US stát mimo jiné obhájcem "huličů" marihuany, sprejerů a vyděděnců. Je to akt čirého zoufalství, přesvědčení, či vypočítavosti.
 
Pane předsedo, v úvodu k programu nové unie je napsáno: "Odporné a zahnojené byly Krokovy chlévy, plné špíny, smradu a křivice." Tím máte na mysli Českou republiku?
Tak zaprvé musím říct, že internetové stránky, ze kterých jste čerpala, jsou stránky, kde probíhá zcela otevřená diskuse. My prezentujeme i řadu námětů, které nám přijdou mailem. Jinak program nové Unie svobody je dobrý liberální program.

Ale toto je v oficiálním představení nové Unie svobody: "Co naplat, že v nich stovky býků vynikaly krásou, silou. Hnus a zápach ztrpčovaly lidem v okolí život a stáda hynula." Vyplývá z toho, prosím, že v naší společnosti se žije čím dál hůře?
Já si nemyslím, že se u nás obecně zhoršuje životní úroveň. Lidé nakupují, dokážou se bavit. Ale je tady celá řada problémů, na které nikdo předtím neupozornil. Například v rámci určité hysterie okolo mezinárodního terorismu se přikračuje velmi často k odposlouchávání telefonických hovorů. A politika prostě nemůže být jen o výši daní, kolik si odneseme ze své výplaty.

Zápach roste

Lecjací reci slibovali, že s nepořádkem v chlívech zatočí." To budete asi i vy, že?
Já jsem také prosadil nový zákon o střetu zájmů, prosadil jsem nový insolvenční zákon, který velmi ztrpčuje život takovým lidem, jako byli soudce Berka a spol.

Ale proč potom píšete: "Za posledních sedmnáct let však všichni", to tedy i vy, "podlehli a neuspěli. Buď smradem zhynuli, nebo se s ním paktovali a zápach rostl."
Ano, je pravda, že i naše politická strana ve volbách v roce 2002 měla postaven politický program řekněme konformní a zaměřovali jsme se na ekonomická témata, na snižování daní, to se nám podařilo.

Tady píšete "buď smradem zhynuli, nebo se s ním paktovali". Tak co si pod tím smradem představujete?
Já si myslím, že to je určitá atmosféra v české společnosti. Lidé rezignovali právě na to, aby si chránili své soukromí. Jsou spokojeni s tím, když dostanou tu nebo onu dávku, když se jim sníží daně.

Takže ten smrad je závislost na sociálních dávkách?
Může to být závislost na sociálních dávkách, může to být určitá rezignace na to, co se obecně děje. Každý se svým způsobem uzavřel do sebe a sleduje si to, jak dokáže ve společnosti ekonomicky obstát.

Dá se tedy říci, že váš bývalý místopředseda Mlynář smradem zhynul, neboť již není ve funkci a je…
Tak možná i jeho leccos otrávilo, odradilo.

On je i obžalován, od vás odešel. Víte, abychom si přesně představili, jestli zrovna pan Mlynář je ten případ, který zhynul smradem...
Asi říkat o kolegovi, že zhynul smradem, místo abychom se ho na to zeptali, není správné.

A promiňte, když to není správné o panu Mlynářovi, proč pak říkáte, že "všichni" tím smradem buď zhynuli, nebo se s ním paktovali?
Tak já si myslím, že není možné rozebírat doslova všechny výroky, které jsou určitým způsobem hypertrofované jako reklamní slogany.

Ty výroky jsou tedy takové nadsazené, jsou to vlastně reklamní slogany, takže je nemáme brát vážně?
Ale samozřejmě, že mají konkrétní obsah.

Ano. Takže co je tím smradem, kterým hynete?
Tak tím smradem je ať už zásah policie na CzechTeku nebo zmlácení Kateřiny Jacques...

Kdyby k těmto dvěma případům nedošlo, pak by vás ten smrad netížil.
Ale já jsem řekl příklady. Těch příkladů je celá řada, já jsem řekl, že tady rostou policejní odposlechy, a myslím si, že je třeba s tímto opatřením šetřit.

Ale o tom rozhodují i soudy.
Ale ten soud v podstatě nemá možnost to ověřit, protože je pod velkým tlakem. Když přijde policejní orgán prostřednictvím státního zástupce a předestře skutečnosti, tak ten soudce má hodiny, možná minuty na to, aby rozhodl. A možná i z určité obavy před tím, aby se mu potom nevytýkalo, že odposlech nepovolí, tak ho povolí.

To jsou důležitá slova od ministra spravedlnosti. Takže podle vás vlastně dochází i k neoprávněným odposlechům za spolupráce soudců? Že soudci na to nemají čas?
Já jsem jen řekl, že odposlechy jsou podle mého názoru nasazovány příliš masivně, příliš plošně.

Ale vy jste ministr spravedlnosti. Takže hovoříte o něčem, co jste mohl ovlivnit.
Nemohl jsem to ovlivnit, protože i jako ministr spravedlnosti musím ctít zákony. A abychom ty zákony mohli změnit, tak potřebujeme hlasy ve volbách.

Když je to ten smrad, který vás tíží, tak k čemu tedy dochází s těmi odposlechy?
Je to věc, která není pod dostatečnou kontrolou.

Tak já nevím. Dochází, nebo nedochází k neoprávněným odposlechům?
Dochází, nebo nedochází. Když není možné podrobit takovéto rozhodnutí přezkoumání soudem vyšší instance, tak to není možné nějakým způsobem ani transparentně hodnotit.

Zotročeni v poslušné stádo

Dále píšete: "Pochopili jsme, jak obtížné je jít svou cestou a nakolik je dav zotročován v poslušné stádo." Prosím vás, kdo vám brání jít vlastní cestou?
Hovořím o tom, že pokud chcete něco prosadit, tak se to prostě prosazuje v rámci určité setrvačnosti velmi těžko.

Vy jste teď stranou svobody a vzdoru. Proč jste se tedy nevzepřeli a třeba neodešli z vlády? On by vám v tom nikdo asi nebránil.
Dělat taková laciná gesta podle mého názoru nedává smysl. My jsme na jednu stranu stranou vzdoru...

Nevšimla jsem si, že byste nějak na té vládě vzdoroval.
A že jsem vás nikdy na vládě neviděl.

Víte, když někdo vzdoruje, tak třeba i odejde...
No tak my jsme jednou z vlády vystoupili.

To bylo v okamžiku s panem Grossem, to vystoupili i lidovci, ale kdybyste mi mohl říci, kdy jste se projevil jako ta strana svobody a vzdoru. Co takový zákoník práce?
Hlasovali jsme pro něj? Nehlasovali. Nehlasovali, ostře jsme proti němu vystupovali.

Ano, ostře jste říkali, že je pro vás zcela neakceptovatelný, a pak jste se na vládě zdrželi hlasování. Není to zbabělé, víte, že jste neuměli vyjádřit svůj odpor? Říct ne.
Zákoník práce jsme však nepodpořili.

Vzdor a odpor vyjádříte tím, že se jen zdržíte hlasování?
Proč dělat divadlo při něčem, co nic neovlivní?

A není to takové čistší říct ne?
No tak my jsme se možná zdrželi hlasování proto, abychom si tady o tom mohli povídat.

Já se znovu ptám, jste-li stranou vzdoru a odporu, tak proč nehlasuje ne?
Abychom si tady o tom mohli povídat, protože pokud bychom hlasovali proti, tak se na to asi ani nezeptáte.

Taktéž jste přiznali: "Poznali jsme, že sloužit lidem je daleko důležitější než se paktovat s vládci. Lidem zbaveným smradu a špíny se začne žít lépe a pak se bude žít lépe i nám." Kdy jste, prosím, poznali, že je důležitější sloužit lidem než se paktovat s vládci?
Tak možná je to poslední období, tři čtvrtě roku, kdy u nás politika velmi zhrubla a stává se stále více prázdnější. A kdy je to soutěž toho, kdo silněji urazí a kdo má šťavnatější výrok tak, aby se dostal do médií.

Proč jste tedy neodešli? Pokud se prezentujete jako strana vzdoru a svobody, proč se dál s těmi vládci paktujete? Vždyť to je ten hrozný smrad, jak o tom mluvíte.
Přece všechny ty věci mají určitý vývoj. To není tak, že si někde sednete, zamyslíte se a řeknete si – a teď nás něco pohltilo nebo něco znechutilo. Prostě to je kapka ke kapce a já si myslím, že v současné době už je toho opravdu dost. Jsem rád, že za pár týdnů na začátku června máme volby.

Bratrstva a mafie v justici

Pane ministře, v programu slibujete, že zbavíte justici, policii a státní správu bratrstev, mafií, korupce a vyděračů. Znamená to tedy, že v justici jsou tato bratrstva a mafie?
Co je podle vás Berkova kauza. Spadá do toho, nebo nespadá?

Dobře. Takže máte na mysli pouze Berkovu kauzu, nebo máte jiný…
Ale taky je to třeba i Berdychův gang.

To je také před soudem.
Tak jistě. Já nemohu tady věštit z křišťálové koule, abych vám říkal, jako kdo ještě.

Jde o jednu věc. Buď tím, co píšete v programu, ohlupujete voliče, nebo to myslíte vážně. Píšete, zbavíme justici a policii bratrstev, mafie a vyděračů. Když se jich budete zbavovat, tak tady musí být?
Ne, ne. Nevkládejte mi do úst něco, co jsem neřekl, a něco, co jsem nenapsal.

Jsou tady ta bratrstva, korupce, vyděrači, když se jich hodláte zbavit?
Ne. Je potřeba vytvořit takové prostředí, které to prostě neumožní.

Takže to je nadnesené, prostě...
Samozřejmě, že každý výrok je prezentován tak, aby provokoval, aby zaujal a aby se o něm debatovalo. Ale samozřejmě, že má svůj obsah. Ten obsah je nový insolvenční zákon, ten obsah je nový trestní zákoník, který doufám, že se po volbách podaří prosadit, je to nový zákon o střetu zájmů, je to například to, že je možné zveřejňovat jména a identitu mladistvých pachatelů a tak dále.

Na internetu, když se člověk chce seznámit s vaším programem, tak v rubrice Co tě žere je dotaz, že ho nejvíc žere postoj policajtů vůči různým extremistickým frakcím, když je buzerujou. Odpověď Unie svobody: "Souhlas, navrhujeme rozpustit policii."
Tak já vám říkám, že jsou to internetové stránky, mnoho lidí si tam píše z různých důvodů. Můžete si tam napsat naprosto, co chcete…

A to nemám brát vážně, co mi odpoví Unie svobody?
Je to debata určité komunity, ze které čerpáme názory pro náš volební program.

Unie svobody tam odpovídá na dotazy případných voličů. Znovu se ptám. Odpověď: "Souhlas, navrhujeme rozpustit policii."
Já prostě říkám, že Unie svobody nebude rozpouštět policii a ve volebním programu Unie svobody nemáte ani slovo o tom, že bychom rozpouštěli policii. Takže si prosím nepleťte…

Tak potom tam někdo mystifikuje…
Ne, ne. Tak to sem musíte vzít ten internet, abychom se na to podívali spolu…

Je to přesně doslova. Ten, kdo odpovídá, si dělá legraci z těch lidí? Nebo jim odpovídá tak, aby se jim to líbilo?
Ne, je to člověk, který je blízký těm lidem, kteří tam přispívají.

V rubrice Co tě žere je dále napsáno: "Vyzýváme Bublana a Paroubka k tomu, aby spáchali sepuku." Co to je?
To je rituální sebevražda.

Opět je to v odpovědi Unie svobody.
Tak já vám říkám, že část toho internetu je necenzurovaná debata našich příznivců nebo lidí, kteří si chtějí svobodně vyměňovat názory.

Lepší bude, když se na to podíváte také. Pojďme dál. Vy teď hájíte politické názory postsametové generace. Jak vás to napadlo? To jste se tak najednou probudil, nebo kdy jste k tomu dospěl.
Průběžně.

A není to, pane předsedo, tak, jak řekl váš místopředseda Ludvík: "K dispozici zůstali řečeno s nadsázkou už jen huliči a sprejeři."
Tak já nemíním komentovat výrok pana kolegy Ludvíka. Myslím si, že ten výrok je brán v určité nadsázce a atmosféře, ve které byl pronesen.

Jedním z vašich hesel je, že je legální být loser. Tedy ztroskotanec, vyděděnec, zkrachovanec. Nejste vy, Unie svobody, v takové pozici loserů?
Tak se určitě necítíme. Unie svobody je plná sil a to, že jsme představili i trochu provokativní program, je toho důkazem.

Takže to není tonoucí se stébla chytá?
To v žádném případě. Unie svobody je plná sil.

A kdybyste v té kampani lhali, říkám kdyby. Je to podle vás v pořádku lhát v kampani?
Myslím si, že to v pořádku není, a nejsem si vědom toho, že bychom v kampani lhali.

Videoukázky z rohovoru najdete na iDNES.tv.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Požár motorestu poblíž Hlavence u Prahy (18. listopadu 2017).

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Další z rubriky

Reklamy na Zemanovu knihu obklopily silnice. Podle odborníků se nevyplatí

Reklama na novou knihu Miloše Zemana Dokážeme si vládnout sami

Dokážeme si vládnout sami, hlásá titul nové knihy prezidenta Miloše Zemana. Reklama na publikaci je v posledních dnech...

Běhounek připustil zájem vést ČSSD. Chce zpět Zimolu, Tejce i Haška

Jiří Běhounek.

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek připustil, že by se se mohl ucházet o post šéfa sociálních demokratů. Na jednání...

Zlom v kampani, hodnotí experti vstup Topolánka do boje o post prezidenta

Prezidentský kandidát Mirek Topolánek se účastní pouliční slavnosti Korzo...

Kandidatura bývalého premiéra Mirka Topolánka na funkci prezidenta republiky znamená podle marketingových expertů...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.