S odvoláním proti výsledku podzimních maturit uspěla necelá tři procenta studentů (ilustrační snímek).

S odvoláním proti výsledku podzimních maturit uspěla necelá tři procenta studentů (ilustrační snímek). | foto: Michal Klíma, MAFRA

Výsledek podzimních maturit zvrátilo jen třicet pět středoškoláků

  • 0
Pouze třicet pět studentů uspělo s odvoláním proti výsledku podzimních maturit. Celkem podalo žádost o přezkum 1 258 středoškoláků, informoval ve čtvrtek Cermat. Studenti byli nejčastěji nespokojení s testem z matematiky.

Proti výsledku didaktického testu z matematiky v lehčí úrovni se odvolalo 740 maturantů, 250 žáků nesouhlasilo s hodnocením snadnější verze písemné práce z češtiny. "Kladné doporučení jsme vydali v 35 případech. To odpovídá 2,78 procent všech žádostí," uvedl ředitel Cermatu Jiří Zíka.

U podzimních maturit neuspělo celkem přes osm tisíc studentů (38 procent). Největší problémy měli studenti právě s lehčí verzí matematiky, kterou nezvládlo 56 procent z nich. Téměř tři čtvrtiny účastníků zářijového termínu tvořili ti, kteří maturitu dříve nezvládli, zbytek dělal zkoušky poprvé.

Nespokojení maturanti posílali odvolání krajským úřadům (v případě písemných prací a ústních zkoušek) a ministerstvu školství (v případě didaktických testů), odkud žádosti putovaly do Cermatu, který zkoušky přezkoumal. Konečné slovo mají kraje a ministerstvo, verdikt Cermatu však většinou potvrzují.

Přihlášky k maturitě na příští rok se odevzdávají do 3. prosince

Po jarním termínu maturit, který nezvládla pětina z více než 100 tisíc studentů, podalo odvolání zhruba 8 tisíc středoškoláků. Úřady vyhověly více než pěti stovkám.

Každý středoškolák má k dispozici jeden řádný a dva opravné termíny maturit. Zkoušku z dospělosti musí stihnout do pěti let od ukončení posledního ročníku školy. Studenti, kteří budou dělat maturitu příští rok, se musí ke zkoušce přihlásit do 3. prosince.

Středoškoláci už mají také jistotu, jakým způsobem budou maturovat v příštích dvou letech. Na rozdíl od letošního roku bude jen jedna obtížnost zkoušky, oproti původním předpokladům zůstaly dva povinné předměty. Novelu školského zákona prezident Václav Klaus podepsal na začátku listopadu (více zde).

Dlouhodobější proměnu maturit připravuje skupina odborníků, kterou v červnu sestavil ministr školství Petr Fiala. Příprava státních maturit stála od roku 1999 zhruba 1,4 miliardy korun, řekl ministr v půli října senátorům.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video