Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

S odbory se Bosch bude muset smířit

  21:13aktualizováno  21:13
Jihlava - Bosch Diesel v Jihlavě je nejvýznamnější místní firma, která zaměstnává největší počet lidí. Další její jedinečnost spočívá v tom, že z větších zdejších továren je jediná, která nemá odborovou organizaci. Tři její zaměstnanci se koncem dubna letošního roku pokusili tento stav změnit, jejich první pokus ale skončil dříve, než začal.

Ustanovující schůze, na níž hodlali představit svůj plán, skončila skandálem a oni se vůbec nedostali ke slovu. "Nás to ale neodradilo," říká Miloš Vlček i za své dva kolegy, kteří souhlasně přikyvují.

Kdy jste se rozhodli založit u Bosch diesel odbory?
Začátkem roku. Zaměstnavatel v té době oznámil, že přestane dávat příplatky za soboty a neděle pracovníkům v nepřetržitém provozu. Když to sečteme, tak do dnešního dne každý přišel o šest tisíc korun. Lidi to pěkně naštvalo, nechtělo se jim ani dělat. To byl hlavní důvod proč jsme o odborech začali uvažovat.

Jaký byl průběh zakládající schůze z vašeho pohledu?
Šéfům továrny se především povedl geniální tah, který je z dlouhodobého hlediska zároveň velmi hloupý. Dokázali lidi obrátit. Po Novém roce, když jim odebrali příplatky, byli zaměstnanci proti nim. Oni jejich nespokojenost bravurně přesměrovali na nás. Najednou se našel nový nepřítel. My jsme už tušili, že se něco semele. Kolovaly petice proti vzniku, lidem bylo řečeno, že přijdou o všemožné sociální výhody. Jeden mistr ponoukal ostatní: "Jen tam běžte, neškodilo by, kdyby teklo trochu krve." Nebylo divu, že se potom vzedmula u části zaměstnanců vlna nevole. Největší nakládačku v Domě kultury a odborů dostal asi Tomáš Líbal. Někteří rozpálení zaměstnanci ho strhli pod pódium a tam se do něj pustili. Když jsem to viděl, šel jsem k mikrofonu, abych na sebe strhl pozornost. Najednou jsem tam byl sám a zuřící dav skandoval "Je - ště je - den!" Nebylo to zrovna příjemné, ale já se jen tak něčeho neleknu. Prožil jsem v životě už horší věci.

Jak vypadal váš první pracovní den po konfliktu?
Občas měl někdo silné řeči, ale víc nic.

Co říkáte vystoupením Richarda Falbra na vaši podporu?
Jsme rádi že se za nás postavil.

Jak dlouho pracujete u firmy?
Já od prosince loňského roku. Kubišta s Líbalem tam pracují něco okolo jednoho roku.

Ptám se proto, že vaši kritici vám nejvíce vyčítají krátkou dobu, kterou jste u firmy.
Není důležité, jak jsem tam dlouho. Nepotřebuji někde pracovat deset let, abych poznal, o co jde. Díky faktu, že Bosch se masivně rozrůstá a nabírá lidi, stejně většina zaměstnanců nastoupila až v poslední době. Nevím, proč tím někdo argumentuje.

Také se o vás říká, že vám jde pouze o teplá místa v kanceláři, odkud budete řídit odboráře a spolurozhodovat o firmě.
Ne, o to nám nejde. My chceme, aby byly založeny odbory, a když už jsme začali, tak to i dokončíme. Kdo je v budoucnu povede, je druhá věc a samozřejmě se to stane demokratickou volbou. Nám bude stačit, když budeme řadoví členové. Žádnou kariéru na odborovém poli neplánujeme. To není náš životní cíl.

Kdy tedy budou odbory u Bosch diesel?
Brzy by měli přijet zástupci odborů z německého Bosche na jednání s Heinerem Hillmannem. Možná, že po jejich návštěvě nastane ten správný čas. Záleží, jak schůzka dopadne. Aby bylo jasno, my si vážíme firmy Robert Bosch, ale filozofie Bosch diesel Jihlava je úplně o něčem jiném.

Jakou máte podporu mezi ostatními zaměstnanci?
Já z nich cítím energii. Spousta jich má strach, bojí se o místo. Třeba nás někteří před schůzí podporovali, ale po ní se k nám už nehlásí. Stává se nám ale, že o samotě za námi někdo přijde a řekne 'vydržte'. Před ostatními by se ale takový člověk neprojevil. Proto možná bude v začátcích nutné vyplněné přihlášky dávat někam k notáři. Předpokládáme, že mnoho lidí nebude chtít, aby ostatní o jejich členství v odborech věděli. V některých továrnách se takový způsob osvědčil. Věřím, že deset procent zaměstnanců by do organizace vstoupilo.

Jaký je po tom všem, co se stalo, váš názor na Heinera Hillmanna?
Vážím si ho za vše, co dokázal. Na druhé straně mám dojem, že  má touhu pyšnit se tím, že jako jeden z mála vysokých manažerů v Evropě udrží fabriku bez odborů, a je ochoten proto udělat mnoho. Za protiodborovou akcí stál, jsme o tom přesvědčeni. Dřív nebo později se ale s odbory ve firmě bude muset smířit.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Část Česka ve čtvrtek zasáhne silný vítr. Na Moravě hrozí ledovka

Ilustrační foto

Čtvrteční den přinese srážky, které mohou zejména na Moravě vytvářet na silnici nebezpečnou ledovku, a silný vítr,...

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...Najdete na iDNES.cz