S odbory se Bosch bude muset smířit

  21:13aktualizováno  21:13
Jihlava - Bosch Diesel v Jihlavě je nejvýznamnější místní firma, která zaměstnává největší počet lidí. Další její jedinečnost spočívá v tom, že z větších zdejších továren je jediná, která nemá odborovou organizaci. Tři její zaměstnanci se koncem dubna letošního roku pokusili tento stav změnit, jejich první pokus ale skončil dříve, než začal.

Ustanovující schůze, na níž hodlali představit svůj plán, skončila skandálem a oni se vůbec nedostali ke slovu. "Nás to ale neodradilo," říká Miloš Vlček i za své dva kolegy, kteří souhlasně přikyvují.

Kdy jste se rozhodli založit u Bosch diesel odbory?
Začátkem roku. Zaměstnavatel v té době oznámil, že přestane dávat příplatky za soboty a neděle pracovníkům v nepřetržitém provozu. Když to sečteme, tak do dnešního dne každý přišel o šest tisíc korun. Lidi to pěkně naštvalo, nechtělo se jim ani dělat. To byl hlavní důvod proč jsme o odborech začali uvažovat.

Jaký byl průběh zakládající schůze z vašeho pohledu?
Šéfům továrny se především povedl geniální tah, který je z dlouhodobého hlediska zároveň velmi hloupý. Dokázali lidi obrátit. Po Novém roce, když jim odebrali příplatky, byli zaměstnanci proti nim. Oni jejich nespokojenost bravurně přesměrovali na nás. Najednou se našel nový nepřítel. My jsme už tušili, že se něco semele. Kolovaly petice proti vzniku, lidem bylo řečeno, že přijdou o všemožné sociální výhody. Jeden mistr ponoukal ostatní: "Jen tam běžte, neškodilo by, kdyby teklo trochu krve." Nebylo divu, že se potom vzedmula u části zaměstnanců vlna nevole. Největší nakládačku v Domě kultury a odborů dostal asi Tomáš Líbal. Někteří rozpálení zaměstnanci ho strhli pod pódium a tam se do něj pustili. Když jsem to viděl, šel jsem k mikrofonu, abych na sebe strhl pozornost. Najednou jsem tam byl sám a zuřící dav skandoval "Je - ště je - den!" Nebylo to zrovna příjemné, ale já se jen tak něčeho neleknu. Prožil jsem v životě už horší věci.

Jak vypadal váš první pracovní den po konfliktu?
Občas měl někdo silné řeči, ale víc nic.

Co říkáte vystoupením Richarda Falbra na vaši podporu?
Jsme rádi že se za nás postavil.

Jak dlouho pracujete u firmy?
Já od prosince loňského roku. Kubišta s Líbalem tam pracují něco okolo jednoho roku.

Ptám se proto, že vaši kritici vám nejvíce vyčítají krátkou dobu, kterou jste u firmy.
Není důležité, jak jsem tam dlouho. Nepotřebuji někde pracovat deset let, abych poznal, o co jde. Díky faktu, že Bosch se masivně rozrůstá a nabírá lidi, stejně většina zaměstnanců nastoupila až v poslední době. Nevím, proč tím někdo argumentuje.

Také se o vás říká, že vám jde pouze o teplá místa v kanceláři, odkud budete řídit odboráře a spolurozhodovat o firmě.
Ne, o to nám nejde. My chceme, aby byly založeny odbory, a když už jsme začali, tak to i dokončíme. Kdo je v budoucnu povede, je druhá věc a samozřejmě se to stane demokratickou volbou. Nám bude stačit, když budeme řadoví členové. Žádnou kariéru na odborovém poli neplánujeme. To není náš životní cíl.

Kdy tedy budou odbory u Bosch diesel?
Brzy by měli přijet zástupci odborů z německého Bosche na jednání s Heinerem Hillmannem. Možná, že po jejich návštěvě nastane ten správný čas. Záleží, jak schůzka dopadne. Aby bylo jasno, my si vážíme firmy Robert Bosch, ale filozofie Bosch diesel Jihlava je úplně o něčem jiném.

Jakou máte podporu mezi ostatními zaměstnanci?
Já z nich cítím energii. Spousta jich má strach, bojí se o místo. Třeba nás někteří před schůzí podporovali, ale po ní se k nám už nehlásí. Stává se nám ale, že o samotě za námi někdo přijde a řekne 'vydržte'. Před ostatními by se ale takový člověk neprojevil. Proto možná bude v začátcích nutné vyplněné přihlášky dávat někam k notáři. Předpokládáme, že mnoho lidí nebude chtít, aby ostatní o jejich členství v odborech věděli. V některých továrnách se takový způsob osvědčil. Věřím, že deset procent zaměstnanců by do organizace vstoupilo.

Jaký je po tom všem, co se stalo, váš názor na Heinera Hillmanna?
Vážím si ho za vše, co dokázal. Na druhé straně mám dojem, že  má touhu pyšnit se tím, že jako jeden z mála vysokých manažerů v Evropě udrží fabriku bez odborů, a je ochoten proto udělat mnoho. Za protiodborovou akcí stál, jsme o tom přesvědčeni. Dřív nebo později se ale s odbory ve firmě bude muset smířit.

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Další z rubriky

Aktivistka s trnovou korunou narušila Dukovu mši v katedrále sv. Víta

Aktivistka Aneta Petani narušila mši celebrovanou kardinálem Dominikem Dukou v...

Úterní mši kardinála Dominika Duky v katedrále svatého Víta narušila aktivistka Aneta Petani, která protestovala proti...

Hamáček po debaklu ve volbách požádá stranické kolegy o důvěru

Jan Hamáček v pražském sídle ČSSD. (6. října 2018)

Šéf sociální demokracie a ministr vnitra Jan Hamáček po stranickém debaklu v senátních a komunálních volbách požádá...

V Česku jich je nedostatek, přesto někteří učitelé hledají práci marně

Učitelka, ilustrační foto

Absolvent pedagogické fakulty, nadšený pro učitelskou profesi by podle statistiky měl být snem každého ředitele. V...Najdete na iDNES.cz