Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

S koncem prázdnin ubylo dobrovolníků

  15:22aktualizováno  15:22
Praha - Některé části republiky zůstávají po záplavách v katastrofálním stavu a bez pomoci se neobejdou. Na řadě míst likviduje tuny odpadu armáda s těžkou technikou. Pomáhají i desítky dobrovolníků, kterých však s počátkem školního roku výrazně ubylo. S nedostatkem pracovních sil se potýká hlavně Praha a Děčínsko.

Situace s nedostatkem pracovních sil se zhoršila se začátkem nového školního roku. Převážná většina doborvolníků jsou totiž mladí lidé, kteří se od září vrátili ke svým povinnostem.

"Skončily prázdniny a mladí se vrátili do škol. Od nás odešla téměř polovina dobrovolníků," potvrzuje koordinátorka dobrovolných prací na Děčínsku Kamila Bendlová z humanitární organizace Adra. Podle ní nyní v okrese pracuje kolem dvaceti lidí místo původních sto padesáti dobrovolníků.

Podle starosty Děčína Vladimíra Medka však situace není tak kritická, protože v okrese je dostatek vojáků a pomáhá i mnoho nezaměstnaných. "V porovnání s celokrajským průměrem je u nás mnohem větší procento zapojení nezaměstnaných. Oslovili jsme jednotlivé podnikatelské subjekty, tělovýchovné jednoty, občanské iniciativy a také ziskové organizace a díky tomu se podařilo zaměstnat poměrně velké procento lidí," řekl.

Dobrovolníci chybějí hlavně v Praze
Nedostatek pracovních sil trápí převážně starosty v Praze. Převážně nejponičenější Karlín potřebuje dobrovolníky jako sůl. Bez nich budou odpady dál zahnívat, všude bude zápach a zhorší se hygienická situace. Daleko pak není ani k nejrůznějším onemocněním, například žloutence.

Práce skončí za tři týdny
Ještě zhruba tři týdny potrvá, než se v hlavním městě odstraní povodňový odpad. Zatímco v některých postižených čtvrtích už úklid skončil, jinde teprve vrcholí. Podle ČTK jde zejména o sedmou a osmou městskou část. "Do tří týdnů by mohla být celá Praha z velkých problémů venku. Neznamená to však, že by se potom už nic neobjevilo," řekl agentuře radní Zdeněk Kovářík. Ulice nechal magistrát uklidit již dříve. Nyní odpad tvoří věci vynášené ze zatopených sklepů a z bytů.
Humanitární organizace Adra proto vyzývá všechny dobrovolníky, kteří jsou ochotní pomáhat, aby se obrátili na jejich pracovníky. Na Karlínském náměstí sídlí stan, kde se může každý zájemce o dobrovolnou práci hlásit a přímo zaregistrovat. "Je dobré si vzít oblečení s dlouhými rukávy, holínky, rukavice. Prosíme, aby si dobrovolníci nosili náhradní oblečení, není vhodné a hygienické, aby se pak ve špinavém oblečení pohybovali městkou hromadní dopravou," řekla koordinátorka Petra Boháčiková.

Problém byl hlavně o víkendu, kdy měli všichni vojáci volno. Na Karlínské náměstí přišlo v neděli brzo ráno kolem tří set lidí. "Mezi sedmou a osmou jsme je secvičovali. Někteří přišli už o půl hodiny dřív, ale to bylo ještě brzo," uvedl starosta Prahy 8 Josef Nosek.

Od rána tak bylo v karlínských ulicích vidět mladé i postarší lidi, ženy i muže s lopatami a v pláštěnkách. Nosili a shrabávali odpad, házeli na hromady nejrůznější harampádí. Bude jich však zapotřebí dál a v co nejhojnějším počtu. Karlíňané totiž stále vynášejí ze dvorů a sklepů další a další židle, stoly, bedny a starý nábytek.

V pátek se z Karlína odvezlo přes pět tisíc kubíků odpadu, v neděli pouze tři tisíce. Je vidět, že vojáci chybějí a ani dobrovolníci je dostatečně nenahradí. Naštěstí se v úterý vrátí.

"Dobrovolníci jsou ale skvělí. Pracují líp než vojáci. Jen jich je míň, potřebovali bychom další. Nejen do Karlína, ale i do Libně, kam nemůže zajet těžká technika, protože tam už parkují auta," řekl Nosek.

Také v zaplavené Praze 7 volají po nových pomocnících. "Potřebujeme hlavně silné muže, těch je nejmíň. Chodí třeba i starší ženy, jsme rádi, ale ty toho tolik neunesou," řekla mluvčí Prahy 7 Helena Šmídová.

Její slova potvrdila i kolegyně z centra humanitární pomoci. "Dosud chodilo pomáhat hodně studentů. Ti teď začnou chodit do školy a budou nám chybět," uvedla Šmídová.

Terezín nemá pro dobrovolníky kapacity
Zcela opačná je například situace v Terezíně. Zde jim kapacity nedovolují přijmout další doborvolníky. "Pracuje zde asi stovka dobrovolníků. Další jsou ještě z humanitárních organizací. Je jich tu však více, než jsme schopni kapacitně zvládnout. Pro další již nemáme ani stravu ani ubytování," řekl místostarosta Terezína Vít Bureš.

Na celém Litoměřicku již skončil svou práci krizový štáb a úklid po záplavách mají na starost starostové jednotlivých obcí. Případní zájemci se proto mohou hlásit přímo na radnici či městských úřadech.

Situace se uklidňuje i v jižních Čechách. Zde skončily nejen krizové štáby, ale i humanitární organizace. "Dobrovolníky již nenabíráme. S likvidačními pracemi pomalu končíme," uvedla Věra Hrubá z českobudějovické Adry. V kraji pracuje již jen armáda.

Ve třech okresech trvá stav nebezpečí
Kvůli špatné situaci v některých oblastech je od pondělka vyhlášen stav nebezpečí na Děčínsku, Litoměřicku a v Praze. Kabinetem vyhlášený stav nouze totiž v neděli v pěti krajích skončil. Stav nebezpečí starostům poničených obcí ze zákona dává po dvacet dní vpodstatě stejné pravomoci jako při nouzovém stavu. Pro úklid v ulicích mohou i nadále využít armádu, civilkáře či nezaměstnané.

Stav nebezpečí bude platit v městských částech Praha 1, 7 a 8, Radotín, Chuchle, Zbraslav, Lipence, Troja, Suchdol, Lysolaje a Modřany. Více čtěte ZDE.

PŘIJĎTE POMÁHAT! Tak zní zoufalá výzva z míst, kde povodně řádily nejkrutěji. Například v Karlíně se situace zlepšuje jen pozvolna, práce je stále až nad hlavu. Všichni se děsí, že od září dobrovolníků ubude. (1. září 2002)

PŘIJĎTE POMÁHAT! Tak zní zoufalá výzva z míst, kde povodně řádily nejkrutěji. Například v Karlíně se situace zlepšuje jen pozvolna, práce je stále až nad hlavu. Všichni se děsí, že od září dobrovolníků ubude. (1. září 2002)

PŘIJĎTE POMÁHAT! Tak zní zoufalá výzva z míst, kde povodně řádily nejkrutěji. Například v Karlíně se situace zlepšuje jen pozvolna, práce je stále až nad hlavu. Všichni se děsí, že od září dobrovolníků ubude. (1. září 2002)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Mobily fungují příliš přesně. Chyby je udrží déle nabité, říká student

Jiří Matyáš z VUT v Brně zvítězil v soutěži IT SPY, kam své práce zaslalo 1 700...

Možná jsme jen krůček od skokového zvýšení kapacity akumulátorů v mobilních přístrojích. Docílit toho pouhou úpravou...

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...

VIDEO: Další lávku přes Vltavu ráno zavřeli, první chodci přelézali

Dva roky se budou opravovat lávky přes železniční most mezi pražskou Výtoní a...

Od pátečního rána měly být uzavřeny lávky pro pěší na železničním mostě přes Vltavu z pražské Výtoně. Jenže opačným...Najdete na iDNES.cz