Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

S Klausem jsem o milosti nemluvil, brání se podnikatel

  20:45aktualizováno  20:45
Generální ředitel ICOM transport Zdeněk Kratochvíl vyvrací pochybnosti o prezidentské milosti. "Skutečně se při několika oficiálních příležitostech s panem prezidentem setkal, nikdy s ním však nehovořil o svých osobních záležitostech, a tedy ani o své žádosti o milost," píše jeho právník.

Zdeněk Kratochvíl u jednoho z kamionů značky Mercedes ve vozovém parku své firmy ICOM transport. Trestně stíhaný podnikatel dostal prezidentskou milost. | foto: MF DNES

"Milost byla podána počátkem tohoto roku před prezidentskou volbou. Nebylo tedy ani zřejmé, který z prezidentských kandidátů se bude žádostí o milost zabývat," konstatoval v prohlášení Kratochvílův právník Jaroslav Širmer.

Vážná duševní porucha byla podle něj zjištěna u ředitele v době trestního stíhání. "Byla diagnostikována soudními znalci přibranými policejními orgány, byla potvrzena v řízení před Nejvyšším soudem České republiky i před Ústavním soudem," dodal Širmer.

Kratochvíl byl několikrát hospitalizován ve zdravotnickém zařízení. Posudky o zdravotním stavu a všechny další dokumenty měl k dispozici prezident Klaus.

Text celého prohlášení zveřejnil jihlavský podnikatel na svých internetových stránkách www.zdenek-kratochvil.cz.

Kdyby se dělal žebříček nejbohatších lidí Vysočiny, obsadil by Kratochvíl jedno z čelných míst. Rozhodně by se neztratil ani v celostátním srovnání zámožných Čechů.

Delší dobu však o něm nebylo slyšet, pobýval v ústraní. To skončilo minulý týden, kdy Kratochvíl znovu stanul v centru pozornosti. Zasloužil se o to prezident republiky, který mu udělil milost a zastavil trestní stíhání vedená proti němu.

Prezidentská milost přišla čtvrt roku poté, co se Klaus sešel s Kratochvílem při akci Jazz na Hradě. Důkazem toho jsou fotografie, jež zveřejnil exkluzivní dvouměsíčník Prague Leaders Magazine psaný v angličtině. Poprvé na hradní setkání upozornily Jihlavské listy. Nešlo o jediné setkání obou mužů za dobu, co byl podnikatel stíhán.
 
Hlava státu zasáhla v kauze plné překvapení, v níž po Kratochvílovi duševně onemocněla i jeho dřívější "pravá ruka" Radek Leopold. Jde také o kdysi zámožného jihlavského podnikatele a zatím jediného pravomocně odsouzeného v celém případu.

Když policista tyká obžalovanému...
Pozoruhodné momenty mělo i samotné vyšetřování. Kriminalista, který případ ICOM otevřel, potkal později jednoho z obžalovaných v jihlavské Radniční restauraci.

Tím obžalovaným byl tehdejší náměstek primátora Jihlavy František Zelníček (ČSSD). Elitní policista porušil mlčenlivost, začal politikovi v Radniční tykat, pozval společnost u stolu na svoji chatu a mluvil v restauraci o případu.

"Prohlásil, že mu nejde a nikdy nešlo o moji osobu, ale o to, aby dostal Kratochvíla a Leopolda. Během tohoto hovoru přešel na tykání, což jsem i akceptoval," popisoval tehdy Zelníček, který byl nedávno definitivně zproštěn viny v případu tunelování Zemědělských staveb. Na rozsudek v případu bahamských akcií stále čeká.

A jak tehdy zareagovali nadřízení policisty? "Jeho nevhodné jednání, které zavdalo příčinu oprávněné stížnosti, s ním bylo projednáno jeho bezprostředním nadřízeným a může k němu být přihlédnuto v rámci průběžného služebního hodnocení," konstatoval v roce 2004 Jiří Pálka, ředitel Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality.

Kriminalista se navíc předtím, než začal vyšetřovat, ucházel ve společnosti ICOM neúspěšně o práci. Tehdy uvažoval, že odejde od policie, a rozeslal životopisy do více firem. Později ho na případu ICOM vystřídal jiný kolega.

Stejný kriminalista, který otevřel kauzu ICOM, pracoval i na údajném tunelování jihlavského Motorpalu. Šéfové firmy léta čelili obvinění, že podnik připravili o peníze. Jejich jména ale byla nakonec očištěna. "Jednání obviněných nevykazuje znaky žádného trestného činu, což byl důvod, proč bylo trestní stíhání zastaveno," dozvěděli se nakonec po letech od vrchního soudu.

A opět ten samý kriminalista pracoval na jiném případu z Jihlavska, konkrétně v podniku Kostelecké uzeniny. Stíhal manažery masokombinátu z dvousetmilionového tunelu. Krajský soud v Brně je loni v listopadu osvobodil. Hrozilo jim až dvanáct let vězení. "Všech pět bylo zproštěno viny," potvrdil obhájce Jan Ševčík. Žalobkyně s rozhodnutím soudu nesouhlasila a podala odvolání.

To Zdeněk Kratochvíl se nikdy nedočkal toho, aby mu soud řekl: Jste nevinen, vaše podnikání bylo v pořádku. Naopak v roce 2004 mu vrchní soud potvrdil v kauze ICOM pětiletý trest odnětí svobody za nelegální transakci, která měla vynést jemu a Radku Leopoldovi přes 5 milionů korun.

Nejvyšší soud ještě téhož roku na základě stížnosti ministra spravedlnosti rozhodl, že byl porušen zákon ve chvíli, kdy vrchní soud zamítl Kratochvílovo odvolání. A to přestože jeho obhájce včas požádal o odročení a předložil psychiatrické posudky. Z nich vyplynulo, že ředitel ICOM transportu trpí duševní poruchou. Že nemůže absolvovat trestní řízení, neboť není schopen chápat jeho smysl.

Ve stejném roce, kdy měla nemoc naplno propuknout, se Kratochvíl sešel s tehdejší nejvyšší státní zástupkyní Marií Benešovou. "Přišel za mnou s poníženou suplikou," řekla Benešová k setkání z roku 2004 časopisu Týden.

"Formuloval precizně a na schůzku byl velmi pečlivě připraven. Vylíčil mi svoji verzi, ale ve spisu byly důkazy, které svědčily o opaku," vzpomněla Benešová. "Nevypadal na to, že by byl vážně nemocný," uvedla.

Podle Kratochvíla ale zmíněná schůzka vypadala podstatně jinak a ne tak, jak ji popsala Benešová.

Kratochvíla zastupoval jeden z nejznámějších advokátů v Česku Tomáš Sokol. Pro ředitele pracuje i jihlavský právník Jaroslav Širmer, který je už i v představenstvu gigantu ICOM transport.

Po roce 2004 už Kratochvíl k soudům nechodil a jeho podíl se měl projednávat samostatně. K tomu už nedojde, protože zasáhl milostí prezident Klaus.

Ten si podle svých slov nebyl vědom, že se s ředitelem v minulosti setkal. A tvrdí, že rovněž nevěděl, že byl ICOM transport sponzorem ODS a že se ředitel stýkal s některými představiteli ODS.

"Rozhodující bylo, že soud rozhodl o přerušení trestního řízení ze zdravotních důvodů, protože pan Kratochvíl je dlouhodobě zdravotně neschopný účastnit se trestního řízení. K dispozici jsem měl i dobrozdání psychiatra z Jihlavy, který hodnotil prognózu z psychiatrického hlediska jako mimořádně nepříznivou, i stanovisko psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kde byl v únoru 2008 Zdeněk Kratochvíl hospitalizován," uvedla hlava státu.

Setkání generálního ředitele s ministrem vnitra
Kratochvíl si řídí sportovní mercedes a pravidelně jezdí do firmy, v níž je generálním ředitelem. Jen týden předtím, než dostal milost od prezidenta, se sešel s ministrem vnitra Ivanem Langerem z ODS. Ten se za podnikatele v roce 2003 přimlouval v poslanecké interpelaci, když byl ještě v opozici.

"Byl tam nestandardní postup ve vyšetřování," vzpomínal Langer.

Přiznal, že Kratochvílův případ zná a že se s podnikatelem setkal v Jihlavě. "Měl jsem tam jednání s hejtmanem, starosty a policisty. Pak jsem byl v rádiu, které sídlí ve stejné budově jako ICOM transport," vysvětlil Langer. Popřel však, že by se s podnikatelem bavil o jeho stíhání či žádosti o milost. "Nic jsem o ní nevěděl," dušoval se.

Klause vítal Kratochvíl v sídle firmy v roce 2004 za stejných okolností jako později Langera - na cestě do rádia.

A Ivan Langer nebyl jediným politikem, který se v případu angažoval. Na české ministry spravedlnosti a vnitra se v roce 2003 obrátil člen Evropského parlamentu (EP) Jules Maaten kvůli tomu, jak policie a státní zastupitelství postupovaly v kauze jihlavské společnosti ICOM. Žádal, aby ministři vše prošetřili. Ti mu odpověděli, že to není v jejich kompetenci.

Předloni darovala Kratochvílova firma 200 tisíc korun ODS, jejímž čestným předsedou je prezident Václav Klaus. Místní pobočka strany dar odmítla, ale jen proto, že podle stanov nemohla vzít tak vysokou částku.

"Peníze (oněch 200 tisíc) jsme vrátili, dar jsme nepřijali. Žádný jiný už jsme potom nedostali. Pouze jsme měli domluvu s panem Kratochvílem na nepeněžním plnění, co se týká reklam na autobusech," sdělil Radek Vovsík, tehdejší šéf ODS na Jihlavsku, o roce 2006.

Koncern ICOM transport se dlouhodobě angažuje i v charitě. Pomohl například nejvyššímu Čechovi Tomáši Pustinovi nebo kupoval sanitky krajským záchranářům.

. Psychiatr: Někdy řídit může, jindy ne

Psychiatr Miroslav Skačáni se v poslední době velmi často objevuje v médiích. První důvod: filmaři hodlají natočit kriminální příběh napsaný na motivy témat nemocničních vražd. Předlohou je Skačániho kniha Vraždy ze závisti. A druhá příčina? Psychiatr Skačáni je lékařem Zdeňka Kratochvíla.

Co můžete říct o nemoci pana Kratochvíla?
Je to lékařské tajemství. Na pana Kratochvíla byl vypracován znalecký posudek, který dělal kolektiv lékařů a psychologů. Dělal ho znalecký ústav v Brně.

Nemoc pana Kratochvíla má jméno?
Určitě má jméno. Říct ho ale nemůžu, porušil bych lékařské tajemství. V posudku to je.


Může pan Kratochvíl se svou nemocí řídit auto a řídit firmu?
To je fyzická nemoc, kde se mění dobrý a špatný stav. V dobrém stavu samozřejmě ano, ve špatném samozřejmě ne.

Jihlavským listům jste řekl: "Vězení (vazba - pozn. red.) jednoznačně podnítilo rozvoj jeho choroby. Dalo by se to charakterizovat jako pomalá vražda člověka. Tam to člověk není schopen přežít ve zdraví." Znamená to, že kdo jednou projde vazbou, často se u něj potom tato nemoc projeví?
Ne. To je tam možná špatně formulováno. Řeknu to tak: U lidí, co mají dispozice k duševním nemocem, mohou nemoc vyvolat extrémní stresové faktory. Ty působí negativně. Vazba je extrémním stresovým faktorem.


Nemoc se zřejmě u pana Kratochvíla nejvíce rozeběhla v roce 2004. Předtím k soudům chodil. To se ještě nevědělo, jaký bude verdikt. To ještě byla snesitelná fáze nemoci?
To už se ptáte na lékařské tajemství.


Duševní problémy má ve stejném případu i Radek Leopold. Toho neléčíte?
Neléčím ani jsem ho nikdy neviděl, neznám ho. Četl jsem to v médiích.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Další z rubriky

Babiše překvapila urputnost policie. Jeho vydání podpoří pravice i Piráti

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš je překvapen rychlostí a urputností policie, která v úterý znovu požádala o jeho vydání ke stíhání...

O senátní obvod Trutnov bude vedle Hlavatého usilovat devět kandidátů

Zcela běžný jev eurovoleb 2014: opuštěná volební schránka a nudící se členové...

Souboj o uvolněné senátorské křeslo za Trutnovsko svede v lednu devět kandidátů. Trutnovský úřad zatím jména...

A vařila jste mu? Týrané ženy narážejí u soudů na necitlivý přístup

(ilustrační snímek)

Čím jste ho vyprovokovala? Proč jste neodešla při první ráně? A vařila jste mu? I takové otázky někdy míří na ženy, jež...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.