Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

S kartou můžete ušetřit

  10:45aktualizováno  10:45
Kroměříž - Už příští týden budou moci cestující v autobusech kroměřížské ČSAD platit pomocí čipových karet. Mohou tím ušetřit až sedm procent za jízdné. Nižší ceny nebudou platit jen v okrese Kroměříž, ale u všech linek, které kroměřížská ČSAD provozuje, tedy například i při cestách do Zlína nebo do Prahy.

Čipové karty už ČSAD prodává v Kroměříži, Holešově a v Bystřici pod Hostýnem. Od 1. září začnou platit.

Úlevy, které může cestující získat, jsou v zásadě dvě. Cestující si může zvolit takzvaný předvolený úsek, vymezený dvěma stanicemi. Na něm bude platit o sedm procent nižší jízdné. "To bude výhodné zejména pro ty, kteří dojíždějí do zaměstnání nebo do škol. Ale ušetří i ostatní," tvrdí manažer ČSAD Vladimír Dostál. Předvolených úseků si podle něj může cestující zadat víc, až čtyři.

Druhou výhodou, kterou čipová karta zavádí, je takzvaná elektronická peněženka. Majitel karty bude platit při všech cestách o pět procent méně, než by platil v hotovosti. Navíc může kartou platit nejen za sebe, ale třeba za celou rodinu nebo za celou skupinu cestujících. Kromě toho není ani omezen počet karet, které smí cestující vlastnit, může jich mít víc. Na jízdenkách, které dostane od řidiče, bude mít přitom vždy přehled o tom, kolik v jeho elektronické peněžence zůstává peněz.

"Pořizovací cena karty je 170 korun. Při dojíždění na vzdálenost deset až třináct kilometrů se tato jednorázová investice vrátí za necelé čtyři měsíce, pak už bude cestující jen šetřit," vysvětluje Dostál.

Minimální platnost karty totiž činí tři roky. Pak je její platnost sice nutné prodloužit, za to však už cestující nezaplatí nic.

Získat čipovou kartu je snadné. Stačí jen v kanceláři ČSAD v Kroměříži, Holešově nebo v Bystřici vyplnit formulář, kartu pak dostane cestující na počkání. "Nabije" si ji přímo v kanceláři nebo u řidiče částkou (minimálně 100 korun), z níž pak bude čerpat. V případě ztráty karty ji ČSAD na požádání zablokuje.

Ten, kdo si pospíší, může ušetřit ještě dvacetikorunu jako jakýsi bonus. Karta se totiž za 170 korun bude prodávat až od 1. listopadu. Do té doby platí zaváděcí cena 150 korun.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Najdete na iDNES.cz