Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

S jarem přijde tvrdý boj, varuje velitel spojenců v Afghánistánu

  17:09aktualizováno  17:09
Navzdory nesporným vojenským úspěchům z posledních měsíců a zastavení postupu povstalců Talibanu v Afghánistánu musí spojenci s příchodem jara očekávat tvrdý boj. Ve zvláštní zprávě pro americký Kongres to řekl americký generál a velitel mezinárodních sil v zemi David Petraeus.

Generál David Petraeus a americký ministr obrany Robert Gates. | foto: AP

Současná situace v Afghánistánu je podle Petraeuse stále křehká a úspěchy spojeneckých vojsk nejsou nezvratné. "Povstalci se budou snažit znovu získat ztracená útočiště, jakmile začne jarní ofenzíva. Věříme, že můžeme stavět na úspěších z roku 2010, i když je jasné, že nás čeká tvrdý boj," uvedl generál ve zvláštním slyšení v Kongresu. O situaci takto informoval poprvé od svého nástupu do čela spojeneckých sil v Afghánistánu loni v červenci.

Petraeus varoval, že kromě povstalců je v zemi stále velmi aktivní i teroristická síť Al-Kájda, která má podle zpravodajských informací zhruba 100 operativců a bojovníků.

Určitý pokrok podle generála panuje ve snaze odlákat z řad Talibanu řadové bojovníky. Za složení zbraní nabízí afghánská vláda nový život, práci a peníze. Dosud se takto znovuzačlenilo asi 700 bývalých povstalců. Další dvě tisícovky bojovníků právě procházejí procesem takzvané reintegrace.

Jedovatí hadi na vlastní zahradě

Petraeus upozornil, že v následujících měsících bude mít zásadní vliv mezinárodní tlak na sousední Pákistán, aby udělal více v boji s povstalci Talibanu na svém území. Právě kmenové oblasti v Pákistánu jsou místem, kam se povstalci z Afghánistánu vracejí přeskupit, doplnit výzbroj a naplánovat nové útoky.

"Myslím, že tam sílí přesvědčení, že si nemůžete dovolit mít na vlastní zahradě hnízdo jedovatých hadů, i když kousají jen sousedovy děti, protože dříve či později se obrátí proti vám," konstatoval Petraeus.

NATO postupně předá Afghánistán místním

Spojené státy varují před velkým spěchem

Spojenci podle něj přesto mohou letos na jaře začít předávat odpovědnost za některé provincie afghánským silám. Umožnily to úspěchy mezinárodních jednotek, kterým se loni a na začátku letošního roku podařilo zastavit postup Talibanu, i zrychlené budování afghánských bezpečnostních složek.

"Budeme mít na předání pouze jeden pokus a musíme to udělat správně," řekl Petraeus. Které oblasti spojenci Afgháncům předají by měl 21. března oznámit afghánský prezident Hamíd Karzáí.

Petraeus kongresmanům potvrdil, že díky tomu USA v červenci mohou zahájit odchod z Afghánistánu, kde v současnosti operuje přes 100 tisíc amerických vojáků. Jak velké by snížení kontingentu mělo být zatím není jasné. Nejprve však zemi opustí nebojové jednotky.

Drahou válku Američané nemilují

Americká účast v Afghánistánu se v USA stala velmi nepopulární. Nejnovější průzkum veřejného mínění pro deník Washington Post a televizní stanici ABC News ukazuje, že další bojové operace v Afghánistánu považují za zbytečné dvě třetiny lidí. Důvody jsou zřejmé - v zemi dosud zemřelo 1 500 amerických vojáků a ročně přijde válka s povstalci na 100 miliard dolarů.

Petraeus si dokáže představit, že po roce 2014, kdy mají afghánské síly převzít kontrolu nad celou zemí, by mohli spojenci v zemi udržovat s Afghánci několik společných vojenských základen. Zahraniční vojáci by tam ale měli působit jen v rolích poradců a výcvikových instruktorů. Budování stálých základen by totiž mohlo "znervózňovat" okolní země.

Vlivný republikánský senátor John McCain varoval, aby se velitelé neskláněli před politickým tlakem a byli mimořádně opatrní při rozhodování o stažení některých jednotek z Afghánistánu.

 Americký ministr obrany Robert Gates zároveň apeloval na ostatní země NATO, aby "unáhleným stažením svých sil neohrozily současný pokrok" v situaci v Afghánistánu. Například Británie počítá s tím, že všichni její vojáci opustí zemi do 4 let. Bojové síly stáhlo loni jako vůbec první země Nizozemsko, letos však do Afghánistánu vyšle novou výcvikovou jednotku. O návratu vojáků uvažují také Francie a Německo.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Slováci dostali vojenský letoun pozdě. Výrobce slevil přes 22 milionů

První z dvou nových letounů C-27J Spartan pro slovenské letectvo

Za zpoždění při dodávce prvního ze dvou nových transportních letounů C-27J Spartan pro armádu vyjednalo Slovensko u...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

USA zmodernizují základny podél hranice s Ruskem. Dočká se i Slovensko

Americké letouny F-22 Raptor během cvičného letu nad Baltem

Přes 214 milionů dolarů investuje Pentagon příští rok do oprav a modernizace devíti leteckých základen v Evropě. V...

Najdete na iDNES.cz