S jakým jměním chtějí lídři unie do vlády

  • 1
Strana bohatých místopředsedů a chudé předsedkyně. Právě tak s nadsázkou vypadá vedení Unie svobody po prozkoumání majetkových poměrů Ivana Pilipa, Pavla Peška, Roberta Koláře a Hany Marvanové. Unie je také jediná strana, jejíž lídři na dotazník MF DNES odpověděli bez výjimky detailně.

V politice je už dvanáct let a co se týče majetku, je na tom úplně stejně jako v roce 1990, kdy začínala. Hana Marvanová bydlí v nájemním bytě, nemá žádnou chalupu ani auto.

"Před vstupem do politiky jsem kromě běžného vybavení domácnosti neměla žádný další majetek. Stejné je to i dnes," uvedla Marvanová, která je tak bezkonkurenčně nejchudším šéfem parlamentní politické strany (Vladimír Špidla má alespoň vlastní byt a několikasettisícové úspory).

Marvanová sice měla po celou dobu nadprůměrné příjmy buď jako poslankyně, nebo jako advokátka, je však svobodná a sama vychovává dva syny. "Majetkový průměr" ve vedení Unie svobody však významně vytahují její místopředsedové, kteří mají díky restitucím nebo podnikání nadstandardní životní úroveň.

Ukázal to další díl seriálu MF DNES Zbohatli v politice? Jeho smyslem bylo předložit veřejnosti majetkovou inventuru ve vedení jednotlivých stran, aby bylo možné porovnat, s jakým jměním jejich zástupci do politiky vstupovali a jaké mají dnes.

Autorem nápadu majetkových dotazníků byl premiér Miloš Zeman, který před čtyřmi lety slíbil, že členové jeho vlády sepíší veřejná majetková přiznání. Slib však zůstal nesplněn, ministři se odmítli Zemanovu návrhu podrobit.

Hlavní příjmy místopředsedy Unie svobody a senátora Roberta Koláře plynuly z jeho firem. "Můj roční příjem v podnikání byl asi pětkrát vyšší, než je plat senátora," napsal v dotazníku místopředseda a senátor Robert Kolář. V přepočtu si tedy podnikáním vydělával přes čtyři miliony korun ročně.

Jedna z Kolářových firem provozuje vlek, další se zabývá ekonomickým poradenstvím a zanedbatelný není ani jeho příjem ze společnosti Moravské naftové doly, kde je místopředsedou představenstva. Kolář už roky bydlí na Moravě v rodinném domě a vlastní chalupu na horách. Svůj ostatní majetek odhaduje na tři miliony korun.

Další místopředseda Pavel Pešek má zase několik nemovitostí: rodinný dům, který koupil v roce 1992, restituovanou budovu s nebytovými prostory, zděděnou půlku rodinného domu a vlastní byt, který za 1,4 milionu koupil v Českém Krumlově v roce 1999. "Můj další majetek v hodnotě několika set tisíc korun byl ve firmách, z nichž jsem v roce 1992 po získání mandátu odešel," uvedl v odpovědích na dotazník.

Na příjmech z politiky není závislá ani rodina Ivana Pilipa. On sám loni prodal podíl v rodinné firmě Hema Malšice a významnou roli v rodinném hospodaření hraje manželka Lucie a její podnikání. Pilipová řídí firmu Via Perfecta, která pro různé společnosti a úřady připravuje semináře, konference a zajišťuje reklamu. V roce 1998 koupili Pilipovi domek na okraji Prahy.

Od svých nástupců se dramaticky liší bývalý místopředseda unie Vladimír Mlynář. Před vstupem do politiky v roce 1997 bydlel v bytě v domě tchyně, kde je dodnes, stále má stejnou Škodu Octavii. Jestli si v něčem jeho rodina polepšila, tak jen v tom, že manželka už pracuje. Její příjem jako asistentky na vysoké škole je osm tisíc korun. Úspory se Mlynářovým zvýšily o dvacet tisíc.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video