Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

S houfem dětí, s motýly či kamerou. I tak tráví učitelé dva měsíce prázdnin

  15:30aktualizováno  15:30
Letní kurzy angličtiny, natáčení dokumentu, pronásledování motýlů. To jsou jen některé z aktivit, kterými učitelé vyplňují dva měsíce prázdnin. Najdou se i tací, kteří tráví červenec a srpen stejně jako celý školní rok - s houfem dětí.

Někteří učitelé tráví letní prázdniny s dětmi na táborech. Ilustrační foto | foto: Barbora ŘíhováiDNES.cz

Angličtinářka Šárka Karpíšková ze Základní školy Chrást u Plzně zřejmě bez učení nemůže být ani o prázdninách. V červenci se chystá učit desetileté děti z různých koutů země na Mezinárodní letní jazykové škole, kterou každoročně pořádá Západočeská univerzita v Plzni.

"Letos tam budu učit poprvé. Je to výzva a jsem zvědavá, co to přinese," těší se na letní zkušenost Karpíšková s tím, že pak už se chystá jen relaxovat, jet na vodu či na kolo a starat se o zahradu.

Budu s žáky natáčet dokument. A zkoumat motýly

Na základce ve Slušovicích na Zlínsku se dokonce někteří učitelé s žáky uvidí dřív než po dvou měsících 1. září. Na škole se totiž v uplynulém roce pustili do projektu s názvem Vzduchoplavec Kráčmera. (více čtěte zde)

Žáci dostali za úkol napsat scénář a seznámit diváky se svým regionem. Ve spolupráci s Českou televizí pak každá zapojená škola natočí jeden díl stejnojmenného pořadu, jehož průvodcem je vzduchoplavec Kráčmera, který létá v balóně po Česku a tam, kde přistane, ho školáci provedou.

Česká televize už díl ve Slušovicích stačila natočit před prázdninami. Slušovická škola se ale rozhodla, že si projekt natočí také, jen pro sebe. "V srpnu se chystáme natáčet ve Zlíně, budu točit žáky při práci. Bude to takový dokument o dokumentu. V září by měl být materiál hotový a začneme stříhat," řekl učitel Vladimír Bělín, který dětem s projektem pomáhá.

Zbytek léta stráví Bělín zkoumáním motýlů. Chystá se do terénu na Valašsku, na Šumavě či v Krušných horách. Motýlům se věnuje už 48 let, vlastní i velkou sbírku. "Mám také rozepsané dvě knihy o motýlech," dokresluje Bělín, co ho ještě o prázdninách čeká.

S dětmi během školního roku i o prázdninách

Od dětí si v létě moc neodpočine ani středoškolský učitel Patrik Hetmer. Na léto se totiž chystá do Luhačovic na jihovýchodní Moravě, kde v létě vymění učitelskou profesi za instruktora na příměstském táboře. Tam bude děti učit jezdit na in-line bruslích.

"Rodiče nám ráno děti přivezou a večer si pro ně přijedou. My se o ně přes den budeme starat. Ale nebude to jen o bruslích, půjdeme i do akvaparku nebo plánujeme hrát míčové hry," nastínil své prázdninové plány v příměstském táboře Hetner.

Je nutné podotknout, že učitelé nemají oficiálně dva měsíce prázdnin. "Poslední týden v srpnu už chodíme do školy připravujeme se na nový školní rok," připomněla češtinářka ze základní školy ve středočeských Byšicích Renata Špačková.

Ona sama se přípravě věnuje průběžně celé léto. Přes prázdniny má totiž čas přemýšlet, čemu by se během školního roku chtěla s dětmi věnovat. "Pokud chci s dětmi během roku dělat například větší projekt, tak se na to musím připravovat i během prázdnin. Školní rok je pak poměrně hektický a zvlášť u jazykářů, to je spousta opravování," popisuje svou zkušenost Špačková.

Byšická škola se letos zúčastnila celostátního projektu Zmizelí sousedé s podtitulem Pocta dětským obětem holokaustu. Ve svém volném čase děti pátraly po bývalých žácích školy, kteří se stali oběťmi nacistického režimu.

A pátrat budou dost možná i ten následující rok. "Ne všechno se nám podařilo dohledat. Jedna paní nám třeba vyprávěla, že v Byšicích byla židovská dívka, která konvertovala, a nám se zatím nepodařilo zjistit nic bližšího," uvedla Špačková. (o projektu Zmizelí sousedé čtěte více zde)

O prázdninách se učitelé mají možnost i vzdělávat. V nabídce ministerstva školství je letos letní škola o etické výchově. Etiku mohou školy nabízet jako nepovinný předmět.

Od září mají školy možnost zpestřit výuku i hodinami o filmu a tanci. Seminář Výzkumného ústavu pedagogického pro učitele na téma Film je v nabídce filmového Festivalu nad řekou v Písku na přelomu července a srpna.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Najdete na iDNES.cz