Eduard Janota se na žádost premiéra Jana Fischera rozhodl ve funkci ministra financí zůstat, ale jeho plány na úsporný balíček číslo dvě utíná většina politiků už v zárodku.

Eduard Janota se na žádost premiéra Jana Fischera rozhodl ve funkci ministra financí zůstat, ale jeho plány na úsporný balíček číslo dvě utíná většina politiků už v zárodku. | foto: Michal Sváček, iDNES.cz

S dalším balíčkem úspor to bude mít Janota těžké, jasně pro je jen Kalousek

  • 320
Ministr financí Eduard Janota nemůže příliš počítat se schválením úsporného balíčku číslo dvě ještě před květnovými volbami do Sněmovny. Politici brzdí jeho plány na škrty ve výdajích prakticky vzápětí poté, co se Janota rozhodl, že ve vládě zůstane. Jasně pro další balíček je jen místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Janota tak zřejmě těžko bude shánět podporu pro změny zákonů, které by umožnily úspornější rozpočet v roce 2011. Podle ČSSD by se úspory měly začít řešit až po volbách. ODS chce, aby se teď Janota hlavně soustředil na to, aby se dál nezvyšoval schodek v roce příštím.

Janota zůstává ve vládě

Ministr financí vyhověl premiéru Fischerovi

Sám Janota přitom už o víkendu prohlásil, že pokud ve vládě zůstane, rád by pracoval na škrtech na výdajové straně rozpočtu, například na omezení státní podpory stavebního spoření. A po dnešním jednání vlády iDNES.cz potvrdil, že bude chtít, aby se o jeho návrzích ještě do voleb v parlamentu hlasovalo - čtěte Janota předloží další úsporný balíček

ODS: Ať si hlídá schodek v roce 2010

ODS nevěří na druhý balíček ještě před volbami především kvůli levicové smršti při schvalování rozpočtu na rok 2010. ČSSD totiž minulý týden využila současného rozložení sil v parlamentu a dokázala proti vůli vlády přesunout 12 miliard korun ve prospěch platů státních zaměstnanců, podpor zemědělcům a ústavům sociální péče. - čtěte Rozpočet prošel, vyhrála ČSSD

"Pokud se chce pan Janota zabývat úsporami, měl by se hlavně soustředit na to, aby neprošly další věci, které už leží v parlamentu a mohly by dál zvýšit schodek - ať už je to vyšší mateřská, vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci nebo třinácté důchody," řekl iDNES.cz hlavní rozpočtový expert ODS Martin Kocourek.

Naráží tím na návrhy ČSSD, které bude ještě schvalovat parlament a které podle něj mohou zvýšit schválený schodek rozpočtu 162,7 miliardy korun o dalších zhruba deset miliard. "Při současné konstelaci ve Sněmovně nevidím šanci, že by mohl projít druhý Janotův balíček," odhadl dnes Kocourek.

Podobný názor má i poslanec ODS Martin Doktor, podle nějž jsou další Janotovy úsporné plány v nynějším parlamentu naprosto nerealistické. Ministr financí by se měl podle Doktora věnovat spíše tomu, jak ušetřit již v roce 2010 a připravovat analýzu, se kterou by mohli politici pracovat po volbách. "Například vyhodnotit, jak efektivně jsou vynakládány státní peníze v sektoru sociálních služeb," uvedl Doktor.

Kdyby Janota jen chystal analýzy, kde ušetřit, a neprosazoval nový balíček, udělal by lépe i podle místopředsedy lidovců Pavla Horáka. "Pokud druhý balíček předloží, mohlo by se to těsně před volbami změnit v něco úplně jiného, než by si ministr financí přál," míní Horák.

Kalousek: Druhý balíček je nutný

Jasné zastání našel Janota jen u Miroslava Kalouska. "Já jsem už před dvěma měsíci jako první upozornil na to, že bude nutný druhý balíček a hned jsem za to byl odměněn kritikou od ODS, ČSSD i Jana Fischera," připomněl dnes místopředseda TOP 09.

Strany by se podle něj měly oprostit od svých programových "ikon" a domluvit se ještě před volbami na mixu úspor ve výdajích a opatření, která by zvýšila příjmy pro rozpočet 2011.

"My jsme k diskusi o takovém kompromisu, který by měl časově omezenou platnost pro rok 2011, připraveni," řekl iDNES.cz Kalousek. Stát by podle TOP 09 mohl ušetřit zvýšením spoluúčasti pacientů při hrazení zdravotní péče, omezením sociálních dávek, vládní spotřeby a státní podpory stavebního spoření.

Deficit je podle Kalouska třeba srazit během dvou až tří let zhruba o 80 miliard korun. Když nebude druhý Janotův úsporný balíček přijat, hrozí podle něj v roce 2011 vyšší schodek než příští rok.

ČSSD ještě zaútočí na rovnou daň

Jenže Kalouskův hlas na podporu Janoty je dost osamocený. I stínový ministr financí ČSSD a první místopředseda strany Bohuslav Sobotka míní, že ministerstvo financí by nemělo předkládat žádný druhý balíček, ale místo toho chystat hlavně odborné podklady pro rozhodování politiků po květnových parlamentních volbách.

"V nich budou voliči rozhodovat i o tom, co mají politici dělat s veřejnými financemi," řekl Sobotka.

Jeho strana namísto toho zkusí ještě do voleb v parlamentu prosadit zrušení "rovné daně" z příjmu fyzických osob a zavést kromě současné patnáctiprocentní sazby ještě druhou, dvojnásobnou, pro lidi s příjmem nad 1,2 milionu korun hrubého ročně. "To by ale začalo platit až od roku 2011," uvedl Sobotka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video