S Čunkem, nebo bez Čunka? Čtenáři by v čele lidovců chtěli Šojdrovou

  14:32aktualizováno  30. května 10:40
KDU-ČSL si volí nového předsedu. Jiřímu Čunkovi, který post obhajuje, se postaví europoslanec Jan Březina a poslanci Michaela Šojdrová a Cyril Svoboda. Podle čtenářů by v čele strany měla stanout Michaela Šojdrová.

Lidovecký sjezd se koná o víkendu ve Vsetíně, kde byl Jiří Čunek v letech 1998 až 2006 starostou. | foto: Monika TomáškováMF DNES


Do ankety se zapojilo celkem 1502 čtenářů. Michaela Šojdrová získala od čtenářů celkem 558 hlasů. Za ní skončil s velkým rozdílem (381 hlasů) Cyril Svoboda. Na třetím místě je Jan Březina s 352 hlasy. Čtenáři iDNES.cz si nepřejí vidět v čele strany stávajícího předsedu Jiřího Čunka, dostal pouze 211 hlasů.

Koho byste zvolili šéfem KDU-ČSL? Podívejte se na výsledky hlasování

Čunkovi soupeři jsou přesvědčeni, že stávající předseda už nemá straně co nabídnout. Jiří Čunek by zase rád stranu očistil od těch, kteří mu prý od jeho zvolení na sjezdu v roce 2006 házejí klacky pod nohy.

Pokud by předsednické křeslo obhájil, konečně by získal šanci obklopit se svými lidmi. Vydal by se cestou Martina Bursíka, Mirka Topolánka a Jiřího Paroubka - ti všichni se za uplynulý rok na sjezdech zbavili svých stranických oponentů a začali prosazovat jednoznačnou linii.

"Tím, že naše strana bude mít jednoznačné vedení, strukturu a posléze jednoznačnou politiku, bude čitelnější a přijatelnější pro voliče," řekl iDNES.cz Čunek.

Kromě Jiřího Čunka a Michaely Šojdrové, kteří mají po jednom krajském doporučení, se ostatní kraje na jméně svého favorita neshodly, nebo nechaly delegátům sjezdu v Čunkově Vsetíně volnou ruku.

Čunkův největší oponent a jeho předchůdce v předsednickém křesle Miroslav Kalousek zřejmě vyklidí pozice sám. Už nyní připravuje novou stranu TOP 09, se kterou by chtěl jít do předčasných voleb. Odejít by do ní mohli i další nespokojenci - Vlasta Parkanová či Pavel Severa.

Oficiálně ale Kalousek čeká na to, jak sjezd dopadne, byť už dopředu ohlašuje, že v KDU-ČSL se angažovat nebude. Kalouskovým favoritem je Jan Březina, který se hlásí k pravicovému stranickému křídlu.

Co nabízejí protikandidáti

Jako první si o funkci řekl europoslanec Jan Březina. "Já dlouho dopředu začal komunikovat se stranickou veřejností, rozeslal jsem materiál pro hromadnou diskusi, kterou jsem nazval Energie pro klidnou sílu. Myslím, že to je poctivé a je to určité novum," pochlubil se iDNES.cz Březina.

"Chci je oslovit transparentností, tím, že jsem jasně čitelný, jasně vymezený a že hodlám prosazovat politiku křesťanské demokracie takovou, jak jsem ji i měl možnost poznat v Evropském parlamentu," odpověděl na dotaz, čím chce své spolustraníky přesvědčit.

Exministr a poslanec Cyril Svoboda, který už předsedou KDU-ČSL kdysi byl, chce nabídnout disciplínu. "Chci, aby strana přesně věděla, co chce, protože teď to neví," řekl iDNES.cz Svoboda. "Chci také aktivizovat všechny členy k velkému výkonu," doplnil.

Kromě tradičních lidoveckých témat, jako je podpora života a rodiny, chce ve straně zavést debatu i o záležitostech, které mohou vyvolat konflikt. "Boj proti hazardu, lichvě, znovu se vrátit ke společnému zdanění manželů, progresivnímu zdanění," vyjmenoval.

Michaela Šojdrová si čas na odpověď nenašla. Už dříve uvedla, že chce rozhádanou stranu sjednotit a vrátit lidovcům image konzervativní křesťanské strany se sociálním akcentem. Za hlavní problém současných lidovců totiž považuje právě nejednotu. "To, co dlouhodobě chybí, je jednotné vystupování," řekla.

Roman Línek, který o kandidatuře také uvažoval, od úmyslu na poslední chvíli ustoupil. - čtěte O vedení lidovců se poperou čtyři kandidáti, Línek boj vzdal

Volit se bude kompletní vedení

Kromě předsedy si tři stovky delegátů zvolí i zbývající členy vedení. O post prvního místopředsedy projevili vedle dosavadního statutárního zástupce předsedy Romana Línka zájem i dosavadní místopředseda David Macek a expert na evropské fondy Jan Vitula.

Mezi kandidáty na řadové místopředsedy jsou místopředseda Sněmovny Jan Kasal, náměstek olomouckého hejtmana Pavel Horák, poslanec Jiří Carbol, dosavadní místopředseda Marián Hošek a exministr a kariérní diplomat Pavel Svoboda. K Březinovi se výslovně hlásí další kandidát na místopředsedu Jaroslav Kopřiva.

O místo v nejužším vedení strany se uchází také náměstek ministra dopravy Ivo Vykydal a nová předsedkyně středočeské KDU-ČSL Lenka Ptáčková Melicharová.

Jiří Čunek

Jiří Čunek

předseda KDU-ČSL, 50 let
získal podporu domovské zlínské krajské konference

Narodil se 22. února 1959 ve Zlíně. V komunální politice se pohybuje od roku 1994. Je zastupitelem Vsetína, byl místostarostou města a v letech 1998 až 2006 stál v čele radnice.

Od října 2006 zasedá v Senátu. Vicepremiérem a ministrem pro místní rozvoj byl poprvé jmenován v lednu 2007, v listopadu téhož roku kvůli své trestní kauze rezignoval, do funkcí se vrátil v dubnu 2008 a nakonec z vlády odešel letos v lednu.

Členem lidové strany je od roku 1990, předsedou KDU-ČSL byl zvolen v prosinci 2006. Je ženatý, manželka je zubní lékařka, mají čtyři dcery.

Jan Březina

Jan Březina

europoslanec, 55 let
nezískal podporu žádné krajské konference

Narodil se 14. dubna 1954 v Konici na Prostějovsku. V roce 2000 byl jako lídr olomoucké kandidátky tehdejší čtyřkoalice zvolen historicky prvním hejtmanem Olomouckého kraje, kterým byl až do zvolení do EP v roce 2004. V krajském zastupitelstvu působil i v letech 2004 až 2008.

V Evropském parlamentu je od července 2004, zasedá mimo jiné ve výboru pro průmysl, výzkum a energetiku. Členem KDU-ČSL se stal v roce 1990. Je ženatý, má dceru a syna.

Michaela Šojdrová

Michaela Šojdrová

poslankyně, 45 let
získala podporu ústecké krajské konference

Narodila se 28. října 1963 v Kroměříži. Od roku 1996 je členkou Poslanecké sněmovny, je mimo jiné místopředsedkyní výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu a místopředsedkyní lidoveckého klubu.

Do lidové strany vstoupila v září 1989, je předsedkyní školské komise KDU-ČSL a předsedkyní Sdružení žen KDU-ČSL. Od roku 1987 je vdaná, manžel pracuje jako soudní znalec v oboru nemovitostí, mají dva syny. Její matka Eva Nováková byla senátorkou KDU-ČSL v letech 1996-1998.

Cyril Svoboda

Cyril Svoboda

poslanec, 52 let
nezískal podporu žádné krajské konference

Narodil se 24. listopadu 1956 v Praze. V lednu 1998 se na půl roku stal ministrem vnitra ve vládě Josefa Tošovského.

Poslancem je od v června 1998 a po volbách v roce 2002 se stal na čtyři roky ministrem zahraničních věcí. Od ledna 2007 byl dva roky ministrem bez portfeje a předsedou legislativní rady vlády, po personálních změnách v lednu letošního přešel na ministerstvo pro místní rozvoj.

Členem KDU-ČSL se stal v listopadu 1995. Od května 1999 do ledna 2001 byl prvním místopředsedou strany, v květnu 2001 se stal předsedou KDU-ČSL a od listopadu 2003 do dubna 2005 byl místopředsedou strany. Místopředsedou byl opět zvolen v listopadu 2005 a o rok později v srpnu rezignoval. Je ženatý, manželka je lékařka. Mají čtyři syny.

zdroj: ČTK
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

Probuďte se, globální oteplování se utrhlo ze řetězu, varují vědci

Úbytek ledu způsobený globálním oteplováním mění i návyky mnoha zvířat.

Toto je poslední výzva, začněte jednat hned, jinak bude pozdě. Vědci z Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu vydali...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Další z rubriky

Pražské metro by mohlo vést i do Středočeského kraje a jezdit bez řidiče

Finální vizualizace řešení interiéru stanice metra Písnice na trase D (9/2014).

S plány na stavbu nové trasy D pražského metra přichází i další nápady, kam by se mohlo metro dále rozšiřovat. Nová...

OBRAZEM: Sníh před devíti lety paralyzoval Jablonec, letos je teplo

Kalamita v Jablonci v říjnu 2009.

Před devíti lety, 15. října 2009, zasáhla Liberecký kraj nevídaná sněhová kalamita a v některých areálech se i začalo...

Čtyři kandidáti do čela Senátu: Kubera, Hampl, Růžička, Linhart

Na pozvání šéfa STAN Petra Gazdíka se sešli na večeři ve Valdštejnské hospodě...

Poté co hnutí STAN, ODS a KDU-ČSL ovládly horní komoru parlamentu, se večer na pozvání šéfa hnutí Starostové a...Najdete na iDNES.cz