Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

S Annou zmizela naděje, že zjistíme pravdu o Čečně

  7:59aktualizováno  7:59
Věděla, že může brzy zemřít. Ani to nemohlo být jinak. Kritizovala Putina, odkrývala zvěrstva, která Rusové páchají v Čečensku. Vyhrožovali jí, chtěli ji otrávit jedem v čaji. Přesně před rokem ji našli s dvěma kulkami v hlavě a dvěma v hrudi. Teprve tehdy svět objevil Annu Politkovskou.

Anna Politkovská | foto: Profimedia.cz

Anna Politkovská byla nejvýraznější figurou ruské novinařiny. V posledních letech před smrtí pracovala pro moskevský list Novaja gazeta, na jehož stránkách ostře kritizovala prezidenta Putina.

Vinila ho, že dusí demokracii a vládne jako diktátor. Že hromadí moc ve svých rukou a likviduje každého, kdo se mu postaví do cesty. Že rozpoutal peklo druhé čečenské války a nechává vraždit a unášet nevinné civilisty. Západní země zase tepala za to, že si Putinova bezuzdného řádění nevšímají.

Anna Politkovská

V Kremlu ji nenáviděli, ve Státní dumě ji prohlásili nepřítelem číslo jedna. Čelila smrtelným výhrůžkám, kvůli nimž v roce 2001 dokonce na čas přesídlila do Vídně. V Čečensku ji zajali a mučili ruští vojáci, v roce 2004 jí při cestě do Beslanu, kde měla vyjednávat s teroristy zabarikádovanými ve škole se stovkami dětí, někdo nalil jed do čaje. Přesto říkala: "Nehodlám sedět doma v kuchyni a čekat na lepší časy."

Nikdo ji nemůže nahradit
"Odvaha Anny Politkovské nám vyrážela dech," napsal nedávno v Hospodářských novinách francouzský filozof André Glucksmann. "Jako všichni hrdinové byla skromná a měla neuvěřitelný smysl pro humor. Stále si vybavuji její (...) výbuchy smíchu, kterými překonávala komunikační bariéry."

"V soukromí byla klidná a skromná. A těšila se, až bude babičkou," řekla zase na pražské konferenci k výročí vraždy Jelena Rykovcevová z Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda. "Bohužel svou malou vnučku nikdy nespatřila," doplnil ji šéf Nové Gazety Dmitrij Muratov. "Nikdo ji nemůže nahradit."

Ilja a Vera, děti zavražděné novinářky Anny Politkovské

Ztratili jsme naději na pravdu
Anna Politkovská se narodila 30. srpna 1958 v New Yorku, kde její rodiče pracovali jako diplomaté v OSN. Studovala novinařinu v Moskvě, po škole nastoupila do deníku Izvestija. Později pracovala v podnikových novinách Aeroflotu, odkud odešla do listu Obščaja gazeta a nakonec do Nové gazety.

Když byla 7. října 2006 zavražděna, "Rusové ztratili jedinou šanci dozvědět se pravdu o Čečně," soudí Jelena Rykovcevová. "Západ si jí bohužel pořádně všiml, až když byla mrtvá," dodala. A Dmitrij Muratov si povzdechl: "Až budou její vrazi sedět ve vězení, půjdu se jim podívat do očí."

Anna Politkovskaja zastřelena v Moskvě

Jenže kdy to bude? Ostře sledované vyšetřování stále není uzavřeno a přátelé a kolegové Anny Politkovské jsou přesvědčeni, že se ho oficiální místa snaží narušovat. Zatím poslední posun nastal koncem srpna, kdy v cele skončilo deset lidí. Část z nich byla propuštěna pro nedostatek důkazů.

Nicméně generální prokurátor Jurij Čajka prohlásil: "Vražednou skupinu vedl šéf moskevského gangu, původem Čečenec. Dopaden byl i vrah, ale objednavatel se nachází mimo Ruskou federaci," řekl prokurátor.

"Hlavním motivem zločinu totiž bylo destabilizovat situaci v Rusku. A na tom mají zájem lidé, kteří se momentálně nacházejí v cizině," nepřímo ukázal na někdejšího oligarchu Borise Berezovského, momentálně žijícího v londýnském exilu. - více zde

Anna Politkovská

Západ se shoduje, že vražda Anny Politkovské musí být vyšetřena. Už jen kvůli samotnému Rusku. Jenže další proslulý ruský žurnalista Andrej Babický nehýří optimismem: "Ruská společnost rezignovala na svobodu a spravedlnost. Zvolila si stabilitu. Ale je to stabilita iluzorní."Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Případ uškrcené mladé dívky pomohla vyřešit fotka na Facebooku

(Ilustrační snímek)

Kanadská policie vyřešila dva roky starý případ vraždy osmnáctileté Brittney Gargolové. Dívku uškrtila její kamarádka....

Žádnou armádu v Sýrii nestavíme. Jen pomůžeme místním, tvrdí Američané

Bojovníci arabsko-kurdské koalice SDF v Rakká (16. října 2017)

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson popřel informace, že Spojené státy na severu Sýrie sestavují vojenskou...

Kyjev schválil zákon o reintegraci Donbasu, za okupanta označil Rusko

Ukrajinská armáda u Avdijivky - severního předměstí Doněcku, kde v současnosti...

Ukrajinský parlament po dlouhých diskusích schválil takzvaný zákon o reintegraci Donbasu, který stanoví podmínky pro...

Najdete na iDNES.cz