Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

S ajatoláhem zahynulo na 120 věřících

  17:15aktualizováno  17:15
V iráckém Nadžáfu, svatém městě šíitů, se odehrál nejkrvavější atentát od konce války. Nálož v autě před hrobkou imáma Alího zabila nejméně 82 lidí, dalších 229 zranila. Mezi mrtvými je i ajatoláh Muhammad Bakr Hakím, vůdce hlavní šíitské politické strany.

Prohlédněte si fotografie z místa exploze

Atentát přišel v době modlitby. Exploze poničila několik obchodů před mešitou, kterou zrovna opuštěli věřící po odpoledních modlitbách. Shořelo několik aut. Jedno z nich tlaková vlna odhodila do vzdálenosti sta metrů.

Na lidi se zřítilo cihlové průčelí. Zničeny byly i dvě restaurace. Pod troskami zůstali uvězněni lidé. Přilehlé náměstí, po němž se pohybovali zakrvácení lidé, zachvátila panika.

Podle zdroje agentury AFP z místní nemocnice zahynulo nejméně 82 lidí, dalších 229 bylo zraněno. "Pokaždé, když bylo ze sutin vytaženo tělo, přihlížející pronesli 'Allahu Akbar' (= Bůh je velký)," napsal reportér agentury AFP, očitý svědek výbuchu.

Věřící ještě chvíli před explozí naslouchali pravidelnému týdennímu kázání ajatoláha Muhammada Bakra Hakíma, jehož rodina patří k nejvlivnějším v irácké šíitské komunitě.

Podle hlášení v tlampačích mešity chvíli po výbuchu Hakím, který strávil dvacet let v exilu a do země se vrátil na jaře po svržení bývalého režimu, explozi přežil. O několik desítek minut později však kancelář jeho strany oznámila, že zahynul. 

Hakím byl vůdcem vrchního shromáždění Islámské revoluce v Iráku (SAIRI), hlavní šíitské politické strany v zemi. Patří k trojici šíitských vůdců, kterým jejich odpůrci usilovali o život krátce po pádu Saddámova režimu.

"Společně se svými strážci naplnil osud mučedníka," potvrdil ajatoláhovu smrt Mohsen Hakím, politický poradce jeho bratra Abdula Azíze, který je členem poválečné irácké vládní rady.

Výbuch auta v Nadžáfu přišel týden poté, co před jeho domem explodovala plynová bomba. Zabila tři strážce a zranila deset členů Hakímovy rodiny. Irácká média před dvěma týdny uvedly, že Hakímovi někdo vyhrožuje smrtí.

Nadžáf leží zhruba 180 kilometrů jižně od irácké metropole Bagdádu. Patří k hlavním svatým městům šíitů.

Mešita, před níž auto vybuchlo, je součástí mauzolea imáma Alího, kde se nachází i jeho hrobka z 10. století.

Ajatoláh Muhammad Bakr Hakím, vůdce vrchního shromáždění Islámské revoluce v Iráku, hlavní šíitské politické strany v zemi, zahynul při atentátu v Nadžáfu.

Hasiči zasahují na místě exploze v iráckém šíitském městě Nadžaf, která zabila nejméně 17 lidí. Nálož nastražená v automobilu vybuchla před mauzoleem imáma Alího v okamžiku, kdy skončila modlitba a lidé začali vycházet ven. (29. srpna 2003)

Lidé pobíhají centrem iráckého šíitského města Nadžafu krátce po explozi, která zabila nejméně 17 lidí. Nálož nastražená v automobilu vybuchla před mauzoleem imáma Alího v okamžiku, kdy skončila modlitba a lidé začali vycházet ven. (29. srpna 2003)Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

Najdete na iDNES.cz