Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pochybovala, ale doznání nelituje, říká právník Salačové

  0:04aktualizováno  0:04
Jeho klientka sedí stranou od ostatních obžalovaných. Není divu, Ivana Salačová některé z nich svým doznáním přímo usvědčuje z manipulace s veřejnými zakázkami. Podle jejího advokáta Vojtěcha Veverky však rozhodnutí vypovídat nelituje.

Ivana Salačová u soudu popsala, jak se šila výběrová řízení na zakázku konkrétní firmě. Další firmy souhlasily, že budou v konkurzu dělat křoví. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Jak hodnotíte dosavadní průběh líčení?
Předem bych chtěl říct, že výpověď byla pro klientku až enormně náročná. Jsem dokonce přesvědčený o tom, že týdenní výslech je v dějinách české trestní justice ojedinělý. Nevím, jestli to je úplný rekord, ale každopádně otázky trvaly několik dní, takže klientka je nechci říct vyčerpaná, ale unavená. Také proto jsem přednesl žádost, aby se to aspoň chvíli konalo bez ní. Ale celkově mám z té výpovědi dobrý dojem, myslím si, že před soudem obstála.

Zmínil jste, že vaše klientka je po té palbě otázek unavená. Obhájci ostatních obžalovaných se jí ptali neustále dokola na ty samé věci. Je to normální postup?
Tam byla jedna zajímavá věc. Pokud jste si všimli, když se přehrávaly záznamy z policejních výslechů, tak to bylo přesně to samé, co kolegové vytýkali policistům. A to, že pokládali stále ty samé otázky. Nicméně, to bych řekl, že je jedna ze základních vyslýchacích technik. A je to i obvyklá soudní realita, i když možná ne v takové míře.

Fotogalerie

Když chcete někoho pořádně vyslechnout a úplně se vám jeho odpověď nehodí do vašeho obrazu, tak ho musíte trochu zmáčknout. Navíc paní Salačová je spolupracující obviněná, což je pro nás právníky institut nový, tudíž úplně nevíme, co od toho máme očekávat. Nevíme, jak se ke spolupracujícímu obviněnému postavit. To je právě vidět na ostatních advokátech, kteří zvolili dost agresivní taktiku. A myslím si, že to je proti spolupracujícímu obviněnému jediná taktika, kterou zvolit mohli. Pokud bych já hájil jejich klienty, tak bych asi postupoval podobně.

Vy sám hodnotíte výpovědi paní Salačové, tak jak proběhly v přípravném řízení a u soudu, jako konzistentní?
Jako konzistentní s tím, a ona o tom klientka také mluvila, že množství informací obsažených v první, ve druhé a ve třetí výpovědi bylo narůstající. To bylo dané tím, že klientka v první výpovědi nechtěla říci všechno. V době, kdy už se o tom mediálně spekulovalo, nebyla rozhodnuta stát se spolupracující obviněnou, nedala mi pokyn k tomu, abych žádost podal. A pochopitelně adekvátně tomu některé věci policii neřekla.

Z toho také plynou ty rozpory, které tam určitě jsou, mluvil o nich především pan Kott. Někdy prostě řekla "nevím" nebo "nestalo se to" a při třetí výpovědi řekla "ano, stalo se to". Teprve při té poslední výpovědi se rozhodla, že na všechny otázky odpoví úplně a pravdivě. Do té doby bych neřekl, že to byla lež, ale některé záležitosti zůstávaly skryty.

Nicméně obhájce Svoboda prohlásil, že si myslí, že paní Salačová před soudem nemluvila pravdu.
Tak, pokud si to myslí... Myslet si to samozřejmě může, je to asi jedna z forem obhajoby. Koneckonců kolega Svoboda obhajuje pana Drážďanského, kterého výpověď paní Salačové přímo usvědčuje. Na rozdíl třeba od pana Ratha, o němž se klientka zmiňuje nepřímo. Tudíž samozřejmě nemůže tvrdit, že ta výpověď je pravdivá, ze samé podstaty. A oni dělají všechno pro to, aby klientku znevěrohodnili. Ale já jsem přesvědčen o tom, že se jim to nepodaří.

Vojtěch Veverka

Advokát Ivany Salačové Vojtěch Veverka

Obhajoba Ivany Salačové pro kladenského právníka není první mediálně sledovanou kauzou. V minulosti už hájil například polského lobbistu Jacka Spyru, který byl obžalován z pokusu o desetimilionový podvod na Andreji Babišovi (více o případu se dočtete zde).

Veverka obhajoval i Bohumíra Ďurička. Ten v říjnu 2008 v jednom z pražských barů zastřelil syna podnikatele Václava Kočky. Ďuričko podle obhajoby střílel až po předchozím napadení. Soudy však Ďuričkovi neuvěřily, a ten si tak odpykává 12,5roční trest.

Kromě trestního práva se Veverka specializuje ještě na právo nemovitostí, smluvní a závazkové právo, pracovní právo, letecké právo a ústavní stížnosti.

Salačová už couvnout nemůže

Máte možnost mluvit s paní Salačovou mimo soud, soukromě. Nezalitovala někdy toho, že se přiznala a na ten institut spolupracujícího obviněného přistoupila?
Neřekl bych, že zalitovala. Bylo na ní vidět, že když se na ni kolegové sesypali s otázkami, že možná v té chvíli měla pochybnosti o správnosti svého rozhodnutí. Ale vždycky mi říkala, že když si ty pochybnosti přebere, tak svého rozhodnutí nelituje.

Vy sám jste jí radil, aby status spolupracující obviněné přijala?
A ono je to těžké. Jakékoli doznání už v přípravném řízení znamená, že už se od toho nikdy nemůžete odchýlit. To je věc, od níž není cesty zpět. Takže spíš jsem jí radil, aby si to dobře zvážila. Že samozřejmě z toho mohou vznikat určité benefity, což se nakonec postojem státního zástupce potvrdilo. Ale samozřejmě, že to s sebou nese i negativum. A to je prostě to, že se klientka doznala a může počítat s tím, že z toho jejího doznání bude soud vycházet. Těžko teď může přijít a říkat "bylo to všechno jinak".

Co ji nakonec přimělo požádat o status spolupracující obviněné?
Paní Salačová si někdy na podzim loňského roku svolala rodinu, probírali to horem spodem. Vedla také dlouhé konzultace s námi, kdy chtěla vysvětlit, co institut spolupracujícího obviněného znamená. Protože, to si nezastírejme, výpověď proti dost vysoce postaveným lidem a dalším lidem, kteří v této věci nejsou ani obviněni (např. projektant z firmy Aria Vladimír Procházka, pozn. red.), může znamenat také určitý tlak, buď otevřený nebo skrytý.

Paní Salačová má od konce minulého týdne určitý stupeň ochrany. Požádala o ni kvůli těmto tlakům?
Už před hlavním líčením se objevily nespecifikované obavy, že se něco může stát. Výpověď je proti hodně osobám. V minulosti už se paní inženýrce Salačové stalo něco s garáží (jde o incident z jara 2012, pozn. red.). Čili ten strach tam byl takový nekonkrétní. Pak se to ovšem stupňovalo, asi se objevovaly další náznaky, takže už jsme ochranu koncem týdne začali zvažovat. No a vyvrcholilo to v pátek tím, že mě paní inženýrka požádala, jestli bych o přestávce nesdělil státnímu zástupci, že má strach. Potom už se snad ochranná opatření nějakým způsobem rozběhla.

Vyjádření Pancové mě překvapilo

David Rath ve své čtvrteční výpovědi neustále opakoval, že odposlechy nejsou kompletní, že se s nimi manipulovalo. Vy jste se s nimi určitě seznámil. Máte také takový dojem?
Určitě má pan Rath pravdu v tom, že to nejsou všechny odposlechy, které policie pořídila. A určitě má pravdu i v tom, že v těch hovorech, které byly zaznamenány, ale nebyly založeny do spisu, něco být může. Nicméně, co mi říkala klientka, tak ona sama nemá dojem, že by záznamy byly nějak stříhané, deformované. Něco takového řekla i panu předsedovi na výslovný dotaz. Že pokud jsou tam věty, které byly zaznamenány a byla přítomna jejich pronesení, tak tak zazněly. Myslím si, že moje klientka dojem manipulace nemá.

Jak jste vnímal výpověď Petra Kotta a Kateřiny Pancové? Mířím teď spíš na paní Pancovou, která ve vyjádření k výpovědím popisovala běh událostí naprosto opačně.
Já jsem to zachytil a možná jste zaznamenali, že když byla moje klientka vyzvána k vyjádření k výpovědi paní Pancové, že byla do určité míry připravena něco říct. Ale pan předseda ji pak poučil, že se má vyjadřovat ne k vyjádření, ale k výpovědi, tak to nezaznělo. Ale o přestávce mi vyjadřovala ostrý nesouhlas s tím, co tam říkala paní Pancová. Že ona (Ivana Salačová, pozn. red.) měla být organizátorkou, iniciátorkou a tak dále. Říkala, že to chtěla říct, ale nakonec byla zastavena. Tudíž nelze vyloučit, že se k tomu v průběhu dokazování bude chtít vyjádřit.

Soud s Rathem

Kančev Salačovou nejspíš neohrozí

Co mě ale na vyjádření paní Pancové zaujalo nebo udivilo, bylo to, že se vlastně přiznala, že určitý vliv na zakázku na rekonstrukci gymnázia v Hostivici měla.
Nejenom v Hostivici. I v Buštěhradě. Mě také trochu překvapilo, že se paní doktorka Pancová ve svém vyjádření zmínila o tom, že ve věci těchto zakázek za ní vůbec někdo byl. Protože ona byla v určité pozici v nemocnici a vlastně s těmi zakázkami neměla nic společného. A samozřejmě, kdyby to bylo v rámci výslechu, tak by se někdo jistě ptal "proč k vám ti lidé chodili, když jste s tím neměla formálně vzato nic společného". Zatímco když to řekla ve vyjádření, tak tam k tomu žádné otázky být nemůžou. Ale obecně musím říct, že tahle věta mě dost překvapila.

Obžaloba předvolává poměrně hodně svědků, 78. Vy budete někoho předvolávat?
Zatím se mi vyloženě nerýsuje žádný svědek, kterého bychom navrhovali. Ale nemůžu vyloučit, že to vyplyne z průběhu procesu. Samozřejmě to vyplývá z té věci, že se můj klient doznává. A tam důkazní aktivita nikdy není tak vysoká, jako když klient popírá. Zatím ale nemáme žádné jméno, které bychom chtěli soudu předložit.

Bude mezi svědky i pan Kančev, který pro vaši klientku údajně fakturoval nikdy neprovedené práce?
Předpokládám, že bude vyslýchán.

Nemůže ten nějak ohrozit pozici vaší klientky, nebo je spíš hrozbou pro ostatní obžalované?
Důležitý svědek to být může, ale také nemusí. To u soudu nikdy nevíte. Ale pro mě pan Kančev není úplně součástí tohoto příběhu. Policii nikdy nezajímal, na začátku řízení, v usnesení o zahájení trestního stíhání o něm nebyla ani zmínka. I jste viděli, že policie při ani jedné z těch policejních výpovědí klientce nepokládala otázky spojené s Kančevem. On se v řízení objevil, pokud si to správně pamatuji, někdy v zimě, asi měsíc nebo dva po poslední výpovědi paní Salačové.

Ale samozřejmě, že to bude zajímavá výpověď pro obhájce ostatních obviněných, kteří na tom jméně založili celou svoji činnost nebo 90 procent obhajoby. Otázek na mou klientku ve spojitosti s panem Kančevem padla celá řada a dá se předpokládat, že celou řadu otázek kolegové budou mít při jeho svědeckém výslechu i na něj.

Přesto, když jsem sledoval paní Salačovou, jak odpovídala na otázky spojené s ním, tak dvakrát přesvědčivě nepůsobila. Nemůže to nahrát obhajobě ostatních obžalovaných, že paní Salačová není úplně důvěryhodná?
To se dá těžko předvídat. To by pan Kančev musel vypovídat tak, že by to vylučovalo výpověď mojí klientky. Ale já to nepředpokládám, protože si myslím, že klientka mluví pravdu.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

V Horním Slavkově na Sokolovsku hořel byt v paneláku, zemřeli dva lidé

Při požáru bytu v Horním Slavkově na Sokolovsku zemřeli dva lidé (16.12.2017)

Dva lidé zemřeli v noci při požáru bytu v Horním Slavkově na Sokolovsku. Mimo zasažený byt se požár nerozšířil. Hasiči...

Chtěl jsem si psa nechat, vysvětlil muž krádež fenky od obchodního domu

(Ilustrační snímek)

Pořádný šok zažil Plzeňan, který uvázal u obchodního domu svého psa a šel na nákup. Když se vrátil zpátky, jeho fenka...

Znásilnil nevlastní dceru, dívka ho má přesto raději než svou matku

(Ilustrační snímek)

Hradecký krajský soud uložil pětiletou podmínku Romanovi V., který letos v dubnu na chatě na Trutnovsku znásilnil svou...Najdete na iDNES.cz