Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie. | foto: ČTK

Rytířský titul pro Rushdieho rozčílil islámské země

  • 91
Válka vyhlášená před lety spisovateli Salmanu Rushdiemu znovu ožívá. Protesty Íránu, Pákistánu a Malajsie tentokrát vyvolala sama britská královna, která autora kontroverzní knihy Satanské verše vyznamenala rytířským titulem. Na kobereček si už islámské země předvolaly britské diplomaty.

"Smrt Salmanu Rushdiemu", "Smrt Británii", znělo před britskou ambasádou v malajské metropoli Kuala Lumpur a vzduchem létaly ohořelé zbytky plakátů s Rushdieho podobiznou. Horké chvilky čekaly britské diplomaty i v Pákistánu.

Rozhořčení muslimů ale vyvolala tradiční britská ceremonie po celém světě, svůj hněv dali telefonicky najevo i příslušníci Talibanu v Afghánistánu.

Podobně jako v roce 1989, kdy si vydáním údajně rouhačské knihy vykoledoval Rushdie dokonce rozsudek smrti. Beztrestně zabít "odpadlíka" mohl kvůli náboženskému výnosu íránského duchovního vůdce ajatolláha Chomejního v podstatě každý muslim.

Tentokrát ale zněla kritika hlavně na adresu Velké Británie, která tehdy spisovateli poskytla azyl. "Poškodilo to (udělení titulu) samotnou instituci rytířského stavu, celou slávu britského systému," řekl během demonstrací agentuře Reuters Hatta Ramli z malajské opoziční islamistické strany se-Malaysia. Britská vláda musí podle něj za svůj krok nést následky.

Ostrovní země se brání tím, že titul Rushdie dostal za zásluhy v oblasti kultury a literatury, nikoliv politiky. Taková argumentace však muslimy příliš neuspokojila.

"Rushdie se méně proslavil svými literárními zásluhami a více útočnými a urážlivými spisy, které se hluboce dotýkají muslimů po celém světě," zní například postoj pákistánského ministerstva zahraničí.

Udělení rytířského titulu také podle Islámábádu představuje "naprostý nedostatek soudnosti části britské vlády". Parlament islámské země už v pondělí schválil rezoluci, která požaduje, aby Británie Rushdieho zbavila titulu sir. Požadavek má podporu i pákistánské vlády.

Ostré výtky si britští diplomaté vyslechli i v Íránu. Právě jeho vláda se už v roce 1998 od fatvy ajatolláha Chomejního distancovala. Militantní islámské skupiny nicméně volají po Rushdieho smrti dál.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video