Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rytíři z Ordo Lumen Templi se scházejí v garáži, kde mluví o lásce

  10:02aktualizováno  10:02
Na webových stránkách řádu Ordo Lumen Templi založeného Danielem Landou se loni v srpnu objevila výzva, že se přijímají noví členové. Reportér MF DNES dostal po půl roce dopisování pozvánku na vstupní pohovor. S rytíři se setkal v jedné garáži blízko rotundy sv. Martina na Vyšehradě.

Členové řádu Ordo Lumen Templi se scházejí blízko rotundy sv. Martina na Vyšehradě. | foto: Profimedia.cz

Je tma. Osm hodin večer. Stojím sám v parku před rotundou na pražském Vyšehradě. Ve světle pouličních lamp se mi zdá tajemnější než kdykoliv předtím. V tom kousek od sebe spatřím asi třicetiletého muže v kožené bundě. "Ty jsi Tomáš," osloví mě. Přitakám. "Tak jdeme," zavelí a vede mě parkem ke starým garážím, které stojí asi sto metrů od rotundy. Oba mlčíme. S obavami přemýšlím, co mě asi čeká.

Takhle začal nábor nových členů do Ordo Lumen Templi – Řádu Světlo chrámu, který v roce 2004 založil zpěvák Daniel Landa. Ten sice řád před rokem opustil, přesto hnutí získalo kvůli jeho skinheadské minulosti velmi kontroverzní pověst. - čtěte Landa odešel ze svého řádu, utekli i politici

http://www.ordolumentempli.czExprezident Václav Havel prohlásil, že mu řád připomíná Ku-klux-klan, a aktivity Ordo Lumen Templi prověřovala i policie. Nynější představitelé tajemného řádu, mezi něž patří bývalý elitní policista Jiří Komorous, populární herec Ondřej Vetchý a trumpetista Josef Zámečník, jakákoliv podezření z extremismu popírají.

"Naopak. Chceme pomáhat slabším a potřebným," tvrdí Zámečník. Zároveň však vytrvale odmítá podat veřejnosti detailní informace o činnosti a cílech hnutí, mezi jehož příznivce patřili vlivní lidé z bezpečnostních sfér státu – třeba první náměstek ministryně obrany Martin Barták nebo poslanec Jan Vidím.

MF DNES se proto rozhodla prozkoumat řád "zevnitř". Pod identitou zájemce o vstup jsem se zúčastnil vstupního pohovoru.

Půl roku dopisování, až pak osobní pohovor

Příběh se začal odvíjet vloni v srpnu, kdy jsem si na webových stránkách Ordo Lumen Templi všiml, že řád přijímá nové členy. Půl roku jsme si dopisovali, než přišla vytoužená pozvánka na Návštěvnický templ, což je osobní pohovor. "Čekejte ve středu na Vyšehradě u rotundy ve 20.00 hodin," stálo v e-mailu.

A jsme zpět u rotundy, kde mě vyzvedává muž v kožené bundě. Po dvou minutách už stojím u vrat jedné z garáží nedaleko rotundy. Můj doprovod třikrát zaklepe. Otevírají se dveře a na mě dopadá světlo ze svícnů uvnitř. "Pojďte, chlapci," vítá nás Zámečník.

Garáž vypadá jako menší pokoj. Naproti mně stojí knihovna, vpravo malý stolek s varnou konvicí. Světlo zajišťují svíčky, které hoří na velkém kulatém stole, dominantě garáže. Kolem stolu sedí tři muži – Josef Zámečník a jeho dva řádoví bratři. Nad nimi se tyčí kříž vytesaný z kamene. Tajemnou atmosféru dolaďuje tichá gotická hudba a praskající dřevo v malých kamnech.

"Chodím odsud vždy posílený sounáležitostí. Jednou jsem šel domů skrz barák, kde jsou feťáci, prostitutky a pasáci, a oni ode mě úplně odskakovali. Cítili ze mě tu duševní sílu," říká člen řádu Josef Zámečník.

"Posaďte se tady," ukazuje Zámečník na dvě volné židle u kulatého stolu, které tu čekají na mne a mého průvodce. "Řídíme se čtyřmi principy: víra, láska, síla, pravda. Vydali jsme se po křesťanské cestě," vypráví Zámečník. A vysvětluje, proč se scházíme v garáži na Vyšehradě. Blízkost rotundy prý dodává místu až mytickou atmosféru.

Chce to začít vydělávat

Zámečník a jeho řádoví bratři vyprávějí, jak chtějí Ordo Lumen Templi po odchodu Landy znovu nastartovat. Založit firmu, vydělávat peníze a za ně opravovat kostely, stavět hřiště a zdokonalovat duši. "Líbí se nám idea rytířství, nehledejte v tom zbohatnutí. Najdete tu přátele, kteří vám pomohou v práci i soukromí, vše řešíme společně. Komorousovi přišlo požehnání od papeže," říká mi jeden z bratrů.

"Chodím odsud vždy posílený sounáležitostí. Jednou jsem šel domů skrz barák, kde jsou feťáci, prostitutky a pasáci, a oni ode mě úplně odskakovali. Cítili ze mě tu duševní sílu," dodává Zámečník.

Jedním z nejčastějších slov byla láska. Zámečník a jeho bratři o ní mluvili často. "Bratře, já tě mám strašně rád, já tě miluji! Vždyť je to krásné, lidé by si to měli mnohem víc říkat," potvrzoval Zámečníkovi přátelství jeden z jeho bratrů.

Jak Ordo Lumen Templi koná dobro

Konkrétní plány, jak chtějí pomáhat, jsem se však nedozvěděl. Jen obecné formulace o tom, jak bude Ordo Lumen Templi konat dobro.

Ani do řádu jsem nebyl přijat. Po hodinovém setkání ve vyšehradské garáži se už Zámečník neozval.

Nic bližšího o tom, co má řád v plánu, mi neřekl Zámečník ani poté, co jsem se mu po čase přiznal, že jsem novinář. "Stáli jsme u zrodu určitých myšlenek, které se teď naplňují," odpověděl pouze Zámečník.

Jediným známým úspěchem řádu je vybudování dětského hřiště na Vyšehradě, s nímž však před odchodem výrazně pomáhal zpěvák Daniel Landa. Výsledky dalších projektů, o nichž Zámečník a jeho bratři v minulosti mluvili, například stavba školy pro chudé děti, nejsou známy.

Co tedy mohu o členech Ordo Lumen Templi říct poté, co jsem navštívil jejich sezení? Extremisté to rozhodně nejsou. Spíš podivíni, kteří se scházejí v garáži na Vyšehradě a mluví o lásce a dobru.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

VIDEO: Divočák s dogou tvoří nerozlučný pár, na útěku překvapili řidiče

Rocky a Janička spí každý den společně ve stáji pro koně.

Po silnici pobíhá velký pes a honí divočáka, hlásili začátkem prosince řidiči milevským strážníkům. Ti ale na místě...

Zeman jmenoval Babišovu vládu. Přeje si, aby získala důvěru do února

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Vláda Andreje Babiše poprvé zasedla. Vicepremiéry byli zvoleni ministr zahraničních věcí Martin Stropnický a ministr...

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...Najdete na iDNES.cz