Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rytíř, který z jeviště slezl do ordinace

  20:58aktualizováno  20:58
Když se řekne rytíř, představí si každý urostlého muže v brnění. Rytíř, jaký byl dnes v Břevnovského kláštera pasován, sice nemá brnění ani meč, ale tímto titulem se pyšní právem. Přední český dětský alergolog profesor Václav Špičák si svůj titul 16. rytíře českého lékařského stavu vydobyl svou prací, mimořádným přínosem pro medicínu i statečným chováním.

Alergolog Josef Špičák se stal Rytířem českého lékařského stavu. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Psal se rok 1948 a Praha si pomalu zvykala na novou vládu komunistů. Devatenáctiletý Václav Špičák, absolvent Gymnázia Jana Masaryka, měl však v tu dobu jiné starosti.

Stál před životním rozhodnutím. Má pokračovat v herecké dráze, kterou úspěšně nastartoval už během gymnaziálních let, nebo se má stát lékařem? Po dlouhém váhání nakonec vyhrála druhá varianta.

"Jako dítě jsem hrozně často stonal. Díky tomu jsem si možná uvědomil, jak moc je důležité, aby měl člověk někoho, o koho se může opřít," zamýšlí se nad svou tehdejší volbou dnes už osmdesátiletý profesor. Mladý maturant byl přijat na lékařskou fakultu, a když byl ve třetím ročníku, přihlásil se na nový obor pediatrie čili dětské lékařství.

Jeden okres = jeden lékař

"Tehdy se rozhodlo, že v každém okrese musí být jeden dětský lékař. Vůbec jsem neváhal. Mé srdce bilo pro pediatrii už tehdy," vzpomíná se smíchem. Tehdy se také seznámil se svým budoucím zaměřením – alergologií.

"K alergologii mě přivedl profesor Švejcar, který už tehdy pochopil, že alergická onemocnění budou v životě lidí hrozně důležitá," vzpomíná přední dětský alergolog Václav Špičák. O tom, že měl pravdu, svědčí fakt, že alergických onemocnění rok od roku přibývá.

"U nás jimi trpí už třicet procent obyvatel. Během let se alergie staly epidemií 21. století," upozorňuje lékař, který v roce 1960 vytvořil na 1. dětské klinice Fakulty dětského lékařství první lůžkové alergologické oddělení pro děti v republice.

Rozjetou kariéru mladého lékaře, který v 60. letech absolvoval roční studijní pobyt v Paříži pod vedením evropských lékařských kapacit, zbrzdil až příchod roku 1968.

"Pocházel jsem z rodiny, která byla levicově orientovaná a já smýšlel stejně. Proto byl pro mě rok 1968 největším zklamáním," popisuje Špičák.

Společně se studenty organizoval stávkové hnutí a s kolegyněmi umožnil natáčení televizních rozhovorů s významnými osobnostmi v budově dnes již neexistující kliniky. "Přiváželi jsme je tam sanitkami," říká Špičák. Za tento odpor byl převeden jako vědecký pracovník nejnižšího stupně do Výzkumného ústavu vývoje dítěte a byl vyloučen z KSČ.

Sedm let trvalo, než se mohl opět vrátit ke své práci. Dnes má na svém kontě více než 180 odborných publikací a řadu ocenění.

"Alergie je jako detektivka. Je spjatá se životním prostředím, způsobem života, genetickou výbavou a spoustou dalších věcí," popisuje Špičák. "Právě u alergií musí lékař mnohem víc naslouchat svým pacientům a to je přesně to, na co bychom neměli při současném technickém vývoji medicíny zapomínat," upozorňuje Václav Špičák.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Najdete na iDNES.cz