Ovocnáři z Chelčic na Strakonicku využívají k opylení rozkvetlých ovocných sadů čmeláky, které chovají ve speciálních přenosných úlech.

Ovocnáři z Chelčic na Strakonicku využívají k opylení rozkvetlých ovocných sadů čmeláky, které chovají ve speciálních přenosných úlech. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Rychlý nástup jara zaskočil sadaře i čmeláky

  • 2
Kvůli neobvykle rychlému nástupu jara s vysokými teplotami, který letos přinutil kvést třešně zhruba o čtrnáct dní dřív než loni, měli sadaři z proslulé Chelčicko-lhenické ovocnářské oblasti obavu o jejich opylování.

Tisíce třešní, švestek, jabloní a višní v jejich sadech opylovávají v posledních letech hlavně čmeláci, které si připravují v laboratoři.

"Nikdo nepočítal s tím, že letos vykvetou stromy tak rychle. Proto stejně jako včely nebyli ani naši čmeláci při rozkvětu prvních třešní v plné síle. Díky teplému počasí se však jejich počty během několika dnů srovnaly," uvedl ředitel chelčické Zemcheby Jaroslav Muška.

Nyní, když dokvétají třešně i švestky a naplno kvetou jabloně, višně i rybízy, jsou už bílé úly se čmeláky rozestavěné přímo mezi stromy. A sadaři si nemohou své bzučící pomocníky vynachválit. Jsou prý ještě pilnější než včely.

"Létají a opylují už při teplotě deset stupňů, zatímco včely až při čtrnácti stupních Celsia. Čmeláci na rozdíl od včel pracují i při zatažené obloze a mrholení. Začínají ráno od šesti a ti nejpilnější se vracejí do úlu se západem slunce," srovnává Muška a vyvrací tím zažité mýty o nejpilnějších včelkách.

Čmeláky si však musí sadaři připravit v laboratoři. Kdyby spoléhali na přírodu, mají smůlu. Tam se totiž vylíhnou až po odkvětu stromů. Včelaři si je však asi neoblíbí. Čmeláci mají svůj hustý med jen pro výchovu svých potomků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: příroda, Včela

Nejlepší videa na Revue