Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rychlostní zkouška letos přes Řípov nepovede

  14:50aktualizováno  14:50
T ř e b í č - O jednu z nejatraktivnějších částí přijde přinejmenším v následujících dvou letech nejvýznamnější automobilový závod Vysočiny - tradiční Horácká rally. Stejně jako tato rally, tak ani trasy jiných závodů, pořádaných Autoklubem elektrárny Dukovany, totiž nepovedou přes třebíčskou místní část Řípov.

Důvodem je zákaz nadměrného zatěžování loni opravené silnice, svou měrou zřejmě přispěla i petice řípovských obyvatel, kteří poukazovali na neblahé vlivy rally. "Na opravu silnice je dvouletá záruční lhůta. Z hlediska ochrany státních zájmů a vynaložených státních prostředků musíme zajistit adekvátní ochranu komunikace minimálně po dobu záruky," objasnil důvody zákazu ředitel třebíčské správy a údržby Antonín Švehla.

Stanovisko silničářů nezbývá než respektovat pořadatelům, kteří připouští, že by bylo škoda hned poškodit novou silnici rychlými vozy. "Rozhodnutí nám způsobilo problémy, ale zase ne takové, které by byly nepřekonatelné," řekl mluvčí autoklubu Miloš Morávek. Náhradní trasa bude nová jen z poloviny a povede podél řeky Jihlavy opačným směrem než v předchozích ročnících. "Věřím, že i tak bude tato rychlostní zkouška atraktivní a že diváci budou spokojeni," dodal Morávek.

Obyvatelé Řípova, kteří v závěru loňského roku proti konání rally sepsali petici a adresovali ji třebíčskému zastupitelstvu, jsou s verdiktem spokojeni jen částečně. Podle mluvčího petitentů Františka Nováka se zákazem průjezdu jejich obcí totiž vyřešila jen polovina problému a ještě jen na dva roky. "Druhou částí, na kterou jsme upozorňovali, byl přístup Třebíče k naší integrované obci a třísettisícový finanční příspěvek města na rally, který by se dal využít ve prospěch naší obce, například na plynofikaci. V tom se nic nezměnilo," upozornil Novák. Podle něj jsou obyvatelé Řípova toho názoru, že za posledních deset let se ze strany města pro ně nic neudělalo a vesnice je zapadákovem.

Řípovští proto stále čekají, že se jim radní, případně někteří zastupitelé ozvou a řeknou jim, jak hodlají problémy řešit. "Věc nepovažujeme za uzavřenou. Počkáme, jestli se něco nezmění do pololetí, a pak zkusíme podniknout další kroky," řekl František Novák. Podle tajemníka třebíčské radnice Rostislava Nováka však v petici nic o řešení konkrétních problémů či o požadavcích nebylo. Navíc prý zástupci petičního výboru byli na společných jednáních o letošním ročníku Horácké rally, ale nic neřekli. "Když bude petice kvůli něčemu jinému, tak se tím rada i zastupitelstvo bude zabývat," řekl tajemník Novák.

Pořadatelé letos pravděpodobně dostanou i finanční příspěvek, který jim letos město dává poprvé po letech organizačně-technické podpory, a to zejména z důvodu, že se z jedné akce staly dvě. V květnu se v okolí Třebíče pojede Horácká historic rally, zařazená do Mistrovství Evropy historických automobilů. Na podzim se zde pak uskuteční 12. ročník automobilového závodu Horácká rally, poslední ze série závodů mistrovství republiky. Příspěvek města Třebíče na rally je součástí návrhu rozpočtu, který  budou zastupitelé projednávat v příštím týdnu.

O divácky zajímavé momenty není při horácké rally nouze.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější



Další z rubriky

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Najdete na iDNES.cz