Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rychlá oprava metra odborníkům vadí

  8:48aktualizováno  8:48
Praha - Dopravní podnik podle pražských hasičů zbytečně spěchá s opravou metra. Některé poškozené vybavení nechal jen opravit a namontoval ho zpět, tvrdí. Podle nich jsou probíhající opravy příležitostí k důkladné rekonstrukci v souladu s novými protipožárními normami. Spěcháme, ale ne na úkor bezpečnosti, tvrdí Dopravní podnik.

"Rozhodně se nevyměnilo vše, co se vyměnit mělo. Některé laminátové kryty přívodních kolejnic zůstaly. Přitom je voda určitě poškodila," řekl expert na materiály, který se na opravě už v minulosti podílel. Protože jeho spolupráce s firmami při opravě metra ještě neskončila, nechce uvést jméno.

Vedení Dopravního podniku s jeho názorem nesouhlasí. "Požární ochrana ve stanicích, které se po záplavách uvádějí do provozu, funguje v takovém rozsahu, jako před nimi a odpovídá všem příslušným normám a předpisům," tvrdí mluvčí DP Michaela Kuchařová.

Za to, že v tunelech žádné nebezpečí nehrozí, ručí i šéf hasičů metra Michal Wowesný. "V žádném případě nemůže být požární zajištění stanic horší, než před povodněmi. V některých případech je dokonce lepší."

To Kuchařová potvrzuje. "Všechny materiály používané při opravě metra vyhovují všem příslušným normám a předpisům. Měněné kabely mají navíc zvýšenou odolnost proti šíření plamene. Všechno nové odpovídá protipožárním předpisům a požadavkům na hořlavost."

OPRAVA METRA:

Větrací systém metra nefunguje

ON-LINE ROZHOVOR:
Šéfa hasičů Wowesného na iDNES nepustili

Hasiči: Mělo se vyměnit všechno
Celou rekonstrukci musí posvětit pražští hasiči, kteří za protipožární ochranu odpovídají. "Vadí nám, že se prošvihla možnost udělat všechno podle současných norem. Když už se to sundalo a demotovaly se podhledy, měly se všechny materiály vyměnit. Některé z dílů jsou z hlediska protipožární ochrany zastaralé a požadované limity už nesplňují," prohlásil jeden z hasičů. Své jméno se ale bál prozradit.

Dopravní podnik si k posouzení stavu zničených stanic pozval specialisty. A vznikl konflikt.

Povodně změnily stavební zákon

Jak je možné, že může Dopravní podnik v metru provádět rekonstrukci a nemusí se držet současných protipožárních norem? Ze současného zákona, který vláda přijala po srpnových povodních, je totiž povinen uvést stavbu do stavu, jaký byl při kolaudaci.

"Současný stav se drží stavebního zákona, který ve své vyhlášce pamatuje i na odstraňování násedků živelných pohrom. Nyní tedy stačí pouze oznámit začátek stavby a uvedení do původního, tedy kolaudovaného stavu," uvedla ředitelka odboru prevence pražských hasičů Lubica Rážová.

Podle ní však právě touto vyhláškou mohou vznikat rozpory v rekonstrukci. "V průběhu let se samozřejmě měnily normy i stavební zásady. Metro je navíc velmi komplikovaný případ, protože je to napůl důlní dílo i drážní stavba."

"Zjistil jsem, že některé nástřiky a hmoty nevyhovují, měly by se sundat a vyměnit," řekl expetr na materiály. "Vedení podniku se mnou pak už nechtělo spolupracovat."

"Některé materiály poškodila agresivní voda. Odpovídaly totiž době, kdy se metro stavělo, a nikdo nepočítal s tím, že by se do vody mohly dostat. Rozhodně se měly vyměnit všechny," upřesnil expert.

"Všechno se nevyměňuje, protože by se to nestihlo ve stanovených termínech. Například novější podhledy se jen sundaly, očistily speciálními přípravky a znovu namontovaly." přiznává František Polák ze společnosti Metrostav, která se na rekonstrukci podzemí podílí.

Oprávněnost tohoto postupu vysvětluje ředitelka odboru prevence pražských hasičů Lubica Rážová. "Dopravní podnik rozhodně žádnou vyhlášku neporušuje. Naopak. Podle stavebního zákona je povinnen uvést stavbu do stavu, jaký byl při kolaudaci."

Někteří hasiči ale oponují. "Rozdíly mezi tím, jak to bylo kolaudováno, a jak v současné době vypadá technický pokrok v oblasti protipožární ochrany, je obrovský. Tehdy platila zcela jiná pravidla. Řada norem pro projektování a výstavbu objektů začala platit až koncem sedmdesátých let. Projektová příprava metra přitom začala už v roce 1964, kdy platila zcela jiná pravidla," uvedl hasič, který se na kontrole metra podílí.

Hasiči Dopravního podniku mají jasno. "Nikdo nás nemůže donutit k tomu, abychom povolili otevření stanice, která by byla nějak nedodělaná z hlediska požární bezpečnosti. My se snažíme, aby každá stanice byla maximálně zajištěna tak, aby cestující byli v naprostém bezpečí," tvrdí jejich šéf Wowesný.

"Bylo by nádherné, kdyby se řeklo, že se těch sedmnáct zničených stanic nechá a metro se rozjede až v lednu 2004. A ty stanice pak budou kompletně nové a vyměněné. Jsou ale věci, ze kterých se musí ustoupit. Bezpečnost k nim však rozhodně nepatří," dodal.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Zavírejte dveře migraci, řekl Wilders v Praze. Stovky lidí demonstrovaly

Na tiskové konferenci evropských protiimigračních stran vystoupili Marine Le...

Nizozemský odpůrce islámu Geert Wilders doufá, že Česko bude nadále zavírat dveře masové migraci. Podle francouzské...

VIDEO: Další lávku přes Vltavu ráno zavřeli, první chodci přelézali

Dva roky se budou opravovat lávky přes železniční most mezi pražskou Výtoní a...

Od pátečního rána měly být uzavřeny lávky pro pěší na železničním mostě přes Vltavu z pražské Výtoně. Jenže opačným...

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...Najdete na iDNES.cz