Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rychetský okleštil Rychetského návrh

  12:27aktualizováno  12:27
Pavel Rychetský jako šéf legislativní rady vlády navrhl, co by měl prezident dostat od státu, až skončí jeho volební období. Návrh dostaly nejrůznější instituce, aby uplatnily své připomínky. První úřad se už ozval: shodou okolností právě Rychetského ministerstvo spravedlnosti. Resort péči, kterou jeho šéf pro exprezidenta navrhl, zásadně omezil.

Pavel Rychetský v čele legislativní rady vlády navrhl pro prezidenta penzi, která by byla dvojnásobkem jeho platového základu a na paušálu mu chtěl přidat plných 150 procent.

Pavel Rychetský v čele resortu spravedlnosti ale podepsal v připomínkovém řízení pro prezidenta penzi jen jeden a půl krát vyšší, než je jeho plat a paušál stejný jaký Havel pobírá dnes.

Penzionovaný prezident by tak už nedostával 210 tisíc korun měsíčně, jak předpokládal původní návrh. Po okleštění Rychetského ministerstvem by si přišel "jen" na 116 tisíc. Navíc by je musel zdanit.

Ministerstvo spravedlnosti také oproti Rychetského původnímu návrhu prezidenta - důchodce připravilo přibližně o osm set tisíc odstupného a služební byt.

"Je to trochu o tom, že pan Rychetský sedí takříkajíc na dvou židlích," vysvětlila iDNES Rychetského postup mluvčí ministerstva spravedlnosti Iva Chaloupková. "Ministerstvo spravedlnosti je jedním z mnoha úřadů, který návrh legislativní rady, jíž je Rychetský předsedou, připomínkuje," říká mluvčí.

Ministr Rychetský tak v podstatě připomínkuje sám sebe. Návrh totiž předložil jako šéf odboru legislativy Úřadu vlády ČR. A proč je Rychetský v čele resortu na prezidenty - důchodce přísnější než Rychetský v čele vládního odboru?

"Jde o značně choulostivou záležitost," vysvětluje Rychetský ve zprávě ministerstva spravedlnosti. "Proto jsem doporučil pro první pracovní verzi tohoto návrhu, uvažovat o širokém rozpětí navrhovaných náležitostí. Během parlamentního projednávání návrhů zákonů je totiž vždy snazší navrhovat snížení dávek než jejich navyšování," dodává ministr spravedlnosti.

Rychetský: Prezident by měl mít penzi 210 tisíc
(původní návrh)

"Pan ministr návrh ministerstva podepsal, takže se s ním ztotožňuje," dodává Chaloupková. Připomínkové řízení k návrhu novely, kterou se bude měnit zákon o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci, končí v pátek.

Připomínky by měly zřejmě zaslat také ministerstvo vnitra, ministerstvo financí a další subjekty.

"Připomínkového řízení se mohou účastnit desítky institucí, ale také nemusejí. Záleží na nich. Pak se zákon vrací zpět na legislativu úřadu vlády, která připomínky zapracuje. Až po schválení vládou se z normy stává vládní návrh," doplnila Chaloupková.
 

Co navrhuje ministerstvo spravedlnosti


1.    Vzhledem k tomu, že podle navrhovaného zákona má prezidentu republiky vzniknout nárok na řadu náležitostí, považuje MS za odůvodněné, aby byl zrušen jeho nárok na odchodné podle zákona č. 236/1995 Sb.

2.    Výše měsíčního příjmu prezidenta na odpočinku by měla být  stanovena koeficientem 1,5 z platové základny, nikoliv koeficientem 2, jak obsahuje původní návrh.

3.    MS navrhuje, aby víceúčelová paušální náhrada výdajů byla stanovena ve výši pouze 100% platové základny, nikoliv ve výši 250%, jak rovněž obsahuje původní návrh.

4.    MS je přesvědčeno, že není nutné, aby do náležitostí příslušejících bývalému prezidentu republiky patřil též bezúplatný nájem přiměřeného bytu.

5.    MS navrhuje uvážit, zda by všechny náležitosti neměly příslušet bývalému prezidentu republiky pouze po dobu 10 let, nikoliv na doživotí.

6.    MS nedoporučuje zavádět tímto návrhem do zákona č. 236/1995 Sb. termín „zvláštní důchod“, neboť jde o zákon o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkcí státních představitelů. Bývalému prezidentu by vznikl tedy nárok na zvláštní měsíční příjem – plat, jenž by ale podléhal běžnému režimu daně z příjmu.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Po střetu s pluhem zemřel v Rokytnici chodec, ve sněhu uvázly kamiony

Kamiony zápasily se sněhem na Albrechtickém kopci.

Sněžení komplikovalo od pátečního rána dopravu v Libereckém kraji. Příjezdy do větších měst i průmyslových zón...

Mobily fungují příliš přesně. Chyby je udrží déle nabité, říká student

Jiří Matyáš z VUT v Brně zvítězil v soutěži IT SPY, kam své práce zaslalo 1 700...

Možná jsme jen krůček od skokového zvýšení kapacity akumulátorů v mobilních přístrojích. Docílit toho pouhou úpravou...

Kdo za Ondráčka? Šéfem komise pro dohled nad GIBS by mohl být Chovanec

Milan Chovanec (ČSSD)

Na post šéfa komise pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů se podle informací MF DNES rýsuje nový...

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.cz