Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rychetský kritizuje odvolací soudy

  12:35aktualizováno  12:35
Ministr spravedlnosti Pavel Rychetský se pustil do odvolacích soudů. Kritizuje je kvůli vysokému počtu vracených případů. Dlouhé projednávání kauz vytýká Česku také Evropská komise. Kvůli soudním průtahům navíc státu hrozí, že v některých případech bude muset zaplatit odškodné.

"Téměř sedmdesát procent případů vracejí krajské a vrchní soudy z důvodu formálních nedostatků, aniž by se zabývaly právní stránkou věci," řekl Rychetský na víkendovém sněmu Soudcovské unie České republiky v Liberci.

Vicepremiér však věří, že to není důsledek alibismu, ale snahy soudců o ochranu lidských práv.

Vysoký počet vracených případů je jedním z hlavních důvodů příliš dlouhého projednávání některých případů.

V civilní oblasti je nyní přes 442 tisíc neukončených soudních sporů, z toho více než 77 tisíc případů se vleče déle než tři roky. "Výjimkou ale nejsou ani případy trvající pět či sedm let," uvedl Rychetský.

Evropský soud pro lidská práva projednával od začátku letošního roku 45 stížností občanů na nepřiměřenou délkou projednávání případu u soudu v České republice. Podle rozkladu ministerstva budou zřejmě všechny stížnosti uznány za oprávněné a stát vyplatí odškodné.

"Je však třeba říci, že v rámci Evropy nejsou tyto stížnosti ani jejich množství ničím výjimečným, podobně jsou na tom i ostatní země," poznamenal Rychetský.

Jedním z důvodů, které práci soudů prodlužují, je špatné doručování soudních obsílek. "Za doručování či spíše nedoručování soudních písemností platíme ročně České poště téměř miliardu korun, výsledky jsou však velmi špatné," konstatoval ministr.

Vicepremiér se proto chystá uskutečnit hloubkovou analýzu, která by měla ukázat úspěšnost doručování Českou poštou. Zároveň nevyloučil, že se soudy s poštou rozejdou a zavedou institut soudních doručovatelů, který už u některých soudů úspěšně funguje.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Po 19 hodinách je D1 u Humpolce, zastavená nehodami, konečně průjezdná

Kolony na dálnici D1 (16. ledna 2018)

Okolo středeční 8. hodiny se povedlo na D1 na 99. kilometru ve směru na Prahu zprůjezdnit jeden jízdní pruh. Dálnice v...

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Najdete na iDNES.cz