Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ryby zahubila havárie v podniku

  11:31aktualizováno  11:31
Vamberk - Chemická havárie ve firmě Esab Vamberk na Rychnovsku způsobila před dvěma týdny úhyn tisíců pstruhů a lipanů v říčce Zdobnice. Odborníci ze Státního veterinárního ústavu v Hradci Králové zjistili, že ryby zabila příliš zásaditá voda. Firma Esab přiznala, že měla v té době havárii na potrubí, z něhož se zřejmě chemikálie do vody dostala.

"Vzorky vody pod výpustí továrny byly silně zásadité. Ryby měly kvůli tomu zahleněnou kůži a žábry, které navíc byly zakrvácené," sdělil ředitel Okresní veterinární správy v Rychnově nad Kněžnou Josef Jansa.

Roztok, který unikl při havárii do řeky a zavinil otravu ryb asi na třech kilometrech Zdobnice, vykázal dvojnásobnou hodnotu pH, než jaká se pro chov ryb doporučuje.

Mimořádné havárii na potrubí se firma Esab, která patří k největším světovým výrobcům svařovacích materiálů, pokoušela zabránit.

"Asi padesát litrů unikající látky s podílem kyseliny sírové a železa naši pracovníci neutralizovali vápenným mlékem, přesto se roztok dostal dešťovým kanálem až do Zdobnice," řekl už dříve vedoucí odboru investic firmy Tomáš Richter.

Během jedné hodiny uhynuly ryby hlavně v pásmu, který rybáři hájili kvůli rozmnožování. "Mohlo jít až o dva tisíce kusů," sdělil hospodář vamberského rybářského svazu Karel Archleb.

Předběžnou škodu rybáři odhadli na pětadvacet tisíc korun, zřejmě však bude vyšší. Firma už dříve slíbila, že pokud se prokáže její vina na ekologické havárii, bude s rybáři jednat o náhradě škody.

Ve správním řízení se případem zabývá Okresní úřad v Rychnově kvůli porušení zákona o vodách. Společnosti hrozí pokuta až pět milionů korun.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Tišnově hořel sklad klimatizací. Místní lidé neměli otevírat okna

Hasiči zasahují v Tišnově, hoří tam skladovací hala.

Třináct jednotek hasičů zasahovalo v Tišnově na Brněnsku, kde hořel sklad klimatizací o rozměrech padesát krát pět...

Stížnost vraha těhotné přítelkyně odmítl i Ústavní soud, trest 23 let platí

Osmatřicetiletý Pavel Radziszewský u Krajského soudu v Brně popřel, že by...

Ústavní soud odmítl stížnost Pavla Radziszewského, jenž si má za vraždu v Kalech na Brněnsku odpykat výjimečný trest 23...

VIDEO: Opilého řidiče dodávky vystřídal ještě větší opilec a boural

Opilec za volantem

Hned dva opilé řidiče ve stejném autě zastavili v neděli policisté v Červeném Újezdu na Praze-západ. Nejdřív zabavili...

Najdete na iDNES.cz