Ruzyňské letiště ochromují výhružky

  • 3
Praha - Na ruzyňském letišti je radioaktivní nálož! A také na Nuselském mostě a na vltavské kaskádě, volal na tísňovou linku 112 v noci na včerejšek anonym. Kromě toho zavolal ještě třikrát za noc přímo na letiště. Zaměstnancům a policii tak zorganizoval celonoční vyklízecí a pátrací cvičení. Policejní pyrotechnici však žádné nálože nikde nenašli.

Všichni ven!
Nejvíc si noční "bojovky" užili pracovníci ruzyňského letiště. Středeční anonym zavolal nejprve v osm večer, poté ve čtvrt na deset a nakonec krátce před půlnocí. To se stalo jen čtyři dny poté, co zařídil noční manévry na letišti podobný telefonát.

"Pokaždé to pro nás znamená vyhnat všechny lidi ven z letištního prostoru bez ohledu na počasí," uvedla mluvčí správy letišť Vlasta Pallová. "Škodu utrpí také ostatní letecké společnosti, protože mají zpožděné, nebo dokonce zrušené lety. A to už ani nemluvím o obchodech, které na letišti jsou. Všichni musí zavřít a vyklidit prostor."

Policisté se domnívají, že autor telefonátů na letiště i na tísňovou linku je zřejmě tentýž člověk. "Podařilo se nám zjistit, odkud volal, ale zatím nevíme, kdo to je," řekla policejní mluvčí Eva Brožová. "Anonym oznámil, že nálože jsou dálkově ovládané. Na letišti to mělo údajně bouchnout dvacet minut po telefonátu, most měl vyletět do povětří v pět ráno. Chce se prý někomu pomstít," dodala.

Od začátku roku se s hlášenými náložemi na letišti roztrhl pytel. Zatímco za celý loňský rok volalo šest anonymů, stejný počet telefonátů už mělo letiště jenom od letošního ledna.

Dopadnout autory anonymních výhrůžek se policistům daří jen přibližně ve třetině všech případů. "Když někdo zavolá třeba přímo na letiště, trvá dlouho, než zjistíme, odkud telefonát byl," říká policista, který nechce zveřejnit své jméno.

"Dřív stačilo poslat žádost operátorovi té stanice, kam anonym volal, a téměř ihned jsme dostali výpis všech hovorů. Teď ale musíme mít povolení od soudu, a to trvá i týden nebo dva," zlobí se policista.

Volal z vlastního mobilu
Shodou okolností stál ve středu před soudem Jaroslav Horáček z Blanenska, který hrozil bombou v Ruzyni vloni v létě. Přerušil tím provoz letiště na čtyři hodiny, takže České aerolinie po něm chtějí náhradu škody ve výši 6,5 milionu korun.

Brněnští policisté ho chytili jenom pár hodin po telefonátech. Horáček, který už byl několikrát soudně trestán, se sice přiznal, ale stále mění důvody, proč bombou vyhrožoval. Kromě obrovské náhrady škody mu hrozí také pětileté vězení.

Podobně vloni na podzim dostihli kladenští policisté muže, který vyhrožoval bombou nejen na letišti, ale také v Komerční bance. Policisté na lince 158 nechtěli věřit vlastním očím: muž pokaždé telefonoval z vlastního mobilního telefonu, což se jim okamžitě ukázalo na displeji ve služebně. Pachatel se nakonec přiznal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video