Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ruzyňské letiště i svět zpřísňují kontroly cestujících do USA

Víme první   11:52aktualizováno  11:52
Velká letiště a aerolinky zpřísňují pravidla pro leteckou dopravu. Důvodem mnohdy bizarně vypadajících opatření, která znepříjemní cestování slušným pasažérům, je pokus o zničení airbusu Delta Airlines na letu z Amsterdamu do Detroitu. Přísnější režim zavedlo i letiště v Ruzyni.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

"Na základě požadavku Američanů jsme přijali některá dodatečná opatření," řekla iDNES.cz Olga Jurková z tiskového oddělení Letiště Ruzyně. Z bezpečnostních důvodů je odmítla upřesnit.

"Na lety do USA je obecně přísnější režim," podotkla Jurková. Specifickou kontrolou třeba je prohlídka bot, zda se v nich neukrývá výbušnina. Přesně tak totiž chtěl před osmi lety zničit transatlantický let Richard Reid.

NASADIT "KRAVATU", SVÁZAT

Přečtěte si, jak cestující přeprali teroristu

Každá aerolinka přitom může mít zvláštní pravidla pro odbavení. Například zástupci izraelské společnosti El Al už nad přepážkami hovoří s cestujícími, dala příklad Jurková. Izraelská letecká společnost se pyšní výborným bezpečnostním rejstříkem - navzdory mnoha pokusům bylo dosud uneseno pouze jedno její letadlo.

Jurková dodala, že současná "dodatečná bezpečnostní opatření" nebudou mít vliv na délku odbavení.

Žádný laptop. A ruce pryč od příručních zavazadel

Už také vystupují obrysy opatření, která letiště a aerolinky kvůli Nigerijcově pokusu zavádějí ve světě.

Cestující tak může čekat mimořádná série poplácávání po těle před nastoupením na palubu, zákaz vstávat během poslední hodiny letu - to už pasažéři ze zámoří hlásili - nebo víc psů cvičených na vyčenichání bomb na letišti.

OMEZENÍ

Bezpečnostní opatření se začala projevovat v podobě zpoždění letů v rušné sváteční době, kterou navíc komplikuje nepřízeň počasí ve velké části USA.

Letecká společnost Air Canada oznámila, že během poslední hodiny ve vzduchu nebudou smět cestující pro nic sahat do svých příručních zavazadel a nebudou smět mít nic na klíně - například laptop.

Podobné pravidlo se dozvěděli pasažéři od letušek při sobotním letu z New Yorku do Tampy.

"Mimořádná opatření se vztahují po celém světě na všechny lety do USA od nynějška na neurčito," uvedla Judith Sluiterová, mluvčí nizozemského národního koordinačního úřadu pro boj proti terorismu.

A tak se letiště Schiphol v Amsterdamu připravuje, že příští rok zavede důkladné "bondovské" skenování pasažérů přístrojem, který umožní ochrance vidět skrz šaty, a cestujícím v Bruselu se doporučuje dorazit na letiště tři hodiny předem, aby důkladnou kontrolu stihli. Přísnější kontroly hlásí i letiště ze Švédska, Dánska a Norska.

V Nigérii vše při starém

Na letišti v nigerijském Lagosu, odkud Ahmed Mutallab odletěl do Amsterdamu, se zdá být všechno při starém. Vojáci v sobotu apaticky sledovali cestující postupující k odletovému terminálu, někteří klábosili s kolegy. Cestující rychle procházeli kontrolou a zdrželi se jen u imigračních úředníků kontrolujících pasy a víza. Otlučený rentgen rychle přejížděl přes zavazadla a boty.

Psy cvičené na vyhledání bomb letiště v Lagosu nemá, říká jeho mluvčí Akin Olukunle. Ale začíná o jejich pořízení uvažovat.

Měly by se i za cenu zdržení zpřísnit kontroly na letištích?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 31. ledna 2010. Anketa je uzavřena.

Ano 7242
Ne 2173
Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

Sokolskou boudu v Janských Lázních nahradí restaurace s pivovarem

Chátrající Sokolská bouda na Černé hoře v Krkonoších (4.12.2015).

Na Černé hoře v Krkonoších by měla v příštích letech vzniknout rozsáhlá restaurace s pivovarem. Vyrůst má na místě...

Poslanci odmítli, aby komisi pro kontrolu GIBS vedl komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna odmítla, aby komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku Veřejné...

Najdete na iDNES.cz