Soud nařídil sdružení Růžový panter omluvu a pokutu. Ilustrační foto.

Soud nařídil sdružení Růžový panter omluvu a pokutu. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Růžový panter musí zaplatit podnikateli pokutu

  • 4
Soud nařídil občanskému sdružení Růžový panter zaplatit podnikateli Tomáši Paclíkovi sto tisíc a omluvit se mu za dva roky staré nařčení. Sdružení, které monitoruje korupci ve veřejné správě, tehdy napsalo o Paclíkově údajném propojení s lidmi odsouzenými v kauze lehkých topných olejů.

Vrchní soud v Praze tak v úterý potvrdil rozsudek nižší instance z léta minulého roku.

Tomáš Paclík žaloval organizaci kvůli tiskové zprávě z října 2004, která byla zároveň výzvou poslanci ODS Ivanu Langrovi. Protikorupční organizace Růžový panter ho tehdy vyzvala, aby vysvětlil své vztahy s Tomášem Paclíkem.

Poslanec pronajímal podnikateli kanceláře v Olomouci. Tomáš Paclík byl přitom několik měsíců členem představenstva firmy Morpa, když její dozorčí radě šéfoval Milan Šimša. Ten byl později odsouzený za plánování vraždy v kauze lehkých topných olejů (LTO). Jediným akcionářem Morpy byla firma Olšanské papírny, v níž také působil Vratislav Kutal, další odsouzený z LTO.

V tiskové zprávě mimo jiné stálo, že "(Langer) pronajímal ve svém domě kanceláře osobě, která se svého času spolčila v rámci svých podnikatelských aktivit s osobami odsouzenými za přípravu vraždy související s obchody s LTO." Langer tehdy prohlásil, že v tom nevidí nic, co by ho mělo omezovat ve výkonu veřejné funkce. - více zde

Růžový panter se musí omluvit
Původně se podnikateli Paclíkovi nelíbilo sloveso "spolčila" v tiskové zprávě. Růžový panter v rámci mimosoudní dohody navrhl, že upraví znění neutrálním výrazem, ale Paclík a jeho právní zástupce to odmítli.

Tvrdí, že sdružení nemělo právo takto veřejnost informovat a zasahovat tak do soukromých práv podnikatele. Tomáš Paclík nepopírá, že byl ve vedení Morpy, ale nařčení, že byl spojen s Kutalem a Šimšou odmítá. Růžový panter ale tvrdí opak s tím, že by se veřejnost o podobných vazbách dozvídat měla.

Soudkyně Naděžda Žáková ale dala za pravdu žalující straně. Růžový panter má podnikateli zaplatit odškodné 100 tisíc korun a omluvit se na svém webu a v deníku Právo. Organizace se odvolá k Nejvyššímu soudu.

Ředitelka sdružení Růžový panter není spokojená ani s průběhem soudu. "Doprovázely to zvláštní procesní záležitosti, navrhli jsme provést důkaz výslechem redaktorky ČT Jany Lorencové, která se kauzou dlouhodobě zabývá," řekla iDNES Iveta Jordánová.

"Chtěli jsme dokázat, že Tomáš Paclík v rámci svých podnikatelských aktivit skutečně byl propojený s osobami nebo napojený na osoby, které s lehkými topnými oleji obchodovaly, že jim poskytoval podnikatelský servis," dodala Jordánová.

Soud výslech svědka nepřipustil. "Navíc nám znemožnil pronést závěrečnou řeč, přitom jsme avizovali, že ji máme připravenou," dodává Jordánová.

Kauza LTO

Kauza LTO patří k nejproslulejším kauzám polistopadové ekonomické kriminality. V roce 1993 kšeftovala skupina podnikatelů s motorovou naftou, kterou deklarovali jako lehký topný olej s nižší spotřební daní. Připravili tak státní pokladu nejméně o 60 miliard. Kauza LTO si vyžádala životy asi 17 lidí

Později vyplouvala na povrch další podezření, že jsou na celou kauzu napojeni i tehdejší politici a jejich manželky.

V souvislosti s celou kauzou padlo po deseti letech pátrání a vyšetřování několik rozsudků. Mezi odsouzenými je například už zmíněný Vratislav Kutal, který si odpykává trest za plánování vraždy novináře, který o LTO psal. Hledal ho dokonce Interpol. - více zde
,

Video