Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rutkowski: Za skandál může česká policie

  17:59aktualizováno  17:59
Když polský poslanec Krzysztof Rutkowski minulý týden na českém území zadržel krajana podezřelého z vraždy, zdálo se vše jasné. Černínský palác ho obvinil z porušení mezinárodních zvyklostí a zneužití pasu. Diplomaté roztržku mezi Prahou a Varšavou týden hasili. Teď zákonodárce tvrdí, že za mezinárodní skandál nemůže on, ale lidé z českotěšínské policie. "Policisté lhali, a tak vyvolali mezinárodní skandál," tvrdí Rutkowski.

Na policisty proto podal trestní oznámení. Podle něj tvrdili, že jim poslanec odmítl hledaného třiadvacetiletého Dawida Soltysika vydat a odvezl ho v diplomatickém voze za hranice. "Není to pravda. Z videozáznamu je patrné, že policisté se nesnažili muže na českém území zadržet a že auto nemělo označení diplomatický vůz," uvedl Rutkowski.

Čas ukáže...
Podle mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíkové nemůže Rutkowskému v podání trestního oznámení nikdo bránit. "Může v něm tvrdit, co chce. Říká spoustu věcí. Teprve čas však ukáže, kdo měl pravdu."

Jednáním českotěšínských policistů se podle Bednarčíkové opět začala zabývat Inspekce ministra vnitra. "Získali jsme nové informace. Jde především o záznam zadržení a protokol s vysvětlením, které Rutkowski podal v neděli v Praze," vysvětlila.

Inspekce tak bude znovu posuzovat, zda policisté postupovali správně. Už 4. října zjistila, že muži zákona nespáchali žádný trestný čin.

Pokud by se ukázalo, že se dopustili přestupku, hrozí jim postih - srážka z platu nebo jiný kázeňský trest.

Poláci: Spor s Prahou končí
Lítost nad nedávným incidentem, kterou českému velvyslanci ve Varšavě tlumočil náměstek šéfa polské diplomacie Andrzej Byrt, by měla spor s Prahou ukončit. Řekl to mluvčí polského ministerstva zahraničí Boguslaw Majewski.

Počínáním Rutkowského se intenzivně zabývá resort vnitra, výbory polského Sejmu a generální prokurátor.

Mluvčí ujistil, že Češi dostanou informace o výsledcích vyšetřování, jež nyní u severních sousedů probíhá. Právě to žádá po polské straně Černínský palác.

Šéf polské diplomacie Wlodzimierz Cimoszewicz po verdiktu nevyloučil další možnou omluvu.

"Pokud, a všechno na to nyní ukazuje, se potvrdí, že pan Rutkowski narušil nejen zvyklosti, ale rovněž pravidla mezinárodního práva, že nepostupoval shodně s polsko-českými smlouvami a že při tom zneužil diplomatický pas, bude samozřejmě
třeba vyjádřit lítost," citovala ministra agentura PAP.

Rutkowski podle české diplomacie akcí narušil mezinárodní zvyklosti, dvoustranné smlouvy a české zákony.

To on sám popírá. Okamžitý zásah byl podle něj nutný, aby hledaný zločinec neuprchl.

Zadržení
Krzysztof Rutkowski zadržel třiadvacetiletého muže v noci na pondělí 30. září v těšínském hotelu Piast. Po muži pátral na přání rodiny zavražděné šestačtyřicetileté ženy.

Zločinu se podezřelý údajně dopustil společně se dvěma komplici, které polská policie už zadržela.

Podle informací polských policistů není pochyb, že mladíci vraždu plánovali. Před smrtí notářku z Osvětimi mučili, aby získali přístupové kódy k jejím kreditním kartám.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude dnes trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až deset...

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Turisty je potřeba po Krkonoších více rozprostřít, říká nový šéf parku

Robin Böhnisch (21.2.2017).

Nový ředitel Správy Krkonošského národního parku je přesvědčený, že už skončila doba, kdy se na horách stavěly velké...

Najdete na iDNES.cz