Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rut Kolínská: Pohádka o českém ráji

  11:58aktualizováno  11:58
Dnešní příspěvek k České vizi - tomu nejdůležitějšímu, na čem by měla stát budoucnost naší společnosti - napsala Rut Kolínská, zakladatelka a organizátorka činnosti mateřských center v České republice.

Rut Kolínská: Stane se česká kotlina rájem? | foto: Radek Miča, MAFRA

Byla nebyla uprostřed Evropy malebná česká kotlina, zemi mlékem a strdím oplývající chránily před nepřítelem kol dokola hory. Přesto bylo ono srdce Evropy tolikrát sužováno nájezdy nezvaných hostů, její obyvatelé prožívali dlouhá léta porob pod jhem cizáků. Naučili se proto obcházet, podlézat, plazit se a maskovat svoji tvář, jen aby zachránili holé krky na křivých zádech. Byly to časy, kdy se pravda, spravedlnost, čest, úcta, pokora, víra vytratily z jejich slovníku.

Postupně se vžilo do podvědomí, že důležité je tiše našlapovat v zástupu davu. A dokonce bdít také nad sousedem, aby ani on neudělal chybu. Útrapy páchali též domácí, proto se mnozí báli ba i vlastních stínů. Vždyť opatrnosti není nikdy dost. V oněch černobílých dobách pak bylo snadné podlehnout zaslepeně vidinám laciné spásy a nechat se strhnout davem. Statečných ubývalo a ubývalo. Omezené možnosti tříbily charaktery.

Jak přibývala léta, přibývalo těch, kdo snili o českém ráji. A tak přišel den, kdy byl cizák vyhnán a zdálo se, že nastal prostor pro naplnění českého snu. Ach, jak těžké bylo lidu uchopit a pochopit svobodný život. Pestrá nabídka změnila život v labyrint. Jak snadné bylo vrhnout se za svým snem, tak těžké bylo zvolit správnou cestu. Bezbřehost možností lámala charaktery.

Člověk se ztrácel, zoufal si a počal se rozpomínat na časy minulé, ve vzpomínkách šeď minulosti zrůžověla. A tak lidé začali hledat viníka, za kterého by se schovali. Před dobrými rádci, kteří se čas od času objevili, padali k zemi, vzápětí si však v ústraní řekli: "Ten nám tak bude co vykládat, však my si poradíme sami!" Těžko bylo lidu pomoci.

Čas běžel a český sen se vzdaloval. I rozpomněly se české matky na dávné pohádky svých babiček. Napekly buchty a vyslaly své děti do světa. Trvalo dlouho a stálo to velké úsilí, než děti české vlasti vystoupaly na hraniční hory na obzoru a objevily nedozírné dálky světa. Ohlédnutí do malinké české kotlinky jim ve srovnání s pohledem do široširého světa svíralo dech. Lákavé dálky však vzbudily odvahu a děti krok za krokem putovaly pestrými končinami světa. Okusily život v různých krajinách, naslouchaly tamnímu lidu, naučily se nevídanému a neslýchanému. Poznaly dobré i zlé. Setkaly se také s velkým zájmem o vše, co se naučily v rodné zemi. Ranečky po buchtách ztěžkly zkušenostmi, a tak se nachýlil čas k návratu.

Místo malých českých dětí se vraceli ztepilí mládenci a sličné dívky. S nadšením vzpomínali na život v dálavách a vybalovali vzácné dary ze svých ranečků. Tu zůstali všichni omámeni v údivu, nebylo to zlato ani drahé kamení. Rozdávali malé zrcátko: "Zrcátko ti vždy odpoví, kdo naplní tvůj sen o českém ráji, nejprve tedy musíš přijmout sám sebe, věř, že jsi schopný, není třeba propadat malosti. Zrcátko ti také napoví, že tu nejsi sám, ale octneš-li se sám, hledej k sobě druhého, neb věz, že sám nic nezmůžeš. A na druhé hleď jako do zrcátka. Jak je krásné, že jsme různí, proto ctěme jeden druhého a přejme si vzájemně všeho dobrého. Nezapomeň však, že opravdové zrcátko je jen odlesk světa, proto jej ulož pouze do své mysli a do svého srdce, jedině tak můžeš být svoboden."

I našel lid český sen a česká kotlina stala se rájem. A pokud přišly časy tíživé, lid pamětliv dávné odvahy svých dětí vystoupal na hraniční hory, aby znovu pohlédl na nedozírné dálky světa a mohl s nadhledem sestoupit zpět dolů. A tak pokud neumřeli, dodnes svorně žijí pro sebe i širý svět.

ČESKÁ VIZE

89 významných českých osobností pomáhá formulovat Českou vizi. Jde o desítku nejdůležitějších hodnot, na kterých by měla stát budoucnost naší společnosti.

Od pondělí 3. srpna do pátku 13. listopadu 2009 bude každý den kromě soboty vycházet jeden esej v Kavárně on-line. Soubor se pak stane podkladem pro setkání Václava Havla, Madeleine Albrightové a Jacquesa Rupnika v Kabinetu Havel 19. listopadu.

Pořádají Masarykova univerzita v Brně, Divadlo Husa na provázku a DIALOG centrum, o.s. pod patronací Václava Havla a záštitou rektora Masarykovy univerzity Petra Fialy.
Více informací na www.usvitvcechach.cz.


Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

„Zeman drsný kantor, Drahoš školený žák.“ Redaktoři glosovali první debatu

Kandidát Jiří Drahoš v prezidentském duelu TV Prima, který moderuje Karel...

Tři dny před začátkem druhého kola prezidentských voleb se Miloš Zeman s Jiřím Drahošem poprvé setkali tváří v tvář v...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz