Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ruští vojáci byli zatčeni za násilí v Čečně

  11:14aktualizováno  11:14
Šest ruských vojáků bylo zatčeno kvůli zločinům, jichž se počátkem měsíce dopustili na civilistech v Čečensku. Při pátrání po ozbrojených povstalcích Rusové mučili místní obyvatele a vykrádali domy. V Moskvě to oznámila kancelář prezidentova poradce Sergeje Jastržembského s odvoláním na čečenského prokurátora Viktora Dachnova.

Vojáci jsou obviněni z únosu, loupeže a zneužití pravomoci. Podle prokurátora mohly být mimořádně kruté činy vojáků částečně vyprovokovány určitými akcemi místních obyvatel.

Násilí přiznal i velitel ruských vojsk
Ruský velitel v Čečensku Vladimir Moltenskoj 12. července přiznal, že jeho vojáci bili a okrádali civilisty. Razie, které ruské jednotky podnikly v několika čečenských vesnicích, mimo jiné v obcích Sernovodsk, Assinovskaja a Kurčaloj, přiměly tisíce Čečenců k útěku do uprchlických táborů v sousedním Ingušsku.

"Ti, kteří kontroly v Sernovodsku a Assinovské prováděli, to dělali špatně a nezákonně, všechno zpustošili a potom předstírali, že o tom nic nevědí," dodal generál Moltenskoj. Ruské jednotky prý zahájily pátrací akci v čečenských vesnicích v reakci na výbuch miny, kterou nastražili povstalci. Ten zabil pět ruských policistů.

Moltenskoj uvedl, že vojáci, na které bylo podáno na 200 stížností, zničené domy opraví a lidem poskytnou jako náhradu potraviny. 

Brutální razie
Vojáci podle svědectví místních lidí sehnali dohromady všechny muže ve věku od patnácti do 50 let a vyslýchali je, zda neudržují styky s ozbrojenci. Mnohé muže přitom bili a mučili, a zároveň kradli a drancovali. Obhájci lidských práv i čečenský zástupce v ruském parlamentu vypověděli, že pět lidí bylo při raziích zabito a více než 20 jich je stále pohřešováno, píše BBC.

Devatenáctiletý mladík ze Sernovodska vypověděl, že je ruští vojáci nutili po dobu osmi hodin klečet v poli s rukama nad hlavou svázanými jejich košilemi. "Tak co Čečenče, kde je teď tvoje pýcha," posmíval se mu podle CNN jeden z policistů.

Na protest proti této akci odstoupilo minulé pondělí pět čečenských civilních činitelů. Proti razii na Čečence protestoval i šéf civilní správy Čečenska Achmad Kadyrov, dosazený Moskvou. "Těžko můžeme přesvědčit lidi, aby se vrátili do svých domovů, když jsou obyvatelé mnoha vesnic vystaveni takovému násilí," řekl.

Bezprecedentní omluva Ruska
Prezidentův zmocněnec pro jižní Rusko a bývalý velitel v čečenské válce Viktor Kazancev se čečenským civilním představitelům za chování ruských vojáků omluvil. "Poprosil jsem vedoucí činitele čečenské správy o odpuštění," řekl Kazancev. Ještě nedávno přitom ruský ministr vnitra Boris Gryzlov tvrdil, že vojáci jednali při kontrolách zcela podle předpisů.

Výjimečně tvrdá a nečekaná ruská sebekritika jde ruku v ruce s neobvykle vysokou sledovaností případu v ruských médiích, všímá si BBC.

Kritika Rady Evropy
Rada Evropy kritizovala ruské armádní a policejní síly, že přinejmenším do loňského dubna špatně zacházely s vězni v Čečensku. Množství důkazů získali členové delegace RE v březnu při návštěvě Čečenska. Jastržembskij toto tvrzení RE odmítl komentovat s tím, že tento materiál ještě neviděl. Prohlásil však, že se vyšetřuje 82 případů údajného týrání lidí; z toho 25 případů už bylo předáno soudu.

V ingušském uprchlickém táboře Slepcovskaja pokračovala 10. července již 27. dnem hladovka utečenců z Čečenska, kteří požadují zahájení mírových jednání, stažení ruských vojsk a vyšetření případů zvůle ruských vojáků. (12. července 2001)

V ingušském uprchlickém táboře Slepcovskaja pokračovala 10. července již 27. dnem hladovka utečenců z Čečenska, kteří požadují zahájení mírových jednání, stažení ruských vojsk a vyšetření případů zvůle ruských vojáků. (12. července 2001)

Čečenští uprchlíci stojí v ingušském táboře Karabulak frontu na chléb a další humanitarní pomoc. (12. července 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

Řidič zrychloval, těla létala vzduchem, líčí svědci útok v Torontu

Svědkyně incidentu v Torontu, kdy řidič dodávky vjel do chodců na přechodu....

Řidič s bílou dodávkou, který porážel lidi na chodníku u rušné ulice v Torontu, dobře věděl, co dělá. Jel rychlostí...

V Torontu najel řidič dodávky do lidí. Deset mrtvých, patnáct zraněných

Poničená dodávka, kterou řidič vjel do chodců v Torontu. (23.4.2018)

Nejméně 10 lidí zemřelo a dalších 15 zranil řidič dodávky, když v kanadském Torontu vjel do chodců na přechodu....

Usámův bodyguard dostává v Německu podporu, deportovat ho nejde

Šéf teroristické organizace al-Káida Usáma bin Ládin na archivním snímku

Někdejší bodyguard teroristického vůdce Usámy bin Ládina žije už léta v Německu a na příspěvcích od státu pro sebe a...

Najdete na iDNES.cz