(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

BIS: Čínským špionům v Česku pomáhají politici, Rusy zajímá energetika

  • 77
Čínští agenti se v Česku snaží infiltrovat do politických stran. Pomáhají jim v tom někteří politici a státní úředníci, uvedla BIS ve výroční zprávě za rok 2014. Rusové se loni podle tajné služby soustředili na českou energetiku a vědecko-technickou oblast. Zajímali se i o přístup k penězům z grantů.

Čínští agenti se loni zaměřili na infiltraci do českých politických a státních struktur a sběr politického zpravodajství, a to vše za aktivní pomoci některých českých občanů, včetně politiků a státních úředníků, uvádí bez dalších podrobností zpráva BIS.

„Cílem ruského zájmu se stává česká účast v mezinárodních vědecko-technických projektech a na tyto projekty navázané možnosti přístupu k finančním prostředkům z českých i evropských grantů cestou českých prostředníků spolupracujících s ruskou stranou. Ruská strana tak usiluje nejen o získání konkurenční výhody na úkor ČR a EU, ale také o to, aby ČR a EU ruské aktivity financovaly,“ píše se v dokumentu.

V krajích a obcích se zneužívaly veřejné peníze, kvůli zákonům to prošlo

Dodává, že Rusko nepovažuje boj o českou jadernou energetiku za ztracený a zájem ruské moci o českou jadernou energetiku v méně nápadných formách trvá. Oproti předchozímu období se ruské zájmy v Česku rozšířily a s tím souvisí ruský zájem o novou energetickou koncepci České republiky.

Rusko podle BIS ani loni nerezignovalo na vytrvalou snahu o získání kontroly nad ruskojazyčnou krajanskou komunitou, respektive o prosazení prokremelsky orientovaných organizací a lidí do pozic zástupců celé ruskojazyčné komunity pro komunikaci s českými úřady.

Stejně jako v uplynulých letech BIS věnovala pozornost vysokému počtu ruských špionů pobývajících či působících v Česku. „S ohledem na vysoké počty ruských zpravodajských důstojníků cestujících do ČR a na českou zodpovědnost za vlastní bezpečnost i za bezpečnost spojenců v rámci schengenského prostoru BIS mimo monitoringu usilovala rovněž o redukci počtů ruských zpravodajců, jimž by byla dána možnost vstupu do schengenského prostoru přes ČR,“ sděluje zpráva.

Ruská moc předvedla celou škálu propagandy

V souvislosti s krizí na Ukrajině ruská moc a její sympatizanti podle zprávy BIS předvedli celou škálu propagandy. Drželi se zejména konceptu osvědčeného již ze sovětských časů: utajování či zakrývání vlastních (ruských/sovětských) akcí a zdůrazňování či démonizace reakcí západních zemí. Pomáhali jim v tom jak nevědomě ideologicky manipulovaní občané, tak profesionálové, kteří s Rusy spolupracují vědomě.

Česká veřejnost je podle BIS ale citlivá na přímé ruské (či jakékoliv jiné cizí) angažmá na českém území a Rusové si toho jsou vědomi. Zásadní vliv na české publikum tak podle BIS měly a mají české prorusky orientované organizace či jednotlivci a jejich webové projekty, které ruské názory a argumenty českému publiku přetlumočí či podsunou.

„Rusko dlouhodobě buduje v Česku vlivové a propagandistické struktury, jejichž cílem je prosazovat a chránit ruské ekonomické a politické zájmy na úkor zájmů Česka a potažmo NATO a EU. Po vypuknutí krize na Ukrajině měla proto ruská moc v ČR na co navázat a neměla potřebu budovat zde vlivové sítě na zelené louce,“ píše se ve zprávě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video