Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ruští špioni se přiznali, z USA je deportovali výměnou za čtyři vlastní lidi

  15:52aktualizováno  9. července 10:05
Velká výměna dopadených špionů se dala do pohybu. Všech deset obviněných ze špionáže pro Rusko se ve Spojených státech přiznalo a v pátek ráno SELČ z USA odletěli. Rusko na oplátku omilostnilo čtyři lidi, o něž měl zájem Washington.

Rusové se v USA přiznali ke špionáži. Podle všeho tím urychlili svou deportaci do Ruska, opačným směrem budou putovat čtyři západní agenti. | foto: AP

Rusové odletěli za doprovodu federálních maršálů z newyorského letiště La Guardia do Vídně letounem, jenž najala ruská vláda. Podle televize BBC zatím není jasné, kde stroj přistane. Nepotvrzené zprávy označují jako jedno z možných míst výměny Vídeň.

Nyní se čekají zprávy o cestě opačným směrem čtyř lidí, kteří si odpykávají dlouholeté tresty za špionáž v Rusku. Úřad ruské hlavy státu prezidenta Dmitrije Medveděva oznámil, že prezident podepsal dekrety, které je omilostňují.

Na informační tabuli vídeňského letiště je označen přílet speciálního letounu z Moskvy. Místo předpokládaného přistání tam jsou otazníky (8. července 2010).

Na informační tabuli vídeňského letiště je označen přílet speciálního letounu z Moskvy. Místo předpokládaného přistání tam jsou otazníky (8. července 2010).

Ruští vězni určení k výměně museli formálně uznat vinu. Milost dostali ruský vědec Igor Suťagin, explukovník vojenské rozvědky pracující pro Brity Sergej Skripal, bývalý rozvědčík Alexandr Zaporožskij a Genadij Vasilenko, jehož identita zatím není zcela jasná.

Při omilostnění prý Medveděv přihlížel k tomu, že Suťagin strávil v cele už okolo jedenácti let, Zaporožskij devět let a Skripal pět a půl roku. Podle Američanů je zdravotní stav některých vyměňovaných značně špatný, protože podmínky v ruských věznicích jsou mnohdy velmi tvrdé.

Věznění agentů by ničemu neprospělo, tvrdí Američané

Také z americké strany bylo doznání viny podmínkou pro možnost, aby federální soud v New Yorku rozhodl o okamžitém vypovězení lidí obviněných z dlouholeté špionáže. Americký prezident Barack Obama byl o rozhodnutí soudu informován a posvětil výměnu špionů.

Zátah na agenty

Agenti americké FBI 27. června pozatýkali 10 údajných špionů, kteří léta žili na klidných předměstích na východním pobřeží USA. Podle obžaloby přijímali peníze z Moskvy, opačnou cestou měli posílat nasbírané informace. Jedenáctý Rus byl zadržen na Kypru, po propuštění na kauci ale zmizel.

"Bylo rozhodnuto nalézt rychlé a úplné řešení jak z hlediska národní bezpečnosti, tak z hlediska humanitárního," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Mark Toner. "Další věznění deseti ilegálních agentů v USA by nijak nepřispělo zájmům národní bezpečnosti," dodal.

Největší výměna agentů

Nelze říci, pro koho je největší výměna špionů od konce světové války výhodnější. O významu účastníků výměny pro jejich nadřízené zřejmě ještě dlouho nebudou k dispozici věrohodné informace.

Už během čtvrtka se objevila zpráva o převozu Suťagina do Vídně. Neutrální Rakousko ale mlčelo. "Nemohu ani potvrdit, ani vyvrátit, že přijel," uvedl mluvčí rakouského ministerstva zahraničí.

Předpokládá se, že Suťagin odjede - či možná v tichosti odjel - do Londýna. Dosud svou vinu popíral, ale ruská média upozorňují, že aby se dostal z žaláře, musel se formálně přiznat. Zřejmě by tak neučinil přinejmenším bez náznaku, že má šanci na úspěch.

Ruské vězení Lefortovo poblíž MoskvyRuský vědec Igor Suťagin vězněný za špionáž (2. září 2002)

Ve světě tajných služeb se nic neděje náhodou. Svědčí o tom fakt, že všech deset nedávno obviněných ze špionáže pro Rusko se v USA ve čtvrtek přiznalo.

Podobné rychlé doznání k vině lze vykládat jako součást strategie "dostat nejmírnější možný trest, být formálně odsouzen a moci být rychle deportován domů". Právníci zadržovaných Rusů už před začátkem soudu uvedli, že by jejich klienti mohli "jít na dohodu".

Koho Rusko OMILOSTNILO?

SERGEJ SKRIPAL - Penzionovaný důstojník ruské vojenské rozvědky (GRU) byl zatčen v prosinci 2004 a v srpnu 2006 byl odsouzen k 13 letům vězení za špionáž pro britskou tajnou službu MI6. Obviněn byl zejména z prozrazení jmen několika desítek ruských agentů působících v různých evropských zemích. Podle ruské Federální bezpečnostní služby (FSB) naverbovala MI6 Skripala v 90. letech během jeho působení v cizině. Za své služby údajně dostal zhruba sto tisíc dolarů (přes dva miliony korun) a pro MI6 pracoval podle médií i po návratu do Ruska.

IGOR SUŤAGIN - Bývalý šéf sekce Ústavu strategických studií USA a Kanady ruské akademie věd byl zadržen 27. října 1999 ve městě Obninsk poblíž Moskvy těsně před odjezdem do zahraničí. Byl obviněn, že shromažďoval a předával údaje spojené se státním tajemstvím představitelům britské firmy, jež byla podle ruské FSB spojena s americkou výzvědnou službou CIA. Jednalo se prý o nejnovější systémy výzbroje a o údaje týkající se vývoje nových jaderných ponorek.

Začátkem dubna 2004 byl odsouzen na 15 let. Následné odvolání i žádost o podmínečné propuštění bylo zamítnuto. Svůj trest si odpykával v Archangelsku, odkud byl v pondělí údajně odvezen do moskevské vazební věznice Lefortovo. Dnes odletěl do Vídně. Podle představitelů organizace Human Rights Watch se Suťaginovi nedostalo spravedlivého soudu a mohl se stát obětí politicky motivovaného obvinění.

Pochybnosti o korektnosti procesu proti ruskému vědci vyjádřilo i americké ministerstvo zahraničí. Za politického vězně označila Suťagina organizace Amnesty International.

ALEXANDR ZAPOROŽSKIJ - Bývalý agent SVR po odchodu do důchodu v roce 1997 odjel do Spojených států, kde údajně předával americké straně tajné informace o ruských tajných službách a jejích agentech. Po návratu do Ruska v roce 2001 byl zatčen a v roce 2003 odsouzen k 18 letům vězení za špionáž. Podle médií byl údajně zapleten do vyzrazení vysokého činitele CIA Aldricha Amese a agenta FBI Roberta Philipa Hanssena, kteří byli za špionáž pro SSSR a Rusko odsouzeni na doživotí.

GENADIJ VASILENKO - Bývalý agent KGB, podle ruských médií byl zatčen v roce 1998 pro podezření ze špionáže pro USA, ale po šesti měsících byl propuštěn. V roce 2005, kdy pracoval jako zástupce šéfa bezpečnostní služby ruské televizní stanice NTV Pljus, byl opět zatčen a poté odsouzen ke třem letům vězení za ilegální držení zbraní a útok na veřejného činitele. Podle ruské agentury RIA Novosti měl být loni propuštěn. zdroj: ČTK a AP

Autoři: , , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda USA kvůli sporům nemá peníze na provoz, nejde linka do Bílého domu

Cedule u Sochy svobody s oznámením, že kvůli neschválenému rozpočtu americké...

Američané se v pondělí probudili do třetího dne rozpočtového provizoria. Takzvaný shutdown ovlivňuje statisíce státních...

Připravte si plynové masky, velí Filipíny. Sopka Mayon je opět vzhůru

Filipínská sopka Mayon se znovu probudila. (22. ledna 2018)

Filipínské úřady v pondělí po mohutné erupci vulkánu Mayon na jihu hlavního filipínského ostrova Luzon vyhlásily...

Až přiletí Kimova raketa. V Tokiu cvičili poplach při útoku z KLDR

Cvičný poplach v případě severokorejského raketového útoku v Tokiu (22. ledna...

V japonském hlavním městě Tokiu se v pondělí uskutečnil nácvik evakuace v případě severokorejského raketového útoku....

Najdete na iDNES.cz