Šéf ruských železnic Vladimir Jakunin | foto: Profimedia.cz

Ruští miliardáři zásah na Krymu schvalují. Přitom žijí v luxusu v Evropě

  • 495
O sankcích proti Rusku se v Evropské unii mluví zatím bezúspěšně. Volání po zmražení majetku prominentů ruského režimu však zesiluje. Několik ruských milionářů totiž vlastní nemovitosti různě v Evropě a zatímco jejich děti studují v zemích odsuzujících ruský zásah na Krymu, oni jsou členy parlamentu, který za Putinem stojí.

Ukrajinská krize už dávno není jen bojem demonstrantů z Majdanu za nové vedení země. Po angažování Ruska na Krymu se začínají vracet ozvěny studené války. Evropa a Spojené státy hrozí Putinovi sankcemi a ten jim oplácí stejnou mincí. Horní komora ruského parlamentu hrozí, že v případě sankcí ze strany Západu zkonfiskuje jmění, bankovní účty a aktiva firem i fyzických osob z USA a EU (více o plánovaných sankcích ze strany Ruska najdete zde).

Krize na Ukrajině

Západ naopak varuje, že zakáže vydávání víz Rusům a zmrazí konta odpovědných ruských činitelů, případně ruských institucí. Od velký slov se však dosud k činům nepřešlo. A není se co divit.

Obě strany se totiž obávají odvetných kroků činovníků na opačné straně barikády. Stačí se podívat na možné ztráty při případném zmražení zahraničního majetku ruských zbohatlíků. Na pořadu dne by totiž bylo zabavení miliardových částek lidí, kteří čirou náhodou sedí také v horní komoře ruského parlamentu a rozhodovali tak o nasazení svých vojáků na Krymu.

Tito zbohatlíci svůj mediální obrázek budují na lásce k vlasti a boji za velké Rusko, v soukromí si však užívají luxusu Západu. Jedním z nich je miliardář Viktor Pičugov, devátý nejbohatší občan Ruska a jeden ze 167 členů horní komory parlamentu, píše server telegraph.co.uk. Při majetkovém přiznání po vstupu do vysoké politiky přiznal mimo jiné byty v Londýně a Monaku a podle ruských médií nejméně čtyřikrát za měsíc absolvuje cestu do Londýna na palubě svého soukromého letadla. Jeho cena? V přepočtu "pouhých" 990 milionů korun. V britské metropoli také studuje jeho syn.

Person podobných Pičugovovi se po parlamentu podle ruského ruských médií pohybuje více. Podle zdroje z vysokých ruských politických kruhů jsou mnozí členové parlamentu na seznamu, který hodlá EU použít při uvalování sankcích v případě eskalace situace na Krymu a Ukrajině.

Zásah evropských činovníků by však pochopitelně nedopadl jen na členy ruského parlamentu. Sankce by pocítili i další významní lidé z nejbližšího okruhu Vladimira Putina. Jedním z nich by jistě byl vicepremiér Igor Šuvalov, hlavní politická tvář, kterou se Putin prezentuje diplomatickému světu. Multimilionář Šuvalov, kterého v politických kruzích znají pod přezdívkou Ledoborec, jde ve šlépějích svých bohatých druhů a vlastní tedy byt v Londýně. Jeho rodina pak má mimo jiné hrad u rakouského Atterského jezera.

Život v západním stylu a sankce v nedohlednu

Zajímavou postavou je také šéf ruských železnic Vladimir Jakunin. Prominentní osoba organizace propagující ruskou národní tradici se proslavila mimo jiné prosazováním učebnic, které by se vyvarovaly výkladu dějin z liberálního západního pohledu. Jeho národní hrdost však začne pokulhávat při pohledu za ruské hranice. Syn Andrej totiž dlouhodobě žije v Londýně, kde pracuje jako finančník. Ubytování má vpravdě luxusní, přebývá totiž v domě za 4,5 milionu liber (158 milionů korun).

Podobných ruských zbohatlíků s politickými konexemi přebývá jen na území Velké Británie na 430, v dalších zemích EU se pak číslo vyšplhá do řádů tisíců. Podle politologů a finančních expertů tak není pochyb, že by případné zmražení jejich majetku mělo nezanedbatelný efekt na chod ruské politiky. Jedním dechem však dodávají, že stejná situace panuje i na druhé straně barikády.

Fotogalerie

Dva světy. Policejní těžkooděnec a protivládní demonstrant v lyžařské přilbě.
Protivládní demonstranti s národní vlajkou na Náměstí nezávislosti v centru...
Muž ukazuje prázdnou nábojnici vystřelenou při tvrdých střetech povstalců s...
Muž nese další pneumatiky na barikády.

Německá vláda například uvedla, že případné sankce ze strany Ruska by poškodily německou ekonomiku. "Pozice německé vlády je zcela jasná. Chceme udělat vše pro to, aby se tato krize vyřešila pokud možno bez další eskalace," uvedl německý ministr financí Wolfgang Schäuble (více se dočtete zde).

A podobné hlasy pak zní i z dalších velkých evropských ekonomik. "Neměli bychom teď stavět sankce na přední místo. Nyní potřebujeme uklidnění, potřebujeme se na problémy podívat střízlivě," myslí si rakouský ministr financí Michael Spindelegger.

Pod tento pohled se v sobotu virtuálně podepsal i americký prezident Barack Obama a jeho francouzský protějšek François Hollande. Podle Elysejského paláce se Obama s Hollandem při telefonickém rozhovoru dohodli, že nedostatek pokroku v mírovém řešení ukrajinské krize by znamenal, že "budou přijata nová opatření, která by podstatně ovlivnila vztah mezi mezinárodním společenstvím a Ruskem, což ovšem není v ničím zájmu".

Výsledek? Opatrnost a jistota zvítězí nad agresivními politickými kroky a velkých ekonomických sankcí se ani na jedné straně s největší pravděpodobností nedočkáme.

Proruské protesty v sobotu zachvátily Doněck:

8. března 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue