Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ruští inspektoři kontrolují výzbroj české armády

  10:39aktualizováno  10:39
V některých českých kasárnách v těchto dnech zní ruština. Do Česka totiž přijel ruský inspekční tým, který na Moravě kontroluje několik vojenských zařízení. Inspekce se konají na základě smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě.

Ruští inspektoři mohou kontrolovat například tanky, které používají čeští vojáci. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Inspektoři pracovali včera v Hranicích na Moravě, pokračovat budou ve Vyškově.

Inspekce se koná na základě Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě. Smlouva byla podepsána v roce 1990 státy NATO a  tehdejší Varšavské smlouvy.

"Inspekční tým po příjezdu na určenou základnu obdrží schéma místa inspekce, bude seznámen s počty osob, výzbroje a techniky. Poté inspektoři provedou fyzickou kontrolu výzbroje, techniky, všech prostorů a objektů základny, kterou smlouva umožňuje. Kontroloři mají právo vstupu do všech budov s rozpětím dveří větším než dva metry, což to dáno velikostí výzbroje," uvedla Jindřiška Veršová z tiskové a informační služby Ministerstva obrany. Inspekce se tak mohou týkat například tanků či obrněných transportérů.

"Ruští inspektoři jezdí do Česka každoročně," řekl Petr Voborný z ministerstva obrany. Kromě nich byli v České republice také experti z Běloruska.

S kontrolami začalo devět ruských inspektorů u 71. mechanizovaného praporu v Hranicích. Pokud budou mít inspektoři námitky, předloží je Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Praha se v rámci smlouvy o konvenčních ozbrojených silách zavázala přijmout až čtyři inspekce za rok. Sama vyslala své týmy do zemí, které nejsou členy NATO - kromě Ruska také na Ukrajinu, do Ázerbájdžánu či Arménie.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

NATO má oficiálně svou hymnu. Melodii, kterou hraje už 29 let

Hymna NATO od André Reichlinga

Severoatlantická aliance po desetiletích přijala oficiálně svou hymnu. Je jí melodie beze slov, kterou kdysi ke 40....

Ochranu Pobaltí převzali Dánové. Američané měli 30 ostrých startů

Dánské stroje F-16 a americké F-15 během převzetí ochrany vzdušného prostoru...

Ochranu vzdušného prostoru tří pobaltských republik převzaly dánské stíhačky F-16 a italské stroje Eurofighter Typhoon....

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz