Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Růst preferencí ODS potvrdil další průzkum

  13:50aktualizováno  17:23
Pozice ODS posílila i podle průzkumu společnosti Median: v červenci by jí dalo hlas 41,8 procenta rozhodnutých voličů. Od voleb si tak polepšila více než o 6 procent. Mírnou ztrátu naopak zaznamenala ČSSD, kterou by volilo 29,8 % lidí. Pohoršili si i komunisté a lidovci. Zelení zůstali na svém.
Volební účast se oproti té reálné červnové snížila o 6 procent, uvedl Median. Ilustrační foto.

Volební účast se oproti té reálné červnové snížila o 6 procent, uvedl Median. Ilustrační foto. | foto: MF DNES

Přejít na speciál Hledá se vláda

Údaje Medianu potvrdily dříve zveřejněný průzkum společnosti Factum Invenio, podle něhož by ODS získala hlasy 41 procent občanů. - více zde

Agentura Median zahrnula do preferencí jen ty respondenty, kteří by šli k volbám a jsou rozhodnutí, komu by dali hlas. Hlas by odevzdalo 58 procent oprávněných voličů, z nichž téměř 10 procent není rozhodnuto, koho by volilo.

Až na občanské demokraty si většina stran oproti výsledku červnových voleb pohoršila. Druhá ČSSD by podle průzkumu dostala 29,8 procenta hlasů, což je o 2,5 procenta méně než ve volbách. Komunisté by si pohoršili o 1,4 procenta a dostali by 11,4 procenta hlasů.

Lidovcům od června ubyla dvě procenta voličů, teď by získali 5,2 procenta hlasů. U Strany zelených se aktuální preference v podstatě neliší od volebního výsledku 6,3 procenta hlasů, uvedl Median.

Z ostatních neparlamentních stran dosáhli 1,7 % Nezávislí a 1,5 % SNK- Evropští demokraté. Ostatní strany se pohybují pod hranicí jednoho procenta.

"Posílení pozice ODS je způsobeno tím, že jí jako prakticky jediné straně přibyli noví voliči, kteří se červnových voleb nezúčastnili. Tím kompenzovali i relativně malý odliv voličů ODS, kteří by již k volbám nešli," vysvětlili analytici společnosti Median.

Průzkumu se na přelomu července a srpna zúčastnilo 895 respondentů starších 18 let.

Paroubek průzkumy zpochybnil
ODS považuje podle ČTK své posílení za potvrzení správnosti postupu v povolebním jednání. Dosluhující premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek letní průzkumy zpochybňuje. Podle něj jsou nevěrohodné, podepisují se na nich letní dovolené.

Společnosti STEM a CVVM uvádějí, že v létě volební preference nezjišťují. Podle analytika STEM Stanislava Hampla není vrchol léta na dotazování dobrý právě i kvůli dovoleným.

Odborník Daniel Kunštát z CVVM uvádí, že v některých menších městech, kde je třeba celozávodní volno, se do výzkumu mohou promítnout. Domnívá se také, že lidé mohou být v létě jinak naladěni.

Ředitel Factum Invenio Jan Herzmann Paroubkovy námitky odmítl. Stejně reagovala i společnost Median, podle níž nelze nárůst preferencí vysvětlovat odjezdy na dovolenou. Není žádný důvod se domnívat, že by právě voliči ODS jako jediní zůstávali ve větší míře doma, řekl ČTK Arnošt Janeček z Medianu.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Najdete na iDNES.cz